Kto v skutočnosti zvíťazil a kto prehral. . .

Pri hľadaní podkladov na písanie článkov na tému „demokracia“, som našla mnoho zaujímavých myšlienok a názorov. Siahla som aj po „Filozofickom slovníku“ vydanom v roku 1977 v Nakladateľstve Pravda. Výklad pojmu „demokracia“ je v ňom stručný, zaujímavý a v súčasnosti veľmi aktuálny. Preto z neho vyberiem a budem citovať niektoré myšlienky.
Tak budú mať čitatelia možnosť premýšľať o tom, kto v skutočnosti tieto parlamentné voľby vyhral a kto prehral na celej čiare…

Cit: „Demokracia je jedna z foriem vlády, ktorú charakterizuje oficiálne vyhlásený princíp o podriadení sa menšiny väčšine a uznanie rovnoprávnosti občanov. Buržoázna veda sa pri charakterizovaní demokracie obmedzuje obvykle iba na uvedené formálne znaky, ktoré chápe odtrhnuto od sociálno-ekonomických podmienok spoločnosti a faktického stavu vecí. Z toho vzniká predstava o tzv. „čistej“ demokracii, ktorú zdieľajú aj oportunisti aj reformisti. V skutočnosti každá demokracia ako forma politickej organizácie spoločnosti „slúži koniec koncov výrobe a je koniec koncov určovaná výrobnými vzťahmi určitej spoločnosti“(V. I. Lenin).
Preto treba prihliadať na historický vývoj demokracie, na jej priamu závislosť od spoločensko-ekonomických formácií, od charakteru a ostrosti triedneho boja. Tak v buržoáznej spoločnosti je demokracia formou triednej nadvlády buržoázie. V porovnaní s feudálnym zriadením bola demokracia historicky progresívnou etapou spoločenského vývinu. Buržoázia má do určitej doby záujem na demokracii ako na prostriedku svojej politickej nadvlády. Vypracúva ústavu, vytvára parlament a iné zastupiteľské orgány, zavádza (pod tlakom más) všeobecné volebné právo a formálne politické slobody. Avšak možnosti využívať všetky tieto demokratické práva a ustanovizne sa pre široké pracujúce masy všemožne obmedzujú a celý demokratický aparát buržoáznej republiky je uspôsobený tak, aby paralyzoval politickú aktivitu más a znemožňoval pracujúcim zúčastňovať sa na politickom živote. Pritom formálne vyhlásené politické práva nič nezaručujú a zastupiteľské ustanovizne majú často iba maskovať ciele politiky panujúcej triedy. Pre buržoáznu demokraciu je charakteristický parlamentarizmus, t.j. oddelenie zákonodarnej a výkonnej moci, a zjavná tendencia k rastu výkonnej moci.“

Toľko citát zo starého filozofického slovníka…
Áno, slová „buržoázia a buržoázny“ sú v ňom chápané podľa Marxovho výkladu, ktorý týmito pojmami označuje vedúcu triedu kapitalistickej spoločnosti. Vedúcu triedu ľudí, ktorých súčasná spoločnosť nazýva oligarchami.
Preto je potrebné položiť si pár otázok:
Máme skutočne slobodné a demokratické voľby?
Akým spôsobom sa obyčajní ľudia podieľajú na politickom živote?
Koho zastupujú predstavitelia politických strán?
Prajem veľa šťastia slobodne a demokraticky zvoleným víťazom vo vládnutí v druhotriednej kolónii a porazeným zdravý rozum, aby konečne pochopili aký význam má v súčasnosti výraz „demokracia“ aj s jej všetkými prívlastkami a premýšľali, či chcú takúto spoločnosť a vyhovuje im život v nej.

Sme vo vojne? Áno, sme!

22.11.2024

Áno sme vo vojne, pretože vojny sú v súčasnosti vedené rôznymi spôsobmi, ktoré sú moderne pomenované hybridnými vojnami. Celé minulé storočie bolo storočím vojen, nielen tých dvoch svetových, ale aj Studenej vojny, vojny vo Vietname a desivej genocídy vo Rwande. Súčasné storočie za tým minulým vôbec nezaostáva a výsledkom je prebiehajúca tretia svetová [...]

Večnosť v nás. . .

17.11.2024

Chcela som sa dotknúť večnosti, vystrela som ruky k nej a v duši som pocítila smútok nevypovedaných spomienok na budúcnosť.... Chcela som sa dotknúť večnosti, započúvala som sa do jej tichého šepotu, ktorý prehlušil neistotu života ukrytú na samom dne srdca... Chcela som sa dotknúť večnosti, aby som našla lásku stratenú v prítmí našich snov a vystrela som ruky [...]

Myšlienky 3

13.11.2024

„Malý“ človek nedokáže premýšľať o veľkých veciach a ani konať veľké veci, pretože na to nedorástol ľudsky, mravne, intelektuálne a ani duchovne. Devana Slnovratovo 12. 11. 2024

Msta-S, ruská húfnica, kanón, streľba, bombardovanie, vojna na Ukrajine

Hrabko: Na dianí na Ukrajine sa nič nezmení, kým do toho nevstúpi Trump

23.11.2024 08:26

Pribúdajú politické signály, že by sa mohli začať rokovania o zastavení bojov na Ukrajine. Reálne to však bude až s Trumpom, povedal publicista.

Libanon, Bejrút

Izraelský úder otriasol Bejrútom, na mieste zničenej budovy sú mŕtvi a ranení

23.11.2024 08:05

Niekoľko mŕtvych a ranených si v sobotu skoro ráno vyžiadal izraelský vzdušný úder na obytný dom v centrálnej časti Bejrútu.

Roberta Metsolová

Šéfka europarlamentu Metsolová sa obáva nemeckých volieb, hovorí o populistoch: Koho zvolia sklamaní občania?

23.11.2024 07:50

Metsolová apelovala na proeurópske a proukrajinské strany v Nemecku, aby pred voľbami spojili svoje sily.

vojna na Ukrajine, Bachmut, Da Vinci, Dmytro Kocjubaljo

ONLINE: Rýchlo a zbesilo. Ruská raketa Orešnik doletela k Dnipru za 15 minút rýchlosťou 13-tisíc km/h

23.11.2024 07:15, aktualizované: 08:57

Nová ruská raketa, ktorú Rusko použilo pri útoku na Dnipro, mala šesť hlavíc, každá ešte šesť kusov submunície.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,410
Celková čítanosť: 5705894x
Priemerná čítanosť článkov: 4047x

Autor blogu