Založ si blog

„Kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu“. ..

 

 

No zahyň, studom večným zahyň, podlá duša,
čo o slobodu dobrý ľud môj mi pokúša.
Lež večná meno toho nech ovenčí sláva,
kto seba v obeť svätú za svoj národ dáva.
A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Samo Chalupka „Mor ho!

Tieto slová Sama Chalupku z básne „Mor ho!“, napísané pred viac ako stopäťdesiatimi rokmi, sú v súčasnosti rovnako aktuálne, ako v čase v jej vzniku. Dovolím si však napísať, že dnes sú ešte aktuálnejšie, pretože žijeme v novodobom sofistikovanom otroctve, o ktorom nám tvrdia, že je slobodou.
Áno, sloboda…
Ale je slobodou dlhové otroctvo, keď sa ľudia musia zadĺžiť len kvôli tomu, aby mohli niekde bývať, mať strechu nad hlavou?
Je slobodou, celý život podriaďovať zarábaniu peňazí a celé dni a hodiny pracovať, len aby ľudia mali ich dostatok na zaplatenie dlhov a na prežitie?
Je slobodou to, že kvôli prežitiu sú rozdelené celé rodiny a deti často vyrastajú bez otcov a posledné roky aj bez matiek?
Je slobodou to, že ľudia nemajú čas na svoje rodiny a seba samotných, na svoje samovzdelávanie sa a koníčky?
Je slobodou to, že média ľudí doslova kŕmia klamstvami a špinou, len aby ich mohli ovládať a ničiť ich pokoj, vyrábať z nich stádo, ktoré skonzumuje všetok ten balast, pseudokultúru, ktorú im podsúvajú a zabíjajú v nich zdravý úsudok a fantáziu?
Je slobodou to, že všetko má pevne stanovenú cenu, dokonca zdravie aj životy ľudí?
Je slobodou to, že ľudia už nesmú vyjadriť svoje názory a sú za ne prenasledovaní štátnou mocou a ich lokajmi?
Je slobodou tvrdá cenzúra?
Je slobodou to, že ľudia nesmú vyjadriť svoju lásku k národu, krajine,štátu, domovine a sú kvôli tomu označovaní za nacionalistov, extrémistov, či dokonca fašistov?
Je slobodou to, že sú hrubo prekrúcané dejiny a história štátu a národa?
Je slobodou to, že sú hrubo potláčané národné povedomie a duša národa a z dávnych dejín, ktoré sa uchovali v tradíciách sa umelo vytvára už len folklór, ktorý je v mnohých prípadoch skomercionalizovaný?
Je slobodou to, že za peniaze sa dá kúpiť všetko, ľudia, politické strany, moc v štáte?
Je slobodou to, že tí, ktorí sa dostali takýmto spôsobom k moci, porušujú nielen zákony štátu, ale najmä základné ľudské práva vydieraním a vyhrážaním sa?
Je normálne, že novodobí mocipáni zasahujú hrubým, arogantným a neospravedlniteľným spôsobom do najintímnejších sfér života ľudí a egoisticky a bezohľadne ich oberajú o ľudskú dôstojnosť?
Je slobodou to, že napriek slovám o slobode a demokracii, občania štátu nemajú možnosť žiadnym spôsobom žiadať od novodobých mocipánov zodpovednosť za ich konanie a nemajú možnosť ich napriek tomu, že ich slobodne a demokraticky zvolili, takým istým spôsobom odvolať, ak škodia štátu a jeho občanom?
Je slobodou, ak sú popierané práva na vyjadrenie vlastného názoru a nesúhlasu tým, čo táto slobodne zvolená skupina mocipánov koná a ľudia sú zastrašovaní vládnou mocou použitím vyhrážok v podobe otvoreného násilia páchaného na občanoch?
Je slobodou to, ak predstavitelia vládnej moci označujú občanov štátu za lúzu?
A čo je vlastne tá sloboda, kvôli ktorej pred viac ako tridsiatimi rokmi vyšli ľudia slobodne do ulíc a túžili po nej?
Nie, sloboda nie je nič z toho, čo sa nám celé roky snažia vnútiť pod pojmom označujúcim slovom „sloboda“.
Sloboda je to, že zajtra v deň boja za slobodu, budeme môcť slobodne a pokojne vyjadriť svoj názor a ak nám v tom novodobá moc zabráni násilím, bude to dôkazom toho, že kradmou rukou siahli bezočivo a bezohľadne na našu slobodu, nielen národnú, štátnu, ale aj osobnú slobodu a pre nich je sloboda totalitou a diktatúrou, ktorými sa snažia zotročiť občanov nášho štátu a náš národ.

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Andrej Danko

Špeciálna prokuratúra podľa Danka skončí, koalícia sa na tom zhoduje

03.12.2023 15:29

"Najpravdepodobnejšie bude, že sa špeciálna prokuratúra pričlení ku generálnej," uviedol Andrej Danko (SNS).

Pellegrini raši tomáš

Pellegrini pre Pravdu: Vláda pomáha ľuďom, ďalším krokom bude zníženie cien potravín

03.12.2023 15:00

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) pre Pravdu priznal, že tri týždne dozadu dostal jeho rezort, ako aj ministerstvo financií úlohu spraviť analýzu.

Roxanka Kuželová

Svetový úspech malej Slovenky. Roxanka vyhrala v Dubaji tanečnú súťaž, hovorí anglicky, španielsky a učí sa čínštinu

03.12.2023 14:20

Na Vianoce bude mať sedem rokov a už dosiahla obrovský medzinárodný úspech.

žilinka

Špeciálna prokuratúra Pellegrinimu chýbať nebude. Žilinka má garantovať, že to bez nej zvládnu

03.12.2023 12:35

V rámci avizovaných zmien v trestných kódexoch Pellegrini neeviduje, že by malo prísť k zmene postavenia Špecializovaného trestného súdu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5346722x
Priemerná čítanosť článkov: 3914x

Autor blogu