Založ si blog

Korene života. . .

V týchto zvláštnych dňoch premýšľam o tom, ako ľudia vnímajú vlastný život a ako si ho cenia.
Doba hyperkonzumu a mediálnej nadvlády veľmi ovplyvnila hodnotu ľudského života, až do takej miery, že mnohí ľudia si svoj vlastný život cenia menej ako materiálne hodnoty, ktoré ich obklopujú.
Sú hnaní túžbou mať stále viac a viac a v čo najkratšej dobe a keď získajú to čo chceli a po čom túžili, tak to pre nich stráca hodnotu a upriamia sa nové veci a podnety. Média pomocou reklám a propagandy podprahovo ľuďom vnucujú to, „bez čoho sa nezaobídu a čo musia mať“, aby boli úspešní a rešpektovaní. A tak si ľudia samotní vytvorili podivný svet, v ktorom sa im zdá, že čas plynie akosi rýchlejšie, pretože trávia veľmi veľa času prácou a zamestnaním a zarábaním peňazí, aby si mohli kúpiť a zaobstarať to, čo im zabezpečí určitý stupeň sociálneho statusu, ale aj spoločenskej úrovne.
Hyperkonzum podporovaný mediálnou propagandou vytvoril zvláštne spoločenské normy. A ľudia, ktorí ich nespĺňajú sa dostávajú na okraj spoločnosti. Vytvárajú masu chudobných ľudí, ktorí si napriek tvrdej práci nemôžu dovoliť to, čo tí ostatní. Riešia to nakupovaním a hromadením množstva lacných vecí.
V takomto svete konzumu, či zábavy a tvrdej práce sa postupne vytráca duchovná podstata života. Nie, nemyslím tým náboženskú príslušnosť a dokonca ani náboženský folklór, ktorý si mnohí mýlia s vierou, ale dušu človeka a jeho intelektuálny a duchovný rast.
Prirovnala by som život k stromu.
Ten tiež vyrastá z malého semienka a postupne silnie a dospieva ako my ľudia. A k tomu, aby vyrástol do výšky, dospelosti a krásy potrebuje zdravé a pevné korene. Tie stromy, ktoré majú slabý koreňový systém, nikdy nevyrastú tak, ako by mohli a ak aj dokážu vyrásť, tak prvá vážnejšia prírodná nástraha ich dokáže zničiť, vyvrátiť, zlomiť.
Áno, aj s ľuďmi je to tak, aby sa z nich stali plnohodnotné bytosti potrebujú mať „silné korene“. Silné korene v podobe duchovnej sily a úrovne. Potrebujú korene zdravej výchovy v rodine k morálnym hodnotám ako sú čestné konanie, láska, úcta, spolupatričnosť, ale aj k etickým princípom, ako je úcta k životu, zodpovednosť, spoločné zdieľanie a dobro. Potrebujú silné korene vo forme lásky k národu a krajine, v ktorej žijú.
A o toto všetko ľudia v súčasnej dobe prichádzajú. Mnohí sú podmienkami konzumného spôsobu života prinútení úplne zabudnúť na podstatu a hodnotu vlastného života a prestávajú vychovávať vlastné deti. A mnohí sa snažia vyrásť „do veľkej výšky“, aj keď im chýbajú zdravé korene. A hoci sa im to podarí a majú pocit, že sú naozaj veľmi vysoko v hierarchii spoločnosti, sú v skutočnosti veľmi zraniteľní a často práve kvôli chýbajúcim koreňom padajú veľmi tvrdo dolu.
V súčasnosti sa veľmi často spomína v súvislosti s coronavírusom „veľký reset“ a aj keď je myslený v iných spoločensko-politických súvislostiach je zrejmé že, ľudstvo nutne potrebuje „reset“. Najmä ten duchovný. Bolo by potrebné zamyslieť sa, či je v terajšej situácii vôbec ešte možné pokúsiť sa vycúvať z tejto slepej uličky a v rámci resetu sa snažiť nájsť nádej a východiská z tohto bezcieľneho blúdenia životom väčšiny ľudstva na tejto planéte.
Článok bol pôvodne uverejnený na slovanskenoviny.sk

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Si Ťin-pching

Potlačí režim covidové protesty? Si Ťin-pching má problém, tvrdí expert z Harvardu

01.12.2022 07:00

Čo demonštrácie proti covidovým opatreniam znamenajú pre čínsky komunistický režim?

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00, aktualizované: 07:32

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876612x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu