Založ si blog

Prázdna špajza po vládnutí Smeru?

Áno, po voľbách sme sa veľa napočúvali, akú prázdnu špajzu zanechala vláda Róberta Fica a Petra Pellegriniho a aké drastické ekonomické reformy čakajú Slovensko a Slovákov, aby dokázali prežiť koronakrízu. A najlepšie sa predsa šetrí na tých najbiednejších a najchudobnejších, preto bolo najjednoduchšie siahnuť im na všetko, čo im ešte aspoň trochu dodávalo pocit, že nie sú úplne na odpis a to na sociálne istoty a benefity, ktoré títo ľudia mali.
A prečo to všetko?
Nuž, aby sme na vlastné oči videli a na vlastnej koži pocítili, aká je tá z námestí a protestov sľubovaná zmena a slušnosť, ktorá mala prísť po zvrhnutí vlády Smeru a konci Róberta Fica.
Ale o inom som chcela. O tej prázdnej špajze, ktorou sa súčasná vláda toľko oháňala na začiatku svojho vládnutia. Bola skutočne taká prázdna, alebo odkiaľ zobrala vláda sto miliónov na megalomanský projekt „dobrovoľného testovania“, na ktorý vydieraním vlastných občanov stratou práce, siahnutím na základné ľudské práva a pod hrozbou rôznych sankcií, prinútila ísť viac ako tri a pol milióna občanov tohto štátu?
V komentári Ronalda Ižipa z portálu Trend sú vyčíslené náklady na nájdenie jedného infikovaného človeka, na päť tisíc eur. Skutočne parádna suma. Tak kvôli tomuto bolo potrebné siahnuť dôchodcom na trináste dôchodky, zrušiť daňový bonus na vysokoškolákov, siahnuť na výšku minimálnej mzdy, zrušiť obedy zadarmo pre školopovinné deti, či dopravu zdarma? Kvôli naháňaniu jedného percenta infikovaných v pandémii, ktorá v skutočnosti pandémiu nie je?
Inou otázkou, ktorá ma zaujíma je, kedy táto vláda preplatí náklady spojené s testovaním samosprávam, ktorým podľa šéfa združenia ZMOS Branislava Trégera, neboli doteraz preplatené náklady spojené s prvou vlnou koronavírusu? Samosprávy mali predsa len asistovať armáde pri testovaní a to, čoho sme boli svedkami bolo opakom a teraz sa bránia druhému kolu testovania. Okrem iného samosprávy trápi aj výrazný pokles podielových daní z ktorých financujú svoj chod.
Takže čoho sme boli v skutočnosti svedkami?
Rozkladu právneho a zvrchovaného štátu a likvidácie jeho ekonomiky?
Štátu, ktorý siahol najbiednejším na posledné sociálne istoty. Chudobného štátu, v ktorom krachujú drobní podnikatelia a živnostníci, ktorí sa doteraz nedostali k účinnej pomoci od vlády počas koronakrízy. Štátu, v ktorom je cielene ničená ekonomika a pribúdajú nezamestnaní a chudobní ľudia. Štátu, ktorý nemá peniaze na školstvo, zdravotníctvo, na opravu ciest a mostov. Áno, presne takým štátom je Slovenská republika a vláda takéhoto štátu dokázala zorganizovať stomiliónové manévre, v ktorých sa ku občanom správa ako ku zvieratám určeným na značkovanie.
Kto toto všetko zaplatí a z čoho?
Alebo je všetko inak, o čom ešte nevieme?
Zdroje:
Testovanie stálo toľko čo dve regionálne nemocnice…
Miliónové prepady na daniach, Mestá rátajú škody…
Odhad výpadku príjmov z podielových daní pre PSK
Šéf ZMOSu vyzýva vládu na súčinnosť
Samosprávy sú proti druhému kolu testovania…

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Robert Kaliňák

Kaliňák: Potrebujeme pravidlá účasti politikov na športových podujatiach

22.06.2024 14:23

Podľa opozičnej poslankyne Márie Kolíkovej by sa mali pravidlá využívania vládneho špeciálu jasne stanoviť.

FMG - Building HQ 3

V Andalúzii vedie slovenská firma jednu z najstarších zbrojoviek v Európe. Pozreli sme sa do zákulisia ich výroby

22.06.2024 14:00

Keď sa hovorí o mieste ako o jednom z kľúčových európskych centier obranného priemyslu, málokto si predstaví nenápadný areál kdesi na juhu Španielska. Už vôbec nečakáte, že tam budete počuť slovenčinu.

Polícia / Kontrola /

Rekord roka: Za volantom nafúkal 4,2 promile. Šoférovi od Košíc hrozí rok basy

22.06.2024 11:50

Policajná hliadka 37-ročného vodiča zastavila a kontrolovala v obci Bukovec v okrese Košice-okolie.

monolit

Ďalší záhadný monolit uprostred púšte. Polícia v Nevade ho rýchlo odstránila

22.06.2024 11:15

Ide o pokračovanie série takých prípadov, ktoré zatiaľ zostávajú nevysvetlené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5551296x
Priemerná čítanosť článkov: 3979x

Autor blogu