Založ si blog

Koronakríza, morálna, hospodárska, či politická kríza?

Áno, koronakríza ako následok „ pandémie koronovírusu“, v skutočnosti ukázala, že svet nezachvátila pandémia Covid-u 19, ale najmä hospodárska, morálna a aj politická kríza. Tento jav by sa dal nazvať „pandémiou krízy spoločnosti“.
Západný svet založený na „demokratických princípoch“ sa pomaly začal rúcať ako domček z karát. Postupne sa ukazuje, že deklarované „demokratické princípy“ nemajú v súčasnosti so skutočnou demokraciou nič spoločné, ale prevláda demokratúra , partokracia, byrokracia v spojení s nadvládou oligarchie a tvrdým kapitalistickým systémom.
Výsledkom takto pokrivených hodnôt je nespokojnosť obyvateľstva mnohých štátov západnej spoločnosti, hľadanie alternatív, ale najmä vyjadrenia nesúhlasu. Dnes, v čase koronakrízy, si už len málokto spomenie protesty obyvateľov voči vládam, ktoré sa snažili zavádzať mnohé opatrenia, ktoré boli v skutočnosti snahou o zjavné popieranie ľudských práva a oberaním občanov štátov o sociálne istoty. Kto si dnes spomenie napríklad na „Žlté vesty“ vo Francúzsku?
A tak, kým na jednej strane vidíme nespokojnosť ľudí so systémom, ktorému už dávno prestali veriť, tak na druhej strane je obrovská snaha tento systém udržať pri živote a zabrániť jeho pádu.
Postupne sa ukazuje, že celá pandémia a následná koronakríza má zaujímavé pozadie a ešte zaujímavejšími sú opatrenia, ktoré vlády zaviedli kvôli „ ochrane zdravia a životov“ svojich občanov. Zatvorené hranice, zákazy zhromažďovania sa, zatvorené školy, kostoly, či obchody, reštaurácie a iné miesta, kde by sa ľudia mohli nebodaj spolčovať. Tvrdé reštrikčné opatrenia za porušenie týchto zákazov a pod. Ale ani to nezabránilo tomu, že ľudia začali protestovať proti týmto nariadeniam, ktoré vnímajú ako zásah do svojich práv a slobôd. Ľudia začínajú klásť otázky, či je Covid-19, skutočne takým nebezpečným vírusom, kvôli ktorému boli ochromené ekonomiky štátov a narušené sociálne istoty ich obyvateľov. Prečo je taká obrovská snaha o celosvetovú vakcináciu práve proti tomuto vírusu, ktorý v skutočnosti rýchlo mutuje a pre samotných odborníkov je veľkou výzvou a názory naň sa rôznia a vyrobiť účinnú očkovaciu látku je veľmi obtiažne.
Nie, nechcem zľahčovať nebezpečnosť tohto vírusu a to z viacerých dôvodov. Už aj preto, že sa líšia názory odborníkov na jeho pôvod. Iným dôvodom, je práve spomínaná snaha očkovať miliardy ľudí na svete a tým najdôležitejším dôvodom je ten, že sa mnohí pýtajú, čo môže nasledovať po tejto „koronakríze“? Či to nebola len taká skúška, alebo predpríprava na zachovanie spoločenského, ekonomického a politického systému aj za cenu možnej tvrdej diktatúry ospravedlnenej „ochranou zdravia a životov ľudí“.
Ale osobne považujem nebezpečenstvo koronavírusua a koronakrízy pre tento systém a západnú spoločnosť v tom, že začal ukazovať pravú tvár tohto systému. A ľudia napriek strachu mnohých, začali viac premýšľať o hodnotách dôležitých pre človeka samotného a začínajú chápať, že v záujme zachovania planéty a prežitia ľudstva je takýto systém škodlivý a trvale neudržateľný. Preto je životne dôležité, začať pracovať na vytvorení nového spoločenského zriadenia založeného na etických a morálnych princípoch, sociálnej spravodlivosti a dodržiavaní ľudských práv. Je to našou primárnou povinnosťou. Pretože by sme sa nemali správať ako posledná generácia na planéte a po nás potopa. Nie, nemáme právo obrať o budúcnosť tých, ktorí prídu po nás.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Si Ťin-pching

Potlačí režim covidové protesty? Si Ťin-pching má problém, tvrdí expert z Harvardu

01.12.2022 07:00

Čo demonštrácie proti covidovým opatreniam znamenajú pre čínsky komunistický režim?

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876494x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu