Založ si blog

Sila slova. . . Informuje, poteší, alebo aj dá dolu, či zareže. . .

Pred pár dňami som dostala jednu milú, ale zároveň pre mňa veľmi zodpovednú úlohu.
Jeden môj dobrý priateľ napísal novú knihu a ja som bola medzi prvými ľuďmi, ktorí mali možnosť čítať jeho rukopis. Chcel, aby som mu povedala svoj názor naň. Už predtým som čítala sem-tam pár strán a vedela som, čo je obsahom jeho rukopisu. Často sme sa o ňom rozprávali, ale aj o tom ako študuje dobové materiály, koľko času mu to zaberie, ale aj o spôsobe písania a príbehu samotnom.
Dej jeho novej knihy je situovaný do obdobia prvej svetovej vojny a pár rokov po nej, preto aj štýl písania, ktorý použil, by som nazvala archaickým s použitím prirodzených dedinských, sedliackych, vojenských a mužských prvkov, ktoré vytvárajú autentické rozprávanie príbehu. A práve pri čítaní tohto rukopisu, som si ešte viac uvedomila, že správne zvolené slová majú veľkú moc. Dokážu informovať, poučiť, alebo dokážu človeka primäť premýšľať, či vzbudiť v ňom emócie, radosť, ale aj smútok. Sú však ľudia, ktorí tým, že poznajú silu slova, neváhajú ju využívať a zneužívať vo svoj osobný a mocenský prospech.
V súčasnosti sme toho svedkami každý deň. Slová sa stali niečím, čo nás zaplavuje zo všetkých strán.
Máme množstvo informácii, ktorým ľudia často nerozumejú, alebo sa v nich nevedia orientovať. Preto sa stávajú obeťami mediálnej, čiže slovnej manipulácie. Sú ľahko ovplyvniteľní a manipulovateľní. Veria ľuďom, ktorí sa ich takýmto spôsobom neštítia oklamať polopravdami a zavádzajúcimi informáciami, ak z toho majú vlastný, osobný prospech.
Ako sa nazývajú ľudia, ktorí používajú takéto spôsoby?
Nuž mne vychádza len jedno… Podvodníci…
Iný a tiež veľmi vážny problém je zastrašovanie a vedomé šírenie strachu, paniky a držanie ľudí v neistote, za účelom ľahkej manipulácie a ovládania ľudí.
Tento spôsob využívajú najmä diktátori a tyrani.
Tu na Slovensku sme sa stali svedkami slovnej a mediálnej šikany a lynčovania ľudí, keď sa skupina ľudí a aj jednotlivci takýmto spôsobom snažia získať moc a likvidujú svojich protivníkov a oponentov. A verejnosti to predkladajú ako niečo normálne. Hrubými nevyberanými slovami sa snažia ľudí zastrašiť, uraziť, pošpiniť ich meno a zničiť ich. Potom nie je nič neobvyklé, že si takíto ľudia zvyšujú svoje sebavedomie a pocit moci slovníkom zločincov a gangstrov. Čo si myslieť o slovách človeka, ktorý získa moc diskutabilným spôsobom a ktorý hovorí o tom, že niekoho mediálne zareže, alebo sa teší z toho, že je niekto jeho skalpom a niekým, koho dal dolu?
Áno slová majú veľkú moc… A veľkú moc majú aj tí, ktorí ich dokážu používať. Lenže slová majú ešte jednu veľkú danosť. Dokážu veľmi veľa povedať o človeku samotnom. Prezradia jeho charakter, jeho úmysly, veľkosť jeho ducha a intelektu.
Slová majú veľkú moc, ale aj slabiny. Ani tie najkrajšie a vzletné frázy a hrdinské slová, či cielené klamstvá, nedokážu dlhodobo zakrývať skutočnosť, ale aj špinu doby, spoločnosti, či človeka samotného.

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX

Vyšetrovanie atentátu na Fica by mali dokončiť za pár mesiacov, hovorí odborník. Akýkoľvek trest môže byť pre strelca doživotný

19.05.2024 07:00

Bývalý elitný vyšetrovateľ vysvetlil, ako by mali vyzerať kroky organov činných v trestnom konaní v najbližších dňoch

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Ukrajina, Anulia

Bol taký hladný, že žul ešte živú krysu, a Rusi ho bili. Ukrajinský vojak opísal peklo v zajatí

19.05.2024 06:00

Ukrajinský vojak Oleksij Anulia strávil v ruskom väzení takmer 10 mesiacov a bolo to ako stupňujúce sa peklo na zemi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517667x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu