Založ si blog

„Komunizmus, alebo barbarizmus“. ..

Pred pár týždňami ma zaujal rozhovor slovinského ľavicového filozofa Slavoja Žižeka s guatemalskou právničkou a ľudskoprávnou aktivistkou Renatou Ávila,„Riešenie je jasné, komunizmus, alebo barbarizmus“ , o dopade koronakrízy na svetové dianie.
V rozhovore ma zaujalo viacero myšlienok, a to najmä tie, ktoré súviseli so zmenou spoločenského, ale aj politického stavu sveta. Slavoj Žižek načrtol možné riešenia, ale aj veľmi temnú prognózu, čo sa môže stať, ak svetové vládnuce elity nezačnú chápať, že sa kapitalistický svet tak, ako sme ho poznali rúca a nedokáže prežiť v tejto podobe. Mňa najviac zaujalo to, ako si predstavuje „komunizmus“, ale najmä to, ako môže vyzerať úporná snaha kapitalistických elít, zachovať si svoju ekonomickú nadvládu. Pretože tak ako S. Žižek povedal v rozhovore, aj keď sa boháči môžu na pár mesiacov izolovať pred nákazou, je zrejmé, že na vlastné prežite potrebujú nás obyčajných ľudí. Podľa neho, kapitalizmus v takej forme ako fungoval doteraz, nedokáže. A ak kapitalistické elity budú chcieť zachovať tento stav aj po koronakríze, tak siahnu po tvrdej diktatúre a spoločnosť sa ocitne v chaose, keď sa k moci môžu dostať lokálne gangy.
Svet po koronakríze už nebude taký, ako sme ho poznali, ale ten kapitalistický sa začal rúcať už dávno pred ňou. Súčasná kríza je už len pomyselnou špičkou ľadovca úpadku kapitalistického sveta. A to, čo sa v súvislosti s ňou deje, je snaha zaviesť totalitný režim s dôkladnou kontrolou obyvateľstva, spolu s drastickým obmedzením ľudských práv.
Preto už dlhšie premýšľam o tom, čo S. Žižek pred viac ako mesiacom hovoril.
Stačí sa pozrieť na našu súčasnú politickú situácii. Nepripomína naša terajšia vláda prevzatie moci lokálnym gangom? Veď kto sa v skutočnosti dostal k moci a za akých podmienok? O tom, že vládu skladali štyria milionári, z ktorých každý má svoju minulosť vieme všetci. Sami vidíme, ako sa správa náš pán premiér. Arogantne, drzo sa vysmieva občanom tohto štátu do očí a správa sa ku nim ako ku skupine nesvojprávnych hlupákov, alebo ešte lepšie, ako pán veľkomožný ku nevoľníkom a poddaným. Vláda zavádza reštrikčné opatrenia voči vlastným občanom, drzo ich oberá o sociálne istoty, bežne porušuje ľudské práva zakotvené v Ústave SR. O tom, kto je podľa pána premiéra najvhodnejším kandidátom na post generálneho prokurátora a akým spôsobom chce dosiahnuť jeho zvolenie, je ukážkou toho, že Slovensko sa už zmieta v chaose barbarizmu. Podobné scenáre o prevzatie moci, sa začali diať aj v susedných krajinách.
Takže tu na Slovensku, sa nateraz môžeme úplne rozlúčiť s víziou „komunizmu“ akú má S. Žižek, citujem: „Relatívne efektívny štát, ktorý má moc zasahovať do pravidiel na trhu a organizovať zdravotníctvo a pod., podporený zhora medzinárodnou silnou spoluprácou a zdola lokálnou mobilizáciou.“
V súčasnosti je „komunizmus“ veľmi moderné označovať ako zločineckú ideológiu a démonizovať ho tzv. „zločinmi komunizmu“, ktoré najviac zdôrazňujú tí, ktorí obhajujú zločiny kapitalizmu. A aj napriek tomu, túžba ľudí po sociálne spravodlivej spoločnosti silnie. Ľuďom už nestačí lacné mačacie zlato a hnus zabalený v trblietavom pozlátku kapitalistických lákadiel, ale túžia po skutočnej slobode a právach, po ľudskej dôstojnosti, po skutočných hodnotách, po pokojnom živote v mieri. A čím silnejší útlak zažívajú, tým je tá túžba silnejšia.
Áno, to čo sa začalo diať aj u nás, je len začiatok barbarizmu, ktorý sa môže zvrhnúť na úplný barbarizmus v podobe prenasledovania a zatvárania, ale aj vraždenia ľudí kvôli názoru, čo sa dialo v tridsiatych rokoch minulého storočia po nástupe Hitlera k moci a v päťdesiatych rokoch praktiky „komunistických a mccarthyovských“ fanatikov v Európe a v USA. Ale aj barbarizmus, v podobe krutejšieho vykorisťovania a zotročovania obyčajných ľudí, nekontrolovateľného násilia, zabíjania a ničenia v podobe vojen, ktoré prebiehajú vo svete už aj v súčasnosti.
Zatiaľ si to mnohí z nás neuvedomujú, ale celý súčasný svet a nielen západná kapitalistická civilizácia sa ocitol v situácii, keď sa začína „boj“ o záchranu budúcnosti nielen ľudstva, ale aj samotnej planéty.

Zdroj: Rozhovor Slavoja Žižeka s Renatou Ávila

Čo sa nám to všetkým stalo?

01.06.2020

Chceli sme zmenu. Skutočne sme ju chceli, alebo nám to bolo tak dlho a intenzívne vtĺkané do hláv, že ju chceme, až sme nakoniec tento názor prijali ako fakt, že ju chceme my občania? Skutočne to v našom štáte a vo všetkom bolo také zlé, že musela prísť zmena, ktorá ako vidieť nenechá kameň na kameni, alebo tak ako povedal pán premiér, že keď sa rúbe tak aj triesky [...]

Kvôli Matovičovi, Covidu a politikárčeniu zabúdame na to podstatné. ..

31.05.2020

Dnes sa končí máj, mesiac lásky, zamilovanosti, romantiky. Ten tohtoročný máj bol veľmi čudný. Studené, zamračené počasie s neustálym vetrom, kopírovalo stav politickej scény. Skoro stále sme nevedeli a nevieme, čo prinesie nový deň a aký vietor sa preháňa pánovi premiérovi v hlave. Mnohí sledovali a sledujú jeho vyjadrenia na tlačových besedách a statusy na FB, [...]

Ako sa brániť pred tyraniou a agresivitou?

28.05.2020

Tento článok píšem so súhlasom ľudí, ktorí denne zažívajú psychoteror od blízkeho človeka. Už dlhšiu dobu premýšľam o tom, či môže človek vlastniť iného človeka. Niektorí ľudia sú presvedčení o tom, že môžu a ku na blízkym ľuďom sa správajú ako k majetku. Začalo sa to pred mnohými rokmi, v úplne bežnej rodine. Matka, ktorej výchovné metódy boli prísne [...]

Protest francúzsko paríž demonštrácia floyd

Protesty proti rasizmu sa konali na troch kontinentoch

06.06.2020 20:43

Desaťtisíce ľudí sa zišli v mestách v Austrálii, Ázii aj Európe, aby vyjadrili hnev nad smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

73375516 2863339433696260 2844828964973707264 n

NAKA našla v jednej z košických budov rádioaktívny materiál

06.06.2020 19:48

Nehrozí však žiadne nebezpečenstvo ani ohrozenie obyvateľstva, uviedla polícia.

Úrad vlády

V Bratislave sa konalo protestné zhromaždenie proti vláde

06.06.2020 19:08

Demonštranti sú nespokojný s pretrvávajúcimi protiepidemiologickými opatreniami a naďalej platným núdzovým stavom.

lekári, kĺb, transplantácia, operácia,

Na Slovensku zrealizovali minulý rok rekordný počet transplantácií

06.06.2020 18:24

Pri príležitosti Svetového dňa transplantácií to uviedli minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a odborníci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 976
Celková čítanosť: 2904899x
Priemerná čítanosť článkov: 2976x

Autor blogu