Založ si blog

Pani Radičová, a kto je za to zodpovedný?

Vyjadrenia bývalej premiérky pani Radičovej o tom, že táto vláda nemá žiadnu politickú kultúru som si prečítala s veľkým záujmom.
Ale… Napriek tomu, že sa pani Radičová vyjadruje veľmi kultivovane a zmierlivo a určite má o politickej kultúre svoje predstavy, nepovedala to podstatné a to, kto je zodpovedný za politickú nekultúru na Slovensku.
Základy tejto nekultúry vznikli v čase vlády V. Mečiara, keď sa formovali politické sily, ktoré mali za úlohu poraziť Mečiarovo HZDS vo voľbách. Vtedy vznikol prvý politický mačkopes pod názvom SDK, spojením strán KDH,DS, DÚ,SDSS, SZS. Áno bola to prvá účelovo vzniknutá strana, ktorej jediným cieľom bolo získať moc za každú cenu. A práve táto nová „politická kultúra“ začala formovať budúcu politickú scénu na Slovensku. Vznikali stále nové a nové účelové strany na jedno použitie, akou bola napríklad strana SOP, ktorá sa stala výťahom k získaniu prezidentského úradu jej zakladajúcemu členovi Rudolfovi Schusterovi. Podobnou politickou stranou bola aj ANO Pavla Ruska, ktorá bola súčasťou vládnej koalície druhej Dzurindovej vlády. A aká bola „politická kultúra“ práve počas tejto vlády, keď pani Radičová vystriedala v kresle ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka, ktorý mal nelichotivú prezývku „sociálny netvor“?
Ani v tom období sa nedalo hovoriť o „politickej kultúre“ v našom štáte, aj keď pani Radičovej slúži ku cti, že sa vzdala poslaneckého mandátu, keď sa prevalilo, že hlasovala za inú poslankyňu NR a označila to ako chybu a skratové konanie a odmietla, že je to podvod.
O „politickej kultúre“ sa nedá hovoriť ani počas jej vlády, ktorá sa rozpadla práve kvôli mocenským konfliktom iných účelovo vzniknutých strán. A táto „politická kultúra“ začala prekvitať práve počas dvoch vlád R. Fica, kedy vznikali stále nové strany s jediným cieľom, poraziť Fica a získať moc.
Žiaľ, na akej úrovni „ politickej kultúry“ tieto strany sú dokazuje aj to, akí ľudia strany zakladali. To, kto je dnes vo vláde je výsledkom „politickej kultúry“, ktorú na Slovensku založili najmä páni Dzurinda a Mikloš a tí aj teraz po nástupe vlády Igora Matoviča, začali dostávať v médiách priestor na vyjadrovanie svojich názorov.
Najsmutnejšie na tom všetkom je, že týmto ľuďom nikdy v skutočnosti nešlo ani o štát a ani o jeho občanov, plnili si len vlastné egoistické a mocenské ambície a štát a občania boli pre nich zdrojom obživy. Preto sa nedá hovoriť o žiadnej politickej kultúre ani v čase ich vládnutia.
Áno vládnutia. Vládnutia v kolónii, ktorou sa Slovensko vďaka ich „vládnutiu“ stalo.
Vládnutia, ktoré nemá nič spoločné s demokratickými princípmi na ktoré sa všetci títo „politici“ odvolávali a odvolávajú. A výsledkom ich „politickej kultúry“, ktorú na Slovensku zaviedli, sa stal nástup totality a diktatúry človeka, ktorý v predvolebnej kampani použil ich vlastnú metódu a osvedčený a vyskúšaný postup na získanie moci, akú použili oni samotní voči V. Mečiarovi.
Takže ak chce pani Radičová hovoriť o tom, že súčasná vláda nemá žiadnu politickú kultúru, je žiaduce hovoriť aj o tom, prečo takúto „ politickú nekultúru“ v našom štáte máme a kto je za ňu zodpovedný.

Článok bol pôvodne zverejnený na slovanskenoviny.sk

Zdroj:
Radičová: Politická kultúra vlády? Žiadnu nemá…

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

22.03.2023

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý [...]

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 4995735x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu