Založ si blog

Nie je otrok, ako otrok. . . Alebo, ako to je pán minister Krajniak?

Včera ma zaujala správa o tom, že odborári opustili rokovanie tripartity z dôvodu arogantného správania sa ministra sociálnych vecí a rodiny Krajniaka, ktorý podľa nich porušil zásady tripartizmu a sociálneho dialógu, keď hrubo odmietol návrh odborárov na zvýšenie minimálnej mzdy a rokoval len so zástupcami zamestnávateľov.
Pred chvíľou som počula v spravodajskej tv TA3 vyjadrenie pána ministra Krajniaka, o tom že výšku minimálnej mzdy 623 eur považuje v čase najhoršej hospodárskej krízy od Druhej svetovej vojny za dobrú správu pre zamestnancov.
Nuž áno, bola by to dobrá správa, ale…
Zaujalo ma, že pán minister povedal priamo to, čo sa týka nielen nášho štátu, že sme sa ocitli v čase veľkej hospodárskej krízy, ktorú sa svetové politické špičky snažia zakryť koronavírusom. Áno žijeme v čase hospodárskej krízy, ktorú vyvolala pandémia ekonomického vykorisťovania človeka človekom, ktorý sa dá prirovnať už len ku parazitizmu, pretože už dávno nemôžeme hovoriť o kapitalizme, aký sme poznali v minulosti. A tento novodobý systém cielene vytvára z ľudí, ktorí sa živia manuálnou prácou, doslova otrokov.
Znova som si spomenula na zvláštnu reportáž, ktorú som videla asi pred mesiacom len náhodou, v jednej zo súkromných televízií a žiaľ, nepodarilo sa mi ju už dohľadať. V reportáži sa hovorilo o tom, ako pracujú ľudia v odevnom priemysle vo Veľkej Británii. Keďže mnohí ľudia si odmietali kupovať oblečenie vyrobené v krajinách tretieho sveta z dôvodu vykorisťovania, presunula sa časť výroby priamo do Británie. Keď som videla podmienky v akých pracujú ľudia, ktorí oblečenie vyrábajú, spomenula som si na to, v akých podmienkach a za akú mzdu pracujú ženy v podobných prevádzkach na Východnom Slovensku. Často v oveľa horších a aj za oveľa nižší plat. V reportáži zaznela ostrá kritika tých, ktorí takýmto spôsobom zarábajú na otrockej práci ľudí zamestnaných v odevných továrňach v Británii a reportérka priamo označila týchto ľudí za novodobých otrokov.
Žiaľ to, čo bolo v reportáži z Anglicka odsúdené a označené za otrockú prácu, je v našom štáte považované za niečo úplne normálne a ani bývalé vlády, ktoré sa pýšili tým, že sa snažili zvyšovať životnú úroveň pracujúcej chudoby, nedokázali nastaviť minimálnu mzdu tak, aby tí, ktorí poctivo pracujú, žili na slušnej úrovni.
Znova sa ukázalo, aké veľké rozdiely panujú v Európe a to, čo je na západe považované za otrockú prácu, je v našom štáte legálne a nová vláda sa usiluje zlikvidovať ešte aké také práva, zakotvené v Zákonníku práce. Napríklad snahou zrušiť stravné lístky, alebo nedávnym návrhom vytvárať výšku minimálnej mzdy podľa regiónov, čo bolo teraz nedávno prezentované ako návrh nižšej štartovacej minimálnej mzdy pre dlhodobo nezamestnaných. Dnes však minister slávnostne oznámil, že od tohto návrhu upustili.
Je smutné vidieť, aké veľké rozdiely sa robia medzi pracujúcimi napríklad v Anglicku a u nás.
Je smutné vidieť, ako premiér Matovič označuje nárast nezamestnanosti, chudoby a porušovanie ľudských práv a rušenie sociálnych istôt občanov za úspech.
Nuž vyzerá to tak, že nie je otrok ako otrok.
A viete že 23. august je Medzinárodným dňom spomienky na obchod s otrokmi a jeho zrušenie?
Žiaľ, novodobý obchod s otrokmi a otrockou prácou znova začal prekvitať.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Vzdušná ochrana Ukrajiny je prioritou pre USA i Poľsko

10.12.2022 07:30, aktualizované: 08:42

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Eduard Heger

Čo ukazuje minulosť o dôsledkoch pádu vlády. Pôjde Heger cestou Radičovej, Dzurindu a Mečiara?

10.12.2022 07:00

Ak vláda Eduarda Hegera nezíska v utorok podporu, zaradí sa za trojicu premiérov, ktorých vlády tiež predčasne skončili rozhodnutím parlamentu.

Ukrajina, Zelenskyj, Fiala, Kaczynski

Medzi Čechmi záujem o Ukrajinu klesá, aj chuť jej pomáhať

10.12.2022 06:00

Záujem českej verejnosti o vývoj situácie na Ukrajine klesá, rovnako ako súhlas s vládnou pomocou pre túto napadnutú krajinu, ukázal prieskum.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4885523x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu