Založ si blog

„Kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu“. ..

 

 

No zahyň, studom večným zahyň, podlá duša,
čo o slobodu dobrý ľud môj mi pokúša.
Lež večná meno toho nech ovenčí sláva,
kto seba v obeť svätú za svoj národ dáva.
A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Samo Chalupka „Mor ho!

Tieto slová Sama Chalupku z básne „Mor ho!“, napísané pred viac ako stopäťdesiatimi rokmi, sú v súčasnosti rovnako aktuálne, ako v čase v jej vzniku. Dovolím si však napísať, že dnes sú ešte aktuálnejšie, pretože žijeme v novodobom sofistikovanom otroctve, o ktorom nám tvrdia, že je slobodou.
Áno, sloboda…
Ale je slobodou dlhové otroctvo, keď sa ľudia musia zadĺžiť len kvôli tomu, aby mohli niekde bývať, mať strechu nad hlavou?
Je slobodou, celý život podriaďovať zarábaniu peňazí a celé dni a hodiny pracovať, len aby ľudia mali ich dostatok na zaplatenie dlhov a na prežitie?
Je slobodou to, že kvôli prežitiu sú rozdelené celé rodiny a deti často vyrastajú bez otcov a posledné roky aj bez matiek?
Je slobodou to, že ľudia nemajú čas na svoje rodiny a seba samotných, na svoje samovzdelávanie sa a koníčky?
Je slobodou to, že média ľudí doslova kŕmia klamstvami a špinou, len aby ich mohli ovládať a ničiť ich pokoj, vyrábať z nich stádo, ktoré skonzumuje všetok ten balast, pseudokultúru, ktorú im podsúvajú a zabíjajú v nich zdravý úsudok a fantáziu?
Je slobodou to, že všetko má pevne stanovenú cenu, dokonca zdravie aj životy ľudí?
Je slobodou to, že ľudia už nesmú vyjadriť svoje názory a sú za ne prenasledovaní štátnou mocou a ich lokajmi?
Je slobodou tvrdá cenzúra?
Je slobodou to, že ľudia nesmú vyjadriť svoju lásku k národu, krajine,štátu, domovine a sú kvôli tomu označovaní za nacionalistov, extrémistov, či dokonca fašistov?
Je slobodou to, že sú hrubo prekrúcané dejiny a história štátu a národa?
Je slobodou to, že sú hrubo potláčané národné povedomie a duša národa a z dávnych dejín, ktoré sa uchovali v tradíciách sa umelo vytvára už len folklór, ktorý je v mnohých prípadoch skomercionalizovaný?
Je slobodou to, že za peniaze sa dá kúpiť všetko, ľudia, politické strany, moc v štáte?
Je slobodou to, že tí, ktorí sa dostali takýmto spôsobom k moci, porušujú nielen zákony štátu, ale najmä základné ľudské práva vydieraním a vyhrážaním sa?
Je normálne, že novodobí mocipáni zasahujú hrubým, arogantným a neospravedlniteľným spôsobom do najintímnejších sfér života ľudí a egoisticky a bezohľadne ich oberajú o ľudskú dôstojnosť?
Je slobodou to, že napriek slovám o slobode a demokracii, občania štátu nemajú možnosť žiadnym spôsobom žiadať od novodobých mocipánov zodpovednosť za ich konanie a nemajú možnosť ich napriek tomu, že ich slobodne a demokraticky zvolili, takým istým spôsobom odvolať, ak škodia štátu a jeho občanom?
Je slobodou, ak sú popierané práva na vyjadrenie vlastného názoru a nesúhlasu tým, čo táto slobodne zvolená skupina mocipánov koná a ľudia sú zastrašovaní vládnou mocou použitím vyhrážok v podobe otvoreného násilia páchaného na občanoch?
Je slobodou to, ak predstavitelia vládnej moci označujú občanov štátu za lúzu?
A čo je vlastne tá sloboda, kvôli ktorej pred viac ako tridsiatimi rokmi vyšli ľudia slobodne do ulíc a túžili po nej?
Nie, sloboda nie je nič z toho, čo sa nám celé roky snažia vnútiť pod pojmom označujúcim slovom „sloboda“.
Sloboda je to, že zajtra v deň boja za slobodu, budeme môcť slobodne a pokojne vyjadriť svoj názor a ak nám v tom novodobá moc zabráni násilím, bude to dôkazom toho, že kradmou rukou siahli bezočivo a bezohľadne na našu slobodu, nielen národnú, štátnu, ale aj osobnú slobodu a pre nich je sloboda totalitou a diktatúrou, ktorými sa snažia zotročiť občanov nášho štátu a náš národ.

Kto ešte verí, že Matovičovej chunte ide o zdravie občanov?

23.09.2021

Včera som si prečítala článok o tom, že len v Prešovskom kraji majú byť zrušené nemocnice vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Snine, Kežmarku, Levoči a má byť zrušená pôrodnica v Humennom. O tejto „optimalizácii nemocníc“ sa hovorí už dlho. Mnohé malé nemocnice sú už dávno zrušené a pacienti už teraz dochádzajú na vyšetrenia či hospitalizáciu [...]

Čas ticha. . .

22.09.2021

Dnes sa mi sníval zvláštny sen… Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí. Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila. A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov. Stála som na pokraji [...]

Vedie Hegero-Matovičova vláda otvorenú vojnu voči štátu, jeho obyvateľom, národu?

20.09.2021

Vojny sa nevedú len tak, bez dôvodu. Každá z nich má svoje príčiny. Príčiny, ktoré majú základ v ľudskej chamtivosti, nenásytnosti, egoizme a túžbe po moci. Príčiny, ktoré sa maskujú rôznymi zámienka a vzletnými frázami. Výsledkom vojen je vždy zbytočné utrpenie nevinných ľudí, rozvrat štátov, zničená Zem, Smrť… V súčasnosti sa [...]

Zuzana  Plačková

Známu influencerku a podnikateľku Plačkovú s manželom zadržali

27.09.2021 10:35

Podnikateľku Zuzanu Plačkovú v pondelok polícia v skorých ranných hodinách zadržala pre drogovú činnosť.

testovanie, koronavírus

Za nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 121 nakazených

27.09.2021 10:10, aktualizované: 10:42

Počet hospitalizovaných klesol o jedného, v nemocniciach tak aktuálne leží 500 ľudí s ochorením COVID-19. Obete nepribudli.

Afganistan taliban

Taliban zakázal holičom v provincii Helmand holiť či upravovať brady

27.09.2021 09:42

Ide totiž podľa neho o praktiku, ktorá je v rozpore s jeho interpretáciou islamského práva.

San Maríno voľby referendum

V San Maríne schválili v referende legalizáciu interrupcií

27.09.2021 08:49

San Maríno je jednou z posledných európskych krajín, v ktorých sú interrupcie zakázané za akýchkoľvek okolností.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,202
Celková čítanosť: 4097197x
Priemerná čítanosť článkov: 3409x

Autor blogu