Založ si blog

Potratové politikárčenie – tentokrát s prezidentkou súhlasím.

Pred pár dňami som pozerala spoločnú TB prezidentky Z. Čaputovej a podpredsedníčky vlády V. Remišovej.
Na konci TB zaznela otázka novinára tv Markíza, čo si myslia obe dámy o téme potratov a jej načasovaní v parlamente a aj spoločnosti. Na otázku odpovedala len prezidentka Čaputová.
Tentokrát s prezidentkou Z. Čaputovou súhlasím, pretože povedala to, čo si myslím aj ja. A to, že táto téma je veľmi citlivá a nemala by sa riešiť bez odbornej prípravy a diskusie. Takisto povedala, že tento problém by sa nemal riešiť zákonmi, príkazmi a zákazmi a taktiež by sa malo pracovať na tom, aby ženy nemuseli stáť pred voľbou potratu kvôli sociálnym problémom.
Ale otázka potratového politikárčenia má aj iný rozmer.
Dlhodobo si všímam, že téma potratov sa v našom štáte často otvára v čase, keď sa v štáte dejú závažné veci a je potrebné ich prekryť nejakou témou, za ktorú by sa jednoducho dali skryť.
A čo je lepšie ako téma, ktorá dokáže ešte viac rozdeliť už aj tak názorovo rozdelených ľudí a vyvolať ešte väčšie vášne a odpútať ich pozornosť od skutočných problémov?
Áno, prezidentka mala pravdu, že v našom štáte sú v súčasnosti dôležitejšie problémy, akými sú potraty. Mala pravdu aj v tom, že nás čakajú veľké ekonomické a sociálne problémy.
Je však potrebné hovoriť o rovnako závažných témach, ktoré mali prekryť potratové politikárčenie. A tými sú neschopnosť a nepripravenosť novej vlády riešiť ekonomické a politické problémy štátu, ale aj spôsob zabezpečovania si moci porušovaním Ústavy SR, zákonov a ľudských práv.
Všetky tieto spôsoby sú prejavmi nástupu totalitného systému vládnutia a je veľmi dôležité, aby takéto zmeny prebehli bez väčšej pozornosti verejnosti, ktorá si svoje vášne zatiaľ vybíja na inej, názorovo citlivej téme. Vôbec som sa nečudovala, že tvárou potratového politikárčenia bola pani Záborská a jej oponentkami , napríklad pani Nicholsonová či pani Pietruchová.
Dalo by sa povedať, že dámy nám predviedli zaujímavé divadielko, ktoré malo zakryť spôsoby novej vlády, ktorej zámerom je obrať občanov tohto štátu v čase koronakrízy o ich práva a sociálne istoty.
Preto je veľmi dôležité nepodliehať umelo vyvolaným vášňam, ale premýšľať o tom, akým spôsobom sú podobné témy predkladané verejnosti. Ak by pani poslankyňa viac hovorila o tom, že je potrebné zabezpečiť také sociálne istoty žien a rodín, aby sa nemuseli rozhodnúť pre ukončenie tehotenstva, tak by som jej uverila. Tých pár myšlienok a fráz, ktorými obhajovala túto tému ma nepresvedčili o tom, ako vážne pristupuje k tejto téme a takisto ma nepresvedčila ani aj jej rýchla kapitulácia a rovnako povrchný prístup druhej strany.
Tentokrát som s prezidentkou súhlasila, aj napriek mnohým názorovým rozdielom. Myslím si však, že aj ona by sa mala podobným témam venovať podrobnejšie a mala by o nich hovoriť v širších súvislostiach. Napríklad aj v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv, ako je právo na život, slobodu, či právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti a mnohých iných. Možno by s ňou súhlasilo viac ľudí…

Semienko skazy

16.05.2023

Vždy na jar sa teším na chvíľu, keď si na záhrade naberiem do dlane čerstvo rozdrobenú hlinu a privoniam k nej. Vonia pradávnou históriou zrodu Zeme, súčasnosťou a aj budúcnosťou o ktorú pomaly prichádzame. Vonia teplým jarným slnkom, silou dažďa a najmä životom. Dnes, pár dní po prečítaní knihy F. Williama Engdahla Semienko skazy viem, že [...]

„Symfónia života“…

15.05.2023

Nočný dážď vrátil život záhrade, ktorá bola umorená suchom a ostrým vetrom. A aj napriek chladnejšiemu počasiu sa všetko zazelenalo novými odtieňmi a krehké lístie lipy a brezy sa chvelo v prudkom vetre, ktorý ohýbal ich konáre. Chvíľu som len tak stála zababušená v hrubej bunde s kapucňou a obdivovala som zázrak života, ktorý som [...]

„Meníme hru“…

09.05.2023

Ešte nebola vyhlásená oficiálna predvolebná kampaň a Slovensko zaplavujú billboardy s tvárami politikov a novými predvolebnými sloganmi. Cestou naprieč Slovenkom som si všimla, že najviac reklamy majú tí, ktorí tento štát priviedli na úplne dno. Najvýstižnejším sloganom, ktorý som videla je ten, ktorý zdobí vysmiatu tvár pána Sulíka, pretože priamo [...]

petr pavel

Dezinformácia o smrti Petra Pavla prišla z Ruska

02.06.2023 10:46

Konkrétneho páchateľa sa však zistiť nepodarilo, preto bol prípad odložený, napísala česká polícia.

tank Leopard 2A4

Ozbrojené sily SR si prevzali tretí tank Leopard 2A4 od Nemecka

02.06.2023 10:17

Ide o súčasť daru, ktorý Slovensko dostalo ako náhradu za 30 kusov bojových vozidiel pechoty darovaných Ukrajine.

PAAS

Cena ročnej rezidentskej karty v PAAS by sa mohla časom zvýšiť

02.06.2023 10:02

Aj cena ročného predplatného cestovného lístka vo verejnej doprave sa má od júla zvýšiť z doterajších 199 na 239 eur.

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Rusko rieši dilemu: Posilniť vlastnú obranu alebo pozície na Ukrajine

02.06.2023 09:38

Pribúdajú útoky partizánskych skupín v Rusku v miestach pri hraniciach s Ukrajinou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,309
Celková čítanosť: 5090747x
Priemerná čítanosť článkov: 3889x

Autor blogu