Založ si blog

Hviezda Karola Duchoňa. ..

Vyšla, zažiarila a nezhasla…
Svieti stále rovnako, aj tridsaťpäť rokov po jeho smrti.
Dnes ráno v rádiu Slovensko spomínali na Karola Duchoňa, ktorý by sa dnes dožil sedemdesiat rokov a potom pustili pieseň „Tancujem s tebou rád“, zmes chytľavých tónov s výborným textom.
Nechala som kávu kávou a začala som si spievať a tancovať po jedálni. Začala som tancom vítať deň…
Ešte aj cestou do práce som si pospevovala a nevadil mi ani ostrý vietor, ktorý mi strapatil vlasy a nezbedne nadvihoval pončo.
Áno, hviezda Karola Duchoňa stále žiari. Roky prinášal a stále prináša svojim spevom dobrú náladu, vyvolával emócie. Teraz v mnohých vyvoláva spomienky na mladosť, na chvíle bezstarostnosti, prvé lásky, tanečné zábavy. Prinášal a prináša práve to, čo nám v poslednej dobe začalo chýbať.
Nie, nechcem písať nič o jeho živote, pretože každý z nás má svoj vlastný život a osud.
Keď zomrel, bola som mladá žaba a jeho pesničky aj keď boli populárne, boli viac hudbou našich rodičov. Lenže, kým my starneme, tak jeho piesne ostali stále rovnaké a objavujú ich mladí a spievajú si ich. Je to tým, že Karol Duchoň mal veľký dar nádherného hlasu a mal šťastie na skladateľov a najmä textárov. Jeho piesne oslovovali ľudí práve tým, že im rozumeli. Spieval pre nich, o nich, za nich.
Vlani v zime, cestou v aute, keď som len tak prepla na Reginu, som úplnou náhodou počula „Pieseň o decembri“ a odrazu som mala zvláštny pocit pokoja, ktorý sa nedá vysvetliť. Neskôr som si ju pustila viackrát a aj iné jeho piesne. A objavila som Odetu, (Svet bez teba), ktorú som nepoznala.
Pieseň, ktorá dokáže vyvolať zimomriavky. Stisne srdce, ale len tak, aby nebolelo, ale aby z neho vytryskli slzy.
Áno, také sú piesne, ktoré nestarnú, ale my musíme dospieť, aby sme pochopili, čo v sebe skrývajú.
Aby sme pochopili, že tak ako skladateľ žije v svojich skladbách a básnik v básňach, tak vo svojich piesňach žije aj spevák, ktorý im vlastným spevom dokáže vdýchnuť dušu.
Ktovie, čo by Karol Duchoň povedal a čo by cítil, keby vedel, aká je stále populárna jeho pieseň „V dolinách“ a nielen ona, ale aj mnohé iné.
Verím, že práve to, že ľudia nezabudli na jeho piesne a nezabudli hlavne na neho samotného, by bolo pre pána speváka, tým najkrajším darom…

Tancujem s tebou rád
Odeta
Pieseň o decembri
V dolinách

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

vojna na Ukrajine, Petrohrad, Rusko

ONLINE: Útok na Charkov vyšetrujú na Ukrajine ako vojnový zločin

19.05.2024 07:35

Ukrajina obvinila Rusko, že zámerne cieli na civilistov v Charkovskej oblasti a preto raketové útoky vyšetruje ako vojnový zločin.

SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX

Vyšetrovanie atentátu na Fica by mali dokončiť za pár mesiacov, hovorí odborník. Akýkoľvek trest môže byť pre strelca doživotný

19.05.2024 07:00

Bývalý elitný vyšetrovateľ vysvetlil, ako by mali vyzerať kroky organov činných v trestnom konaní v najbližších dňoch

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517705x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu