Založ si blog

Hviezda Karola Duchoňa. ..

Vyšla, zažiarila a nezhasla…
Svieti stále rovnako, aj tridsaťpäť rokov po jeho smrti.
Dnes ráno v rádiu Slovensko spomínali na Karola Duchoňa, ktorý by sa dnes dožil sedemdesiat rokov a potom pustili pieseň „Tancujem s tebou rád“, zmes chytľavých tónov s výborným textom.
Nechala som kávu kávou a začala som si spievať a tancovať po jedálni. Začala som tancom vítať deň…
Ešte aj cestou do práce som si pospevovala a nevadil mi ani ostrý vietor, ktorý mi strapatil vlasy a nezbedne nadvihoval pončo.
Áno, hviezda Karola Duchoňa stále žiari. Roky prinášal a stále prináša svojim spevom dobrú náladu, vyvolával emócie. Teraz v mnohých vyvoláva spomienky na mladosť, na chvíle bezstarostnosti, prvé lásky, tanečné zábavy. Prinášal a prináša práve to, čo nám v poslednej dobe začalo chýbať.
Nie, nechcem písať nič o jeho živote, pretože každý z nás má svoj vlastný život a osud.
Keď zomrel, bola som mladá žaba a jeho pesničky aj keď boli populárne, boli viac hudbou našich rodičov. Lenže, kým my starneme, tak jeho piesne ostali stále rovnaké a objavujú ich mladí a spievajú si ich. Je to tým, že Karol Duchoň mal veľký dar nádherného hlasu a mal šťastie na skladateľov a najmä textárov. Jeho piesne oslovovali ľudí práve tým, že im rozumeli. Spieval pre nich, o nich, za nich.
Vlani v zime, cestou v aute, keď som len tak prepla na Reginu, som úplnou náhodou počula „Pieseň o decembri“ a odrazu som mala zvláštny pocit pokoja, ktorý sa nedá vysvetliť. Neskôr som si ju pustila viackrát a aj iné jeho piesne. A objavila som Odetu, (Svet bez teba), ktorú som nepoznala.
Pieseň, ktorá dokáže vyvolať zimomriavky. Stisne srdce, ale len tak, aby nebolelo, ale aby z neho vytryskli slzy.
Áno, také sú piesne, ktoré nestarnú, ale my musíme dospieť, aby sme pochopili, čo v sebe skrývajú.
Aby sme pochopili, že tak ako skladateľ žije v svojich skladbách a básnik v básňach, tak vo svojich piesňach žije aj spevák, ktorý im vlastným spevom dokáže vdýchnuť dušu.
Ktovie, čo by Karol Duchoň povedal a čo by cítil, keby vedel, aká je stále populárna jeho pieseň „V dolinách“ a nielen ona, ale aj mnohé iné.
Verím, že práve to, že ľudia nezabudli na jeho piesne a nezabudli hlavne na neho samotného, by bolo pre pána speváka, tým najkrajším darom…

Tancujem s tebou rád
Odeta
Pieseň o decembri
V dolinách

Čo má zmysel. . .

05.05.2021

Pred chvíľou som vybehla na pár minút von… Búrka sa skončila a už len ticho prší. Pes lenivo vyšiel zo svojho kráľovstva a ticho sa ku mne posadil. Vzduch sa vyčistil a trochu sa ochladilo. Pred dvomi hodinami som bola ešte na záhrade a rýchlo som dokončovala rozrobenú prácu. Všetky semienka sú už v zemi, a zemiaky tiež a spolu so skorou zeleninkou, ktorá vzišla aj [...]

Aké je jednoduché obviňovať, súdiť a odsudzovať bez dôkazov. . .

29.04.2021

Mnohých ľudí strasie nepríjemným pocitom a hnusom, keď sa niekde spomenie hon na čarodejnice, inkvizícia, alebo novšie praktiky prenasledovania a vraždenia, ktoré boli požívané napríklad v druhej svetovej vojne nacistami a fašistami. Áno, cítia odpor a hnus z ľudského správania, ktorého výsledkom bolo bezprávie a utrpenie nevinných ľudí. Ale koľkí z týchto [...]

Iba na chvíľku. ..

28.04.2021

Iba na chvíľku, dlhú ako večnosť v nás som zatvorila oči, aby som cítila svetlo Tvojej lásky, ktoré ma pod privretými viečkami šteklilo ako teplo slnka v prvých jarných dňoch rodiacich sa v srdci… Iba na chvíľku, krátku ako život sám som sa nadýchla, aby som cítila nehu Tvojich bozkov, ktorými ma hladil vietor po tvári a perách rozpálených túžbou [...]

koronavírus, Budha

ONLINE: Taliani otvoria letnú turistickú sezónu v júni

07.05.2021 06:00, aktualizované: 06:20

Letná turistická sezóna v Taliansku sa má začať 2. júla, ale zatiaľ nie sú stanovené pravidlá pre turistov. Teraz sa dá dovolenkovať len s karanténou.

pocasie-7-5-2021

Studený máj, vrátia sa nočné mrazy

07.05.2021 00:00

Kto očakával, že bude teplo, nočné májové teploty ho schladia. Opäť prichádzajú nočné mrazy.

stoltenberg

Nové spoločné jednotky rýchleho nasadenia nemajú podporu v EÚ

06.05.2021 20:50

Bojové skupiny EÚ už má. Existujú od roku 2004 a odvtedy neboli ani raz nasadené.

vrbetice výbuch česko

Kremľu nie je známe, že by pre neho pracovali agenti z kauzy Vrbětice

06.05.2021 19:34

Obom agentom Vladimir Putin udelil najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,159
Celková čítanosť: 3795884x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu