Založ si blog

Delí nás príliš tenká hranica. ..

Od čoho?
Nuž od toho, čo sa dialo pred druhou svetovou vojnou, ale aj všade tam, kde vládli autoritatívne, diktátorské a totalitné systémy.
Súčasná politická moc zneužíva politikárčenie na vyvolávanie rôznych hádok, nenávisti, temných vášní a nepokojov medzi občanmi.
Aj na Slovensku, obyčajní ľudia ľahko podliehajú tlaku politikov, ktorí im síce sľubujú svetlé zajtrajšky, ale skoro nikdy nič nesplnia. Objavujú sa mnohí novodobí vodcovia a spasitelia, ktorí si vytvoria svoje stádočko verných priaznivcov. A tí preberajú ich názory ako písmo sväté, často bez toho, aby nad nimi hlbšie premýšľali. Neuvedomujú si, že títo ľudia si napĺňajú len vlastné sebecké ambície a na ľuďoch im v skutočnosti nezáleží. Pretože, ak by im na ľuďoch záležalo, neboli by obyvatelia tohto štátu tak názorovo rozdelení. Od Zamatovej revolúcie začalo názorové trieštenie a postupný nárast stádovitosti. Je to dlhodobý, riadený postup, ako ľudí rozdeliť, znepriateliť, vytvoriť názorový chaos a takto ich ovládať, aby si ani neuvedomili svoje skutočné postavenie voči ľuďom, ktorí im vládnu.
Preto je veľmi ľahké používať klamstvá v podobe propagandy. A to tak, že vyzerajú ako pravda. Ale v skutočnosti je to len nástroj na vytvorenie a získanie si moci.
Všetky náboženstvá a ideológie boli založené na podobnom princípe a to, dávať do popredia ich hlavnú myšlienku, ktorú ľudia často preberali ako svoj vlastný názor, či vieru a to aj pod tlakom násilia. A človek samotný, jeho bytie a potreby sa dostávali do úzadia.
Deje sa to aj v súčasnosti, keď sme svedkami šírenia tzv. „Slobody a Demokracie“ v podobe nezmyselných vojenských konfliktov. Niečo podobné sa však deje aj v štátoch, kde síce vládne „Demokracia“, ale ľudia postupne strácajú svoje práva a slobody. A vtedy už nemôžeme hovoriť ani o slobode a ani o demokracii.
Začína to slepou oddanosťou stádočiek verných vyvoleným vodcom stáda a veľkými názorovými rozdielmi, ktoré majú za následok neznášanlivosť, neschopnosť počúvať toho druhého, ale hlavne nenávistné reakcie voči ľuďom s iným názorom. Tam, kde sa takýmto spôsobom začne šíriť fanatizmus a názorový fundamentalizmus, je už príliš tenká hranica od násilného presadzovania ideológie.
Mnohí ľudia na Slovensku si to ešte ani len nezačali uvedomovať. Pretože aj keď sa stretávajú s rôznymi názorovými rozbrojmi, nevenujú im dostatočnú pozornosť a v tom spočíva nebezpečenstvo propagandy. Mnohým vyhovuje práve tá nezmyselná stádovitosť, bez vlastného názoru, bez premýšľania nad tým, čo sa v skutočnosti deje, ale najmä kvôli tomu, že nie sú nútení niesť zodpovednosť za to, čo konajú. A práve vtedy, keď ľudia nemusia niesť zodpovednosť za to čo robia a ako sa správajú voči iným, vzniká tá príliš tenká hranica, ktorá nás delí od násilného pretláčania názorov. Hranica, ktorá sa dá veľmi ľahko prekročiť a delí nás už len málo od násilností, ktoré začnú konať ľudia v stáde slepo dôverujúc svojim vodcom. Už teraz sa zo sveta a aj zo Slovenska, stáva pomyselný „Babylon“, keď ľudia nechcú rozumieť tomu, čo hovoria tí ostatní.
A málokto si uvedomuje, že mnohí z nás sú presne tam, kde ich chceli mať tí, ktorí chcú vládnuť za každú cenu.
Stačí sa len obzrieť okolo seba a možno si veľa z vás všimne tú príliš tenkú hranicu, ktorá nás delí od toho, že si v mene chamtivosti mocných začneme ubližovať a zabíjať sa navzájom.
A pritom stačí len málo, zamyslieť sa nad tým, či takto chceme skutočne žiť.

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Robert Kaliňák

Kaliňák: Potrebujeme pravidlá účasti politikov na športových podujatiach

22.06.2024 14:23

Podľa opozičnej poslankyne Márie Kolíkovej by sa mali pravidlá využívania vládneho špeciálu jasne stanoviť.

FMG - Building HQ 3

V Andalúzii vedie slovenská firma jednu z najstarších zbrojoviek v Európe. Pozreli sme sa do zákulisia ich výroby

22.06.2024 14:00

Keď sa hovorí o mieste ako o jednom z kľúčových európskych centier obranného priemyslu, málokto si predstaví nenápadný areál kdesi na juhu Španielska. Už vôbec nečakáte, že tam budete počuť slovenčinu.

Polícia / Kontrola /

Rekord roka: Za volantom nafúkal 4,2 promile. Šoférovi od Košíc hrozí rok basy

22.06.2024 11:50

Policajná hliadka 37-ročného vodiča zastavila a kontrolovala v obci Bukovec v okrese Košice-okolie.

monolit

Ďalší záhadný monolit uprostred púšte. Polícia v Nevade ho rýchlo odstránila

22.06.2024 11:15

Ide o pokračovanie série takých prípadov, ktoré zatiaľ zostávajú nevysvetlené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5551299x
Priemerná čítanosť článkov: 3979x

Autor blogu