Založ si blog

Zhnitý most pri Kysaku je symbolom zhnitej doby, kapitalizmu a spoločnosti. . .

Bolo že to slávy, keď médiá písali o tom, že na tom Východe, kde už nič nie je, postavili vojaci a hasiči nový dočasný most, ktorý mal spájať Veľkú Lodinu s Kysakom. Nuž a po pár dňoch bublina slávy spľasla. Rozpadávajúca sa konštrukcia, ktorú prirovnávali k legu a zhnité dosky vydržali až päť dní…
Keď som videla reportáž o zhnitom moste, spomenula som si na film „Dům na Poříčí“, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti, keď sa v Prahe v roku 1928 zrútil čerstvo postavený dom a zahynulo v ňom 46 robotníkov. Tento dom bol postavený z nevyhovujúceho materiálu a bez dodržania technologických postupov. A včera som pozerala na jednom tv kanáli časť britského detektívneho seriálu „Endeavour“, ktorý ma zaujal svojím sociálnym kontextom. V časti „Dom v oblakoch“ policajti vyšetrovali nielen úmrtia predávkovaných heroínom, vraždu knihovníka z univerzitnej knižnice, ale aj pád výškového domu, ktorý bol postavený ako náhrada za „chudinskou čtvrť“ a vraždu neznámeho muža, ktorý bol pochovaný v základoch toho obytného domu a nakoniec všetko spolu súviselo.Chvíľami som mala pocit, že sa pozerám na to, čo sa deje v našom štáte. Prehnitý spoločenský a politický systém, skorumpovaní politici, štátni úradníci a úplatní policajti…
Zhnitý most, zrútený dom v Prahe pred 90 rokmi a časť seriálu mali jedno spoločné. Ukazovali podstatu kapitalizmu a spoločnosti vybudovanej na jeho základoch.Podstatu kapitalizmu, ktorý sa skrýva za vzletný názov „Demokracia“, ale v skutočnosti sa zmenil na parazitizmus.
Parazitizmus, v ktorom je „demokratickými voľbami“ umelo vytváraná vládnuca vrstva úplatných ľudí, ktorí slúžia za bakšiš svojim mocipánom. Všimli ste si, akú prebujnelú byrokraciu máme v našom štáte a aká je v matičke Európskej Únii a v celom vyspelom Západnom svete? A tí všetci žijú z práce, z reálnej práce pracujúcej chudoby.
Parazitizmus, ktorého filozofiou je mať čo najväčší zisk za minimum nákladov a predať smradľavé, bezcenné hovno, zabalené v trblietavom obale za čo najvyššiu cenu. A čím väčšie a smradľavejšie hovno, tak tým krajší obal a masívnejšia mediálna propaganda a reklama.
Parazitizmus, v ktorom ľudský život v skutočnosti nemá žiadnu hodnotu, aj keď ju „ekonómovia“ dokážu presne vypočítať. Áno vedia presne vypočítať, koľko musia otroci pracovať, aby uživili všetkých, ktorí na ich práci parazitujú.
Parazitizmus, ktorý sa nezastaví pred ničím a vládnu v ňom novodobí „Otesánkovia“, ktorí sú tak hladní po moci a bohatstve, že bezbreho vykorisťujú a drancujú, ničia, vraždia nevinných. Sú priam nadpozemsky nenažratí a chamtiví a vo svojej zaslepenosti si neuvedomujú, že pomaly, ale isto zabíjajú svojho hostiteľa.
Kedysi dávno som porovnala staroegyptskú Novú ríšu s našou novodobou „vyspelou západnou kultúrou“ a písala o božstvách, ktorým sa ľudia klaňali vtedy a teraz. Kým v Thébach bol hlavným bohom slnečný boh Amon, našu „Novú ríšu“, ovládol boh Mamon, ktorému slúžia a klaňajú sa všetci tí, ktorí sa podieľajú na zničení tejto chamtivej civilizácie…
Je zvláštne pozerať sa na toto sebazničujúce šialenstvo, ktoré aj v našom štáte ide na plné obrátky.
Áno náš štát a spoločnosť vyzerajú presne tak ako ten „most, ktorý postavil štát pre chudobných východniarov. Rozpadávajúci sa, prehnitý, nefunkčný, život a zdravie ohrozujúci. Ale to je pre červotočov, ktorí toto dielo skazy dokonávajú úplne jedno, oni žijú len pre svoje vlastné plné bruchá a žerú len to, čo im boh Mamon milostivo dovolí a nadelí.
Nie, nikoho z nich nezaujíma to, prečo začali padať mosty postavené ešte za socializmu, ktoré dokázali odolať ešte aj tých 30 rokov úžasného kapitalizmu, napriek tomu, že na nich nikto nevykonáva údržbu.
Pre porovnanie doby som našla Starý most v Bratislave, ktorý Červená armáda postavila za päť mesiacov po tom, čo pôvodný Štefánikov most Nemci úplne zničili pri ústupe na konci vojny. Tiež mal byť provizórny a vydržal 68 rokov.
Ten súčasný provizórny na Východe vydržal až päť dní. Možno preto, lebo súčasný parazitizmus je založený na filozofii kurv…, pardon kazítiek a zisku za každú cenu. A táto podenková filozofia chamtivosti, ktorá nehľadí do budúcnosti už zničila viaceré „vyspelé civilizácie“.

Zdroje:
Vojaci a hasiči postavili nový most…
Dočasný most nevydržal ani týždeň…
Zrútený most v Prahe
Rusi postavili po vojne Starý most za päť mesiacov…

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

vojna na Ukrajine, Petrohrad, Rusko

ONLINE: Útok na Charkov vyšetrujú na Ukrajine ako vojnový zločin

19.05.2024 07:35

Ukrajina obvinila Rusko, že zámerne cieli na civilistov v Charkovskej oblasti a preto raketové útoky vyšetruje ako vojnový zločin.

SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX

Vyšetrovanie atentátu na Fica by mali dokončiť o pár mesiacov, hovorí odborník. Akýkoľvek trest môže byť pre strelca doživotný

19.05.2024 07:00

Bývalý elitný vyšetrovateľ vysvetlil, ako by mali vyzerať kroky organov činných v trestnom konaní v najbližších dňoch

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517713x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu