Založ si blog

Čas, času v nás. . . .

Čas…
Snažíme sa ho zmerať, pochopiť. Premýšľame o tom ako plynie, chceme rôznymi spôsobmi zachytiť aspoň jeden malý okamih z neho. Prežívame chvíle, keď až bolestne túžime zastaviť ho, hoci len malú, prchavú časť, aj keď vieme, že je to nemožné…
Áno, čas meriame fyzikálnymi veličinami, delíme ho, kúskujeme, ale ten najdôležitejší čas, čas v nás, sa nedá merať hodinami, ani kalendárom, aj keď sme mnohí presvedčení o tom, že je také prosté a jednoduché.
Pozemský čas v nás, začína plynúť našim splodením a končí našim odchodom. Dostávame ho darom a mnohí ho nevieme a ani nedokážeme využiť, tak ako by sme mali.
A čas, ktorý máme určený, plynie bez návratu a veľmi veľa z neho sa stráca v našich prázdnych myšlienkach a skutkoch. Často sa stáva, že človek nikdy nepochopí význam a hodnotu času, ktorý premrhal pustým, nenaplneným životom. Môžeme ho prirovnať k vode, ktorá nám pretečie pomedzi prsty, pretože ju nevieme zachytiť a pritom stačí tak málo. Nastaviť dlaň a zachytiť aspoň časť z nej a neostať úplne smädnými a prázdnymi.
Čas v nás sa dá zachytiť vtedy, keď pochopíme jeho zmysel. Vtedy sa čas v nás mení na nás samotných. Na lásku aj bolesť. Na radosť aj smútok. Na nepokoj a pochybnosti, keď hľadáme samých seba. Na životné lekcie, sklamania, ale aj úspechy. Na drobné maličkosti, ktoré robia život neopakovateľným. A hoci plynie do nenávratna a nič z toho, čo prežijeme sa nedá vrátiť, sme za čas v nás vďační. Sme vďační za ľudí, ale aj chvíle, ktoré sme s nimi mohli prežívať. Pochopíme aj to, prečo musíme prežívať chvíle, ktoré sú ťažké, náročné o ktorých si myslíme, že sú veľmi zlé a prinášajú veľa bolestivých okamihov.
Áno, čas v nás plynie… Je skrytý v spomienkach, v myšlienkach. Vidíme ho v prvých vráskach, či sivých vlasoch. Vidíme ho v našich deťoch. Vidíme ho najmä v našich vlastných očiach, ktoré sú odrazom a zrkadlom našich sŕdc a duší.
A možno práve to je tá chvíľa, v ktorej začneme premýšľať o tom, ako plynie čas našich duší….

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Ukrajina, Anulia

Bol taký hladný, že žul ešte živú krysu, a Rusi ho bili. Ukrajinský vojak opísal peklo v zajatí

19.05.2024 06:00

Ukrajinský vojak Oleksij Anulia strávil v ruskom väzení takmer 10 mesiacov a bolo to ako stupňujúce sa peklo na zemi.

Benjamin Netanjahu / Benny Ganc /

Ganc dal Netanjahuovi ultimátum, požaduje do 8. júna plán pre Gazu

18.05.2024 22:05

Premiér jeho návrhy označil za eufemizmy, ktoré predznamenávajú porážku Izraela.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517585x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu