Založ si blog

Svetlo v tme. . .

Uvarila som si popoludňajšiu kávu a sadla som si na chvíľu za pracovný stôl prečítať si denné správy.
Na chvíľu som sa zadívala von oknom, do tmavého pochmúrneho dňa. Pozerala som na tmavosivú oblohu, po ktorej sa preháňali mraky plné dažďa a ľadových kryštálikov, na stromy skláňajúce sa pri nárazoch nepríjemného vetra a na bielu mačku s tmavým končekom chvosta, ktorá sa aj v tomto nečase vydala loviť. A spomenula som si, akú radosť som mala včera, keď svietilo slnko.
Slnko, ktoré je pre nás symbolom svetla, tepla, nového dňa po tmavej noci a najmä symbolom života.
Mnohí z nás čakajú, kým sa skončí tmavá nevľúdna zima, plná chladu, studeného, nepríjemného dažďa a vetra. Čakajú na prvé, teplé lúče slnka a svetla v tme.
Áno mnohí čakajú na svetlo v tme. Nielen po tejto zime, ale najmä v živote. Pretože doba v ktorej žijeme, začína byť ako tmavá sychravá zima, plná mrazivej nenávisti, štipľavého vetra egoizmu, pľušte arogancie a tmy zla.
Prečo je to tak? Prečo je medzi ľuďmi toľko chladu a tmy? Pretože nie sú schopní poznania vlastnej podstaty. Napriek všetkým vedomostiam, ktoré ľudstvo má, je čoraz viac zaslepené vlastnou žiadostivosťou, otupené nízkymi pudmi a hluché ku všetkému, čo by mu mohlo pochopiť jeho vlastnú ľudskosť.
Načo sú ľuďom, všetky technologické a technické objavy, keď väčšinu z nich používa len na ničenie, alebo ako zbrane na ovládanie a zastrašovanie tých, ktorým chce vládnuť?
Načo sú ľuďom toľké vedomosti, keď sa im nesnažia porozumieť a využiť ich na vlastné zdokonaľovanie a napredovanie?
Je zarážajúce vidieť a vedieť, aké sofistikované systémy ľudia dokázali vymyslieť na to, aby mohli ovládať iných a bohatnúť z nich, ale nedokážu a hlavne nechcú ich nakŕmiť a dať im normálny a dôstojný život.
A na toto všetko je využívaná sila a tma zla. Žiaľ ľudia, napriek tomu, že sú presvedčení o svojej múdrosti, nechcú chápať, že tá tma nevedomia v ktorej žijú, je ich dielom. Pretože sami zahadzujú možnosť byť svetlom v tme. Oni samotní zahadzujú možnosť vytvárať dobro okolo seba. A ľudí, ktorí sú takým malým svetielkom v tme, sami často dobrovoľne a často na príkaz tých, ktorí im vládnu, zničia.
V skutočnosti takýmto spôsobom pomaly, ale isto ľudstvo pracuje sa samozničení.
Prečo?
Pretože mať vedomosti, neznamená múdrosť.
Pretože skutočné poznanie seba samého sa skrýva v poznaní toho, čo tu bolo skôr ako ľudstvo samo.
Pretože ľudskosť sa skrýva v pochopení významu života.
Pretože mať bohatstvo neznamená mať hmotné statky a množstvo peňazí a iného majetku, ale žiť v súlade nielen s ľuďmi, ale najmä so životom, ktorý nás obklopuje.
Pretože sloboda neznamená zapredávať sa za odmenu, ale konať podľa vlastného svedomia a srdca.
Pretože šťastie neznamená prchavý pocit zaslepenosti falošným leskom bohatstva a sebastrednosti, ale schopnosť nezištne milovať.
Pretože… Tým svetlom, ktoré hľadáme a na ktoré čakáme je naša vlastná duša. A tam, kde nie je, kde je úplne zničená zlom, svetlo v tme nezažiari…

Venované jednému malému, ale dôležitému svetielku v tme…

Kto ešte verí, že Matovičovej chunte ide o zdravie občanov?

23.09.2021

Včera som si prečítala článok o tom, že len v Prešovskom kraji majú byť zrušené nemocnice vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Snine, Kežmarku, Levoči a má byť zrušená pôrodnica v Humennom. O tejto „optimalizácii nemocníc“ sa hovorí už dlho. Mnohé malé nemocnice sú už dávno zrušené a pacienti už teraz dochádzajú na vyšetrenia či hospitalizáciu [...]

Čas ticha. . .

22.09.2021

Dnes sa mi sníval zvláštny sen… Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí. Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila. A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov. Stála som na pokraji [...]

Vedie Hegero-Matovičova vláda otvorenú vojnu voči štátu, jeho obyvateľom, národu?

20.09.2021

Vojny sa nevedú len tak, bez dôvodu. Každá z nich má svoje príčiny. Príčiny, ktoré majú základ v ľudskej chamtivosti, nenásytnosti, egoizme a túžbe po moci. Príčiny, ktoré sa maskujú rôznymi zámienka a vzletnými frázami. Výsledkom vojen je vždy zbytočné utrpenie nevinných ľudí, rozvrat štátov, zničená Zem, Smrť… V súčasnosti sa [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová sa po Hegerovi stretne aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim

27.09.2021 12:00

Prezidentka hovorila s premiérom o situácii v bezpečnostných zložkách. Hlava štátu sa chce stretnúť aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim.

ruky, kladivko, rozhovor

Prvostupňové správne súdy by mohli byť v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach

27.09.2021 11:43

Vyplýva to z návrhu zákona o zriadení správnych súdov, ktorý rezort spravodlivosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania.

Jaroslav Haščák

Haščákov advokát: Kolíkovej dovolanie bolo plné chýb a šikanovania klienta

27.09.2021 11:42

Dovolanie ministerky Kolíkovej bolo obyčajnou šikanou obvinených Haščáka a Arpášovej, tvrdí na základe uznesenia súdu advokát Haščáka.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Pri akcii Kuriér zaistili kriminalisti vyše 12 ton nelegálneho tabaku za 1,1 milióna eur

27.09.2021 11:25

V rámci akcie Finančná správa zadržala tri osoby moldavskej, rumunskej a ukrajinskej národnosti. Hrozí im väzenie na tri až osem rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,202
Celková čítanosť: 4097283x
Priemerná čítanosť článkov: 3409x

Autor blogu