Založ si blog

„Komunizmus, alebo barbarizmus“. ..

Pred pár týždňami ma zaujal rozhovor slovinského ľavicového filozofa Slavoja Žižeka s guatemalskou právničkou a ľudskoprávnou aktivistkou Renatou Ávila,„Riešenie je jasné, komunizmus, alebo barbarizmus“ , o dopade koronakrízy na svetové dianie.
V rozhovore ma zaujalo viacero myšlienok, a to najmä tie, ktoré súviseli so zmenou spoločenského, ale aj politického stavu sveta. Slavoj Žižek načrtol možné riešenia, ale aj veľmi temnú prognózu, čo sa môže stať, ak svetové vládnuce elity nezačnú chápať, že sa kapitalistický svet tak, ako sme ho poznali rúca a nedokáže prežiť v tejto podobe. Mňa najviac zaujalo to, ako si predstavuje „komunizmus“, ale najmä to, ako môže vyzerať úporná snaha kapitalistických elít, zachovať si svoju ekonomickú nadvládu. Pretože tak ako S. Žižek povedal v rozhovore, aj keď sa boháči môžu na pár mesiacov izolovať pred nákazou, je zrejmé, že na vlastné prežite potrebujú nás obyčajných ľudí. Podľa neho, kapitalizmus v takej forme ako fungoval doteraz, nedokáže. A ak kapitalistické elity budú chcieť zachovať tento stav aj po koronakríze, tak siahnu po tvrdej diktatúre a spoločnosť sa ocitne v chaose, keď sa k moci môžu dostať lokálne gangy.
Svet po koronakríze už nebude taký, ako sme ho poznali, ale ten kapitalistický sa začal rúcať už dávno pred ňou. Súčasná kríza je už len pomyselnou špičkou ľadovca úpadku kapitalistického sveta. A to, čo sa v súvislosti s ňou deje, je snaha zaviesť totalitný režim s dôkladnou kontrolou obyvateľstva, spolu s drastickým obmedzením ľudských práv.
Preto už dlhšie premýšľam o tom, čo S. Žižek pred viac ako mesiacom hovoril.
Stačí sa pozrieť na našu súčasnú politickú situácii. Nepripomína naša terajšia vláda prevzatie moci lokálnym gangom? Veď kto sa v skutočnosti dostal k moci a za akých podmienok? O tom, že vládu skladali štyria milionári, z ktorých každý má svoju minulosť vieme všetci. Sami vidíme, ako sa správa náš pán premiér. Arogantne, drzo sa vysmieva občanom tohto štátu do očí a správa sa ku nim ako ku skupine nesvojprávnych hlupákov, alebo ešte lepšie, ako pán veľkomožný ku nevoľníkom a poddaným. Vláda zavádza reštrikčné opatrenia voči vlastným občanom, drzo ich oberá o sociálne istoty, bežne porušuje ľudské práva zakotvené v Ústave SR. O tom, kto je podľa pána premiéra najvhodnejším kandidátom na post generálneho prokurátora a akým spôsobom chce dosiahnuť jeho zvolenie, je ukážkou toho, že Slovensko sa už zmieta v chaose barbarizmu. Podobné scenáre o prevzatie moci, sa začali diať aj v susedných krajinách.
Takže tu na Slovensku, sa nateraz môžeme úplne rozlúčiť s víziou „komunizmu“ akú má S. Žižek, citujem: „Relatívne efektívny štát, ktorý má moc zasahovať do pravidiel na trhu a organizovať zdravotníctvo a pod., podporený zhora medzinárodnou silnou spoluprácou a zdola lokálnou mobilizáciou.“
V súčasnosti je „komunizmus“ veľmi moderné označovať ako zločineckú ideológiu a démonizovať ho tzv. „zločinmi komunizmu“, ktoré najviac zdôrazňujú tí, ktorí obhajujú zločiny kapitalizmu. A aj napriek tomu, túžba ľudí po sociálne spravodlivej spoločnosti silnie. Ľuďom už nestačí lacné mačacie zlato a hnus zabalený v trblietavom pozlátku kapitalistických lákadiel, ale túžia po skutočnej slobode a právach, po ľudskej dôstojnosti, po skutočných hodnotách, po pokojnom živote v mieri. A čím silnejší útlak zažívajú, tým je tá túžba silnejšia.
Áno, to čo sa začalo diať aj u nás, je len začiatok barbarizmu, ktorý sa môže zvrhnúť na úplný barbarizmus v podobe prenasledovania a zatvárania, ale aj vraždenia ľudí kvôli názoru, čo sa dialo v tridsiatych rokoch minulého storočia po nástupe Hitlera k moci a v päťdesiatych rokoch praktiky „komunistických a mccarthyovských“ fanatikov v Európe a v USA. Ale aj barbarizmus, v podobe krutejšieho vykorisťovania a zotročovania obyčajných ľudí, nekontrolovateľného násilia, zabíjania a ničenia v podobe vojen, ktoré prebiehajú vo svete už aj v súčasnosti.
Zatiaľ si to mnohí z nás neuvedomujú, ale celý súčasný svet a nielen západná kapitalistická civilizácia sa ocitol v situácii, keď sa začína „boj“ o záchranu budúcnosti nielen ľudstva, ale aj samotnej planéty.

Zdroj: Rozhovor Slavoja Žižeka s Renatou Ávila

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Putin sa podľa analytikov snaží očierniť Kyjev v očiach Západu. Vzdušná ochrana Ukrajiny je pre USA i Poľsko prioritou

10.12.2022 07:30, aktualizované: 08:42

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Eduard Heger

Čo ukazuje minulosť o dôsledkoch pádu vlády. Pôjde Heger cestou Radičovej, Dzurindu a Mečiara?

10.12.2022 07:00

Ak vláda Eduarda Hegera nezíska v utorok podporu, zaradí sa za trojicu premiérov, ktorých vlády tiež predčasne skončili rozhodnutím parlamentu.

Ukrajina, Zelenskyj, Fiala, Kaczynski

Medzi Čechmi záujem o Ukrajinu klesá, aj chuť jej pomáhať

10.12.2022 06:00

Záujem českej verejnosti o vývoj situácie na Ukrajine klesá, rovnako ako súhlas s vládnou pomocou pre túto napadnutú krajinu, ukázal prieskum.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4885632x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu