Založ si blog

Choroby spoločnosti. .. „Nie, nenazvala by som to hlúposťou. “

Mnoho ľudí označuje tých, ktorí ich šokujú svojimi vyjadreniami napríklad aj v terajšej predvolebnej kampani ako hlupákov a ich konanie ako prejavy hlúposti.
Nie, nenazvala by som ich správanie sa hlúposťou.
Každodenne sa s takýmto správaním stretávam u ľudí, s ktorými prichádzam do bežného kontaktu.
Sú to ľudia schopní pozerať na vás ako na zjavenie, ak od nich požadujete samostatnú prácu, zodpovedné konanie, vyjadrenie postoja a názoru. V tom okamihu môže mať človek pocit, že prišiel do kontaktu s hlupákom. Ale nie je tomu tak. Pretože veľmi rýchlo je z konania takýchto ľudí zrejmé, že je pre nich veľmi jednoduché chovať sa a vyzerať ako hlupák, aby nemuseli robiť to, z čoho nemajú iba čisto osobný prospech.
Nie, nezvala by som to hlúposťou, ale vypočítavosťou, vychytralosťou, bezcharakternosťou, nesvedomitosťou, nečestnosťou. Prečo to robia bežní ľudia? Nuž preto, lebo presne tento model správania sa vidia na najvyšších miestach a myslia si, že keď takto konajú ľudia „hore“ na vysokých postoch a politici, ktorí namiesto riadenia štátu chcú iba vládnuť, môžu toto isté robiť aj oni.
Až sa napokon takéto správanie sa a konanie, postupne stáva niečím normálnym.
Prečo?
Pretože súčasná spoločnosť je prežratá práve vypočítavosťou a bezcharakternosťou, ktoré plodia egoizmus. Egoizmus, ktorý postupne ako nevyliečiteľná choroba zabíja spoločnosť. Pretože spoločnosť tvoria ľudia, ktorých niečo spája, majú spoločné ciele a zdieľajú spoločné hodnoty. A to, ako vyzerá súčasná spoločnosť je zásluha ľudí, ktorí dlhodobo pracujú na tom, aby bola čo najviac roztrieštená. Rozbitá hodnotovo, názorovo, triedne, ale najmä ľudsky, keď medzi ľuďmi prevláda nenávisť a nepriateľstvo.
Správanie sa politikov v terajšej predvolebnej kampani ukazuje ako veľmi je naša slovenská spoločnosť rozdelená, rozbitá, zničená. Ľudia v takejto spoločnosti sú však veľmi dobre ovládateľní a manipulovateľní a to je hlavný cieľ predvádzania zdanlivej hlúposti. Vyvolávať ešte väčšie rozbroje, vášne a nekontrolované správanie sa v podobe násilia. Hlúposťou sa dá nazvať práve takéto konanie, keď ľudia podľahnú klamstvám a pre svoje nemorálne ikony sú schopní nielen klamať, ale aj páchať násilie na nevinných ľuďoch Hlúposťou je aj konanie tých, ktorí krátkozrako vidia v podnecovaní nenávisti a násilia a rozbíjaní spoločnosti len svoj vlastný prospech.
Vlastný, osobný, ekonomický, mocenský prospech na úkor štátu, jeho občanov celej spoločnosti.
Nie, hlúposťou určite nie je to, ak niekto robí všetko preto, aby mohol bezprácne a pohodlne žiť z práce iných, ale hlúposťou je to, ak takému človeku ľudia veria, že to robí pre ich dobro a šťastie.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

ukrajina

Rusko odpálilo už 16-tisíc rakiet, veľká väčšina mierila na civilov

28.11.2022 17:32

Cieľom iba viac ako 500 rakiet boli vojenské objekty.

balistická raketa

Rusko jednostranne odložilo rozhovory o jadrovom odzbrojovaní s USA

28.11.2022 17:19

Rokovania sa mali konať tento týždeň v egyptskej Káhire.

Russia Ukraine War

Slobodný a zraniteľný. Rusi ničia "svoj" Cherson

28.11.2022 17:13

Ak nemôže byť náš, nech nie je ničí... Dva mesiace potom, čo si Moskva nelegálne prisvojila Cherson, jej invázne jednotky si z neho spravili strelnicu.

Robert Fico

Ústavný súd zamietol Ficovu sťažnosť týkajúcu sa nahrávok z poľovníckej chaty

28.11.2022 16:24

Predseda Smeru nahrávky spochybňuje a žiada, aby boli vymazané.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4873919x
Priemerná čítanosť článkov: 3787x

Autor blogu