Založ si blog

Hviezda Karola Duchoňa. ..

Vyšla, zažiarila a nezhasla…
Svieti stále rovnako, aj tridsaťpäť rokov po jeho smrti.
Dnes ráno v rádiu Slovensko spomínali na Karola Duchoňa, ktorý by sa dnes dožil sedemdesiat rokov a potom pustili pieseň „Tancujem s tebou rád“, zmes chytľavých tónov s výborným textom.
Nechala som kávu kávou a začala som si spievať a tancovať po jedálni. Začala som tancom vítať deň…
Ešte aj cestou do práce som si pospevovala a nevadil mi ani ostrý vietor, ktorý mi strapatil vlasy a nezbedne nadvihoval pončo.
Áno, hviezda Karola Duchoňa stále žiari. Roky prinášal a stále prináša svojim spevom dobrú náladu, vyvolával emócie. Teraz v mnohých vyvoláva spomienky na mladosť, na chvíle bezstarostnosti, prvé lásky, tanečné zábavy. Prinášal a prináša práve to, čo nám v poslednej dobe začalo chýbať.
Nie, nechcem písať nič o jeho živote, pretože každý z nás má svoj vlastný život a osud.
Keď zomrel, bola som mladá žaba a jeho pesničky aj keď boli populárne, boli viac hudbou našich rodičov. Lenže, kým my starneme, tak jeho piesne ostali stále rovnaké a objavujú ich mladí a spievajú si ich. Je to tým, že Karol Duchoň mal veľký dar nádherného hlasu a mal šťastie na skladateľov a najmä textárov. Jeho piesne oslovovali ľudí práve tým, že im rozumeli. Spieval pre nich, o nich, za nich.
Vlani v zime, cestou v aute, keď som len tak prepla na Reginu, som úplnou náhodou počula „Pieseň o decembri“ a odrazu som mala zvláštny pocit pokoja, ktorý sa nedá vysvetliť. Neskôr som si ju pustila viackrát a aj iné jeho piesne. A objavila som Odetu, (Svet bez teba), ktorú som nepoznala.
Pieseň, ktorá dokáže vyvolať zimomriavky. Stisne srdce, ale len tak, aby nebolelo, ale aby z neho vytryskli slzy.
Áno, také sú piesne, ktoré nestarnú, ale my musíme dospieť, aby sme pochopili, čo v sebe skrývajú.
Aby sme pochopili, že tak ako skladateľ žije v svojich skladbách a básnik v básňach, tak vo svojich piesňach žije aj spevák, ktorý im vlastným spevom dokáže vdýchnuť dušu.
Ktovie, čo by Karol Duchoň povedal a čo by cítil, keby vedel, aká je stále populárna jeho pieseň „V dolinách“ a nielen ona, ale aj mnohé iné.
Verím, že práve to, že ľudia nezabudli na jeho piesne a nezabudli hlavne na neho samotného, by bolo pre pána speváka, tým najkrajším darom…

Tancujem s tebou rád
Odeta
Pieseň o decembri
V dolinách

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Si Ťin-pching

Potlačí režim covidové protesty? Si Ťin-pching má problém, tvrdí expert z Harvardu

01.12.2022 07:00

Čo demonštrácie proti covidovým opatreniam znamenajú pre čínsky komunistický režim?

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00, aktualizované: 07:32

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876605x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu