Založ si blog

Podstata Slovanskej duše. . .

Čo sa to s nami stalo?
Všímam si to už veľmi dlhú dobu. Ako keby sme spali a nechceli sa zobudiť, aj keď ten spánok prináša len ťaživé a nepokojné sny.
A pritom stačí málo. Zobudiť sa, otvoriť oči a prestať sa umárať nočnými morami.
Nočnými morami a porobe, poddanstve, otroctve a poddajnosti, ktoré si nesieme ako bremeno. Možno kvôli tomu, že sme boli prinútení pod hrozbou drakonických trestov prijať vieru, ktorá nebola naša. Možno kvôli neslobode a nadvláde ľudí, ktorí nám nikdy nerozumeli a to ich na nás dráždilo.
Možno je to preto, že nás zaplavilo zlo a špina spoločnosti, ktorej základy sú v drancovaní všetkého čím sa môže hmotne obohatiť a kvôli zachovaniu si vlastnej moci a nadvlády nad ostatnými dokáže bezohľadne ničiť a vraždiť všetko živé, čo jej stojí v ceste.
Možno preto, že sme zabudli kým sme kvôli lákadlám a falošnému pozlátku a mnohých premohla chamtivosť a túžba mať stále viac a viac, závisť, neprajnosť, egoizmus, nenávisť…
Áno stačí málo. Stačí sa zobudiť a začať vnímať to, kým v skutočnosti sme. Začať cítiť v srdci kým sme a chápať to nedozierne bohatstvo, ktoré sa skrýva aj v nás samotných. Potom sa prestaneme ponižovať a poklonkovať pred tými, ktorí nás oň oberajú. Prestaneme sa cítiť menejcennými a pochopíme nielen samých seba, ale aj vnútornú silu a múdrosť, ktoré v nás driemu.
Pochopíme, čo všetko sa skrýva v mytológii našich predkov, ktorú sme si napriek násilnému presadzovaniu novej viery uchovali aj v podobe tradícií a folklóru, ale aj v rozprávkach, ktoré boli súčasťou nášho sveta a počúvali sme ich odmalička.
A pochopíme podstatu našej duše, Slovanskej duše…
Odpoveď na otázku čo tvorí podstatu našej duše nájdeme v príbehu o stvorení svet, ktorý rozpráva o tom, ako na počiatku vekov spal boh Rod v zlatom vajci, ktoré plávalo vo vlnách chaosu. Keď sa zobudil stvoril lásku v podobe bohyne Lady, s ktorou sa mu podarilo rozbiť zlaté vajce, utíšiť more vĺn chaosu a stvoriť Všehomír…
Áno, podstatu Slovanskej duše tvorí Láska samotná…
Láska, ktorá má toľko podôb, koľko je hviezd na nebi a na ktorú pomaly zabúdame.
Láska, o ktorej si myslíme, že ju nepotrebujeme a pritom je zázrakom samotného stvorenia nielen sveta, ale aj nás samotných.
Láska, ktorá v nás drieme a čaká kedy ju zobudíme a rozbijeme s jej pomocou hrubú škrupinu srdca, ktorú sme vytvorili sami a dobrovoľne. Ak nájdeme odvahu a dokážeme rozbiť škrupinu egoizmu, dokážeme aj my utíšiť more chaosu, ktoré nás obklopuje.
Zobuďme sa a zobuďme aj Lásku vo vlastných srdciach. Možno to bude pomalé a bolestivé prebúdzanie sa, ale len tak dokážeme byť znova ľuďmi, ktorí nanovo vybudujú to, čo sme stratili, náš svet, Všehomír…

Článok bol pôvodne zverejnený na slovanskenoviny.sk a na somslovan.sk

Zdroj:
Peter Weleslaw Kuzmišín : Bohovia starých Slovanov

Zabudli sme na Človeka. ..

09.02.2021

Posledné dva dni cítim únavu. Takú tú podivnú, ktorá ma vždy prinúti intenzívnejšie premýšľať o zmysle bytia Človeka. O zmysle vlastného bytia ľudia málokedy premýšľajú, pretože ich myseľ zamestnávajú mnohé iné myšlienky. A tým myšlienkam dávajú väčší priestor ako sebe samému. Často síce myslia na seba, ale nemyslia na Človeka v sebe. Zabudli sme na [...]

A čo ste urobili vy, kým ste boli pri moci?

08.02.2021

Dnes som si prečítala jeden zo statusov poslanca Blahu o tom, že prichádza doba temna, v ktorej budú ľudia zastrašovaní a zatváraní kvôli názorom. Ale veď tá doba temna tu už je niekoľko rokov, nie iba posledných pár mesiacov, čo je pri moci táto vláda. V skutočnosti tí, ktorí sú dnes v tejto vláde zastrašovali a lynčovali ľudí kvôli názorom už za vlád Smeru a [...]

Čo by som chcela?

06.02.2021

Striasť prach a únavu z krídel ubolených z ťažoby života, zatvoriť oči a nadýchnuť sa bolesti, ktorá rodí novú nádej v každé budúce svitanie večnosti… Čo by som chcela? Vystrieť dlane k nebu a nechať do nich padať túžbu po živote silnejšiu ako hlas vesmírnej ozveny ticha v nás. Čo by som chcela? Utekať v ústrety životu, zmáčaná prúdmi dažďa plaču a [...]

Igor Matovič, prezidentský palác

NÁZOR: Uznesenie vlády písal koronavírus. Osobne

01.03.2021 07:15

Ak to, čo sa dostalo do rúk médiám ako uznesenie vlády, je konečný stav opatrení, tak je šanca, že si lockdown zopakujeme. Tentoraz skutočný.

irán rakety

Sýria tvrdí, že odrazila izraelský raketový útok

01.03.2021 06:52

O obetiach alebo škodách sýrske médiá neinformovali. Izraelská strana sa k údajnému útoku nevyjadrila.

Očkovanie koronavírus

ONLINE: Česi dostanú vakcíny od Nemcov, Zeman žiada Putina o Sputnik

01.03.2021 06:00, aktualizované: 07:04

Česko dostane od susedného Nemecka vakcíny proti koronavírusu. Prezident Miloš Zeman vybavuje u prezidenta Vladimíra Putina Sputnik V.

Virus Outbreak Czech Republic

Česko sa opäť zatvára

01.03.2021 06:00

V Česku od dnešného dňa sprísnili opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,135
Celková čítanosť: 3674245x
Priemerná čítanosť článkov: 3237x

Autor blogu