Založ si blog

Mohlo by sa to nazvať aj šírením paniky. . .

Pred pár dňami som videla v správach, ako v Taliansku ľudia vykupujú trvanlivé potraviny a regály zívajú prázdnotou. Včera vo večernom spravodajstve som videla podobnú situáciu v Česku. Dnes som bola na bežný nákup a ľudia vo veľkom nakupovali múku, ryžu, cestoviny, olej, konzervy. V drogériách idú na dračku dezinfekčné prostriedky.
Všetci títo ľudia majú obavy z toľko spomínaného koronavírusu, ktorý už zabíja aj v európskych krajinách. Denne počúvame, vidíme a čítame správy o jeho nebezpečenstve, ale aj o tom, ako štáty prijímajú opatrenia, aby zabránili nákaze a následnej epidémii, či pandémii. A ľudia postupne podliehajú vlastnému strachu a panike.
Chápem ich. Každý sa bojí o vlastné zdravie a život, nielen ten vlastný, ale aj svojich najbližších.
Popoludní som chvíľku sledovala reláciu v spravodajskej tv, ktorá sa zaoberala touto témou. Niektoré média sa síce snažia mierne upokojiť situáciu, ale podľa môjho názoru je to testovanie, ako dokážu médiá ovládať myslenie ľudí a šíriť paniku medzi nimi.
Nie, nechcem zľahčovať problémy, ktoré súvisia s koronavírusom a možnou nákazou a jej následkami, ale mali by sme uvedomiť, koľko ľudí na Slovenku a vo svete zomiera na bežnú chrípku a jej následky. Koľko ľudí zomiera na iné infekčné ochorenia, alebo na následky tzv. civilizačných ochorení. Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako je poškodzovaný imunitný systém ľudí nadmerným užívaním liekov, zlou životosprávou, ale aj sociálno- spoločenskou situáciou, keď sa mnohí ľudia obávajú straty práce a zamestnania a ochorenia, ako sú chrípka, či prechladnutie, namiesto liečenia sa, „prechádzajú“. Nepíše sa ani o tom, koľko starých ľudí v skutočnosti ročne zomiera na chudobu a choroby, ktoré by sa dali bežne liečiť, alebo keby mali zabezpečenú normálnu starostlivosť.
Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako je možné, že vždy, keď hrozia „globálne finančné problémy“, tak „vypukne“ nejaká „epidémia“, ktorá na chvíľu zamestná ľudí, vlády a o pár týždňov o nej už nepočuť.
Včera vo večernom spravodajskom vysielaní v českej tv čt24, bol koronavírus nazvaný „čiernou labuťou ekonomiky“. To vysvetľuje mnohé.
A panika, ktorá nastala zasa to, že média sa vo veľkom podieľajú na jej šírení a testovaní toho, koľko ľudí jej podľahne a ako sa budú správať.
Je to veľmi nebezpečný jav, pretože v súčasnosti vidíme, akú moc média majú a prostredníctvom nich tí, ktorí ich vlastnia. Mediálna manipulácia verejnej mienky, či podsúvanie dezinformácii a poloprávd sa stali bežnými.
A testovanie odolnosti a zdravého rozumu ľudí bude pokračovať oveľa sofistikovanejším spôsobom.

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Tel Aviv, Izrael, výbuch

V izraelskom Tel Avive nastal výbuch, išlo zrejme o dron. Hlásia mŕtveho a ranených

19.07.2024 06:17, aktualizované: 06:25

Na sociálnych sieťach a v izraelských médiách sa objavili videá zachytávajúce výbuch, ktorému tesne predchádza svištivý zvuk.

Volodymyr Zelenskyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Ukrajina je pripravená aj na Trumpa, tvrdej práce sa nebojíme

19.07.2024 06:15

Musíme spolupracovať so Spojenými štátmi, aj keby prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Donald Trump

Trump prijal republikánsku nomináciu na prezidenta, hovoril aj o atentáte

19.07.2024 06:00

Bývalý americký prezident Donald Trump v závere štvordňového zjazdu Republikánskej strany prijal nomináciu do novembrových prezidentských volieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5581273x
Priemerná čítanosť článkov: 4001x

Autor blogu