Založ si blog

„Kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu“. ..

 

 

No zahyň, studom večným zahyň, podlá duša,
čo o slobodu dobrý ľud môj mi pokúša.
Lež večná meno toho nech ovenčí sláva,
kto seba v obeť svätú za svoj národ dáva.
A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

Samo Chalupka „Mor ho!

Tieto slová Sama Chalupku z básne „Mor ho!“, napísané pred viac ako stopäťdesiatimi rokmi, sú v súčasnosti rovnako aktuálne, ako v čase v jej vzniku. Dovolím si však napísať, že dnes sú ešte aktuálnejšie, pretože žijeme v novodobom sofistikovanom otroctve, o ktorom nám tvrdia, že je slobodou.
Áno, sloboda…
Ale je slobodou dlhové otroctvo, keď sa ľudia musia zadĺžiť len kvôli tomu, aby mohli niekde bývať, mať strechu nad hlavou?
Je slobodou, celý život podriaďovať zarábaniu peňazí a celé dni a hodiny pracovať, len aby ľudia mali ich dostatok na zaplatenie dlhov a na prežitie?
Je slobodou to, že kvôli prežitiu sú rozdelené celé rodiny a deti často vyrastajú bez otcov a posledné roky aj bez matiek?
Je slobodou to, že ľudia nemajú čas na svoje rodiny a seba samotných, na svoje samovzdelávanie sa a koníčky?
Je slobodou to, že média ľudí doslova kŕmia klamstvami a špinou, len aby ich mohli ovládať a ničiť ich pokoj, vyrábať z nich stádo, ktoré skonzumuje všetok ten balast, pseudokultúru, ktorú im podsúvajú a zabíjajú v nich zdravý úsudok a fantáziu?
Je slobodou to, že všetko má pevne stanovenú cenu, dokonca zdravie aj životy ľudí?
Je slobodou to, že ľudia už nesmú vyjadriť svoje názory a sú za ne prenasledovaní štátnou mocou a ich lokajmi?
Je slobodou tvrdá cenzúra?
Je slobodou to, že ľudia nesmú vyjadriť svoju lásku k národu, krajine,štátu, domovine a sú kvôli tomu označovaní za nacionalistov, extrémistov, či dokonca fašistov?
Je slobodou to, že sú hrubo prekrúcané dejiny a história štátu a národa?
Je slobodou to, že sú hrubo potláčané národné povedomie a duša národa a z dávnych dejín, ktoré sa uchovali v tradíciách sa umelo vytvára už len folklór, ktorý je v mnohých prípadoch skomercionalizovaný?
Je slobodou to, že za peniaze sa dá kúpiť všetko, ľudia, politické strany, moc v štáte?
Je slobodou to, že tí, ktorí sa dostali takýmto spôsobom k moci, porušujú nielen zákony štátu, ale najmä základné ľudské práva vydieraním a vyhrážaním sa?
Je normálne, že novodobí mocipáni zasahujú hrubým, arogantným a neospravedlniteľným spôsobom do najintímnejších sfér života ľudí a egoisticky a bezohľadne ich oberajú o ľudskú dôstojnosť?
Je slobodou to, že napriek slovám o slobode a demokracii, občania štátu nemajú možnosť žiadnym spôsobom žiadať od novodobých mocipánov zodpovednosť za ich konanie a nemajú možnosť ich napriek tomu, že ich slobodne a demokraticky zvolili, takým istým spôsobom odvolať, ak škodia štátu a jeho občanom?
Je slobodou, ak sú popierané práva na vyjadrenie vlastného názoru a nesúhlasu tým, čo táto slobodne zvolená skupina mocipánov koná a ľudia sú zastrašovaní vládnou mocou použitím vyhrážok v podobe otvoreného násilia páchaného na občanoch?
Je slobodou to, ak predstavitelia vládnej moci označujú občanov štátu za lúzu?
A čo je vlastne tá sloboda, kvôli ktorej pred viac ako tridsiatimi rokmi vyšli ľudia slobodne do ulíc a túžili po nej?
Nie, sloboda nie je nič z toho, čo sa nám celé roky snažia vnútiť pod pojmom označujúcim slovom „sloboda“.
Sloboda je to, že zajtra v deň boja za slobodu, budeme môcť slobodne a pokojne vyjadriť svoj názor a ak nám v tom novodobá moc zabráni násilím, bude to dôkazom toho, že kradmou rukou siahli bezočivo a bezohľadne na našu slobodu, nielen národnú, štátnu, ale aj osobnú slobodu a pre nich je sloboda totalitou a diktatúrou, ktorými sa snažia zotročiť občanov nášho štátu a náš národ.

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

22.03.2023

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý [...]

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Matovič urobí všetko, aby ľudia dostali 500 eur za účasť vo voľbách

23.03.2023 16:22

Ak návrh neprejde, má Matovič pripravený plán B aj C.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 4995709x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu