Založ si blog

Mrazivo znejúce slová. . .

Svet okolo nás sa mení, mení sa aj doba, mení sa spoločnosť, ale to čo pretrváva, sú ľudské charaktery. Tie ostávajú rovnaké, bez ohľadu na to čo sa deje okolo nich.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí zneužívajú iných. Žijú z ich práce, bohatnú z ich biedy a utrpenia.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí pre svoje mocenské chúťky ničia a plienia Zem, ale aj zabíjajú a ničia ľudské životy.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí týmto pánom oddane slúžia a dokážu sa pre svoj vlastný prospech predávať za misu šošovice a budú zrádzať iných za tridsať strieborných, ale zabúdajú na to, že v skutočnosti zrádzajú samých seba a zabúdajú najmä na to, aká vysoká je daň za zradu.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí ťažko pracujú a v biede a chudobe prežívajú život, ktorý dostali darom. Živoria a zomierajú ako stádo pre vyššie ciele tých, ktorí im vládnu. „Vyššie ciele“ v podobe moci, majetku, chamtivosti, egoizmu a neľudskosti.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí sa dokážu pochopiť skutočný zmysel života, ľudskosti a lásky a dokážu sa vzoprieť bohu Mamonu, ktorý veky riadi životy ľudí po celom svete.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí aj napriek osobnému nepohodliu a stratám, túžia po dôstojnom živote tých najbiednejších a ukazujú cestu ľudskosti a spravodlivosti a bojujú zaň.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí dávajú ľuďom aspoň malé svetielko nádeje v dobách temna.
Včera večer som si listovala v mojej obľúbenej zbierke básní a znova som si prečítala pár veľmi silných veršov perzského básnika Háfíza, ktorý patrí k mojim obľúbeným, práve kvôli tomu, ako v pár veršoch dokázal povedať veľa. Veľa pravdy, veľa krásy. Do pár veršov dokázal skryť krásu aj bolesť života, celý príbeh lásky.
Včera som v tej malej knižočke, vydanej desať rokov pred tým ako som sa narodila, našla na jednej strane nádherné ľúbostné verše, ktoré mi vytiahli slzy z duše a na druhej strane, mrazivo znejúce slová, ktoré tak ako pred 600 rokmi patria aj do našej doby a ukázali nahotu tohto sveta…

 

Panovníci s čelenkami

 

Panovníci s čelenkami,
neľúbení, neľúbiaci –
žobráci ste s korunami,
hoc vás halí hrdý háv.

Žobráci, vy hnaní snami,
milovaní, milujúci –
kniežatá ste bez koruny,
cisári ste bez dŕžav.

Háfíz, Slávik zo Širázu (1300-1389)

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Domáce násilie / Týranie / Ženy / Bitka /

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882098x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu