Založ si blog

Zhnitý most pri Kysaku je symbolom zhnitej doby, kapitalizmu a spoločnosti. . .

Bolo že to slávy, keď médiá písali o tom, že na tom Východe, kde už nič nie je, postavili vojaci a hasiči nový dočasný most, ktorý mal spájať Veľkú Lodinu s Kysakom. Nuž a po pár dňoch bublina slávy spľasla. Rozpadávajúca sa konštrukcia, ktorú prirovnávali k legu a zhnité dosky vydržali až päť dní…
Keď som videla reportáž o zhnitom moste, spomenula som si na film „Dům na Poříčí“, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti, keď sa v Prahe v roku 1928 zrútil čerstvo postavený dom a zahynulo v ňom 46 robotníkov. Tento dom bol postavený z nevyhovujúceho materiálu a bez dodržania technologických postupov. A včera som pozerala na jednom tv kanáli časť britského detektívneho seriálu „Endeavour“, ktorý ma zaujal svojím sociálnym kontextom. V časti „Dom v oblakoch“ policajti vyšetrovali nielen úmrtia predávkovaných heroínom, vraždu knihovníka z univerzitnej knižnice, ale aj pád výškového domu, ktorý bol postavený ako náhrada za „chudinskou čtvrť“ a vraždu neznámeho muža, ktorý bol pochovaný v základoch toho obytného domu a nakoniec všetko spolu súviselo.Chvíľami som mala pocit, že sa pozerám na to, čo sa deje v našom štáte. Prehnitý spoločenský a politický systém, skorumpovaní politici, štátni úradníci a úplatní policajti…
Zhnitý most, zrútený dom v Prahe pred 90 rokmi a časť seriálu mali jedno spoločné. Ukazovali podstatu kapitalizmu a spoločnosti vybudovanej na jeho základoch.Podstatu kapitalizmu, ktorý sa skrýva za vzletný názov „Demokracia“, ale v skutočnosti sa zmenil na parazitizmus.
Parazitizmus, v ktorom je „demokratickými voľbami“ umelo vytváraná vládnuca vrstva úplatných ľudí, ktorí slúžia za bakšiš svojim mocipánom. Všimli ste si, akú prebujnelú byrokraciu máme v našom štáte a aká je v matičke Európskej Únii a v celom vyspelom Západnom svete? A tí všetci žijú z práce, z reálnej práce pracujúcej chudoby.
Parazitizmus, ktorého filozofiou je mať čo najväčší zisk za minimum nákladov a predať smradľavé, bezcenné hovno, zabalené v trblietavom obale za čo najvyššiu cenu. A čím väčšie a smradľavejšie hovno, tak tým krajší obal a masívnejšia mediálna propaganda a reklama.
Parazitizmus, v ktorom ľudský život v skutočnosti nemá žiadnu hodnotu, aj keď ju „ekonómovia“ dokážu presne vypočítať. Áno vedia presne vypočítať, koľko musia otroci pracovať, aby uživili všetkých, ktorí na ich práci parazitujú.
Parazitizmus, ktorý sa nezastaví pred ničím a vládnu v ňom novodobí „Otesánkovia“, ktorí sú tak hladní po moci a bohatstve, že bezbreho vykorisťujú a drancujú, ničia, vraždia nevinných. Sú priam nadpozemsky nenažratí a chamtiví a vo svojej zaslepenosti si neuvedomujú, že pomaly, ale isto zabíjajú svojho hostiteľa.
Kedysi dávno som porovnala staroegyptskú Novú ríšu s našou novodobou „vyspelou západnou kultúrou“ a písala o božstvách, ktorým sa ľudia klaňali vtedy a teraz. Kým v Thébach bol hlavným bohom slnečný boh Amon, našu „Novú ríšu“, ovládol boh Mamon, ktorému slúžia a klaňajú sa všetci tí, ktorí sa podieľajú na zničení tejto chamtivej civilizácie…
Je zvláštne pozerať sa na toto sebazničujúce šialenstvo, ktoré aj v našom štáte ide na plné obrátky.
Áno náš štát a spoločnosť vyzerajú presne tak ako ten „most, ktorý postavil štát pre chudobných východniarov. Rozpadávajúci sa, prehnitý, nefunkčný, život a zdravie ohrozujúci. Ale to je pre červotočov, ktorí toto dielo skazy dokonávajú úplne jedno, oni žijú len pre svoje vlastné plné bruchá a žerú len to, čo im boh Mamon milostivo dovolí a nadelí.
Nie, nikoho z nich nezaujíma to, prečo začali padať mosty postavené ešte za socializmu, ktoré dokázali odolať ešte aj tých 30 rokov úžasného kapitalizmu, napriek tomu, že na nich nikto nevykonáva údržbu.
Pre porovnanie doby som našla Starý most v Bratislave, ktorý Červená armáda postavila za päť mesiacov po tom, čo pôvodný Štefánikov most Nemci úplne zničili pri ústupe na konci vojny. Tiež mal byť provizórny a vydržal 68 rokov.
Ten súčasný provizórny na Východe vydržal až päť dní. Možno preto, lebo súčasný parazitizmus je založený na filozofii kurv…, pardon kazítiek a zisku za každú cenu. A táto podenková filozofia chamtivosti, ktorá nehľadí do budúcnosti už zničila viaceré „vyspelé civilizácie“.

Zdroje:
Vojaci a hasiči postavili nový most…
Dočasný most nevydržal ani týždeň…
Zrútený most v Prahe
Rusi postavili po vojne Starý most za päť mesiacov…

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4879995x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu