Založ si blog

Prečo sa celosvetovo presadil kapitalizmus a nie budovanie komunizmu?

Takto znela otázka, ktorú som dostala v diskusii pod článkom, v ktorom som písala o tom, že v ideálnom svete, by neboli ľudia bez domova, ktorí skončili v biede a živoria v nedôstojných podmienkach.
Hneď na úvod je dôležité uviesť na pravú mieru niektoré pojmy, ktorých význam je v súčasnosti úmyselne prekrúcaný.
Kapitalizmus zjednodušene označuje za budovanie komunizmu všetky snahy o zriadenie sociálne spravodlivého systému, v ktorom by mali ľudia sociálne istoty a boli v ňom dodržiavané ľudské práva.
Výrazy „Komunizmus“, alebo „Budovanie komunizmu“ sa stali nástrojom nenávistnej kapitalistickej propagandy, na potlačenie akýchkoľvek snáh obyčajných ľudí o sociálne spravodlivú spoločnosť, ktorá je v ostrom protiklade s hodnotami kapitalistickej spoločnosti.
Takisto tvrdenie, že sa celosvetovo presadil kapitalizmus a nie budovanie komunizmu, je hrubo zavádzajúce. Ako príklad uvediem, že média a Západná spoločnosť, postavená na základoch kapitalizmu, radi označujú jednu z novodobých svetových mocností ako „komunistickú Čínu“.
A napokon chcem uviesť na pravú mieru aj otázku: Prečo sa celosvetovo presadil kapitalizmus a nie budovanie komunizmu?
Áno, otázka prečo, je tiež dôležitá, ale oveľa dôležitejšou je otázka: Akým spôsobom kapitalizmus presadzuje svoje hodnoty po celom svete?
Začnem históriou.
Stačí si prečítať niečo viac o Parížskej komúne. Prečo vznikla, ale aj kým a akým spôsobom bola potlačená táto revolúcia ľudí, túžiacich po sociálnej spravodlivosti a bojujúcich proti tyranii buržoázie.
Hovorí niekomu niečo meno Róza Luxemburgová a akým spôsobom bola odstránená táto bojovníčka za sociálnu spravodlivosť v Nemecku? O príčinách vzniku a podpory Nacizmu v Nemecku som už písala. Pretože v tom čase bolo len v Nemecku okolo 20 miliónov komunistov a ich podporovateľov a Komunistická strana Nemecka bola veľmi silnou politickou stranou. Za vraždu R. Luxemburgovej bol odsúdený len jeden vojak, ktorý bol nakoniec nacistami rehabilitovaný a odškodnený.
Posledných viac ako 100 rokov, je poznačených trvalým bojom kapitalizmu proti snahám vytvoriť sociálne spravodlivú spoločnosť. Aj II. svetová vojna bola časťou tohto boja.
Môžem uviesť príklad Kuby, ktorá bola pod vedením diktátora Batistu skutočným mafiánskym štátom, ktorého vznik podporovali politické, finančnícke a mafiánske elity z USA, so silnou podporou tajnej služby. Napriek tomu sa Kuba pod vedením Fidela Castra vymanila spod tejto tyranskej nadvlády. Viete koľko atentátov na F. Castra zosnovala a organizovala CIA a mafia?
Snahy o sociálnu spravodlivosť v štátoch Južnej Ameriky, kde bohatí americkí biznismeni vlastnili väčšinu majetku, boli takisto veľmi tvrdo potlačené. Viete, že poradcom bolívskeho diktátora Barrientosa, ktorý potlačil ľavicové hnutie v Bolívii, bol známy nacistický zločinec a platený informátor CIA Klaus Barbie?
A v čom radil? V tom, ako majú mučiť ľavicovo orientovaných väzňov, aby im spôsobili, čo najväčšie utrpenie.
Najznámejší príkladom boja kapitalizmu proti komunizmu je vojna vo Vietname.
U nás, v bývalom Československu boj kapitalizmu proti komunizmu skončil len s jednou fiktívnou obeťou. Ale následky sú ešte 30 rokov ako po vojne. Stačí sa pozrieť na chátrajúce budovy výkladných skríň národného hospodárstva, fabrík a družstiev, ktoré zamestnávali väčšinu obyvateľstva a zabezpečovali sociálnu spravodlivosť a istoty občanom štátu. Štátu, ktorý doteraz žije s pozostatkov toho, čo mu vybudovali a zanechali „komunisti“.
V súčasnosti vládne v našom štáte „demokracia“, ktorá je synonymom pre výraz kapitalizmus.
A aká je skutočnosť? Neustály politický boj, politické a korupčné škandály, vláda oligarchie, chudoba a sociálne neistoty nahradili „totalitu“. A ľudia? Tí sa tešia akú vysokú životnú úroveň majú, keď majú bývanie na hypotéku, auto na lízing a zariadenie domu na spotrebný úver…
To, akým spôsobom bojuje kapitalizmus proti snahám vybudovať sociálne spravodlivú spoločnosť sme videli aj v nedávnej minulosti.
O tom, aké sociálne istoty mali ľudia vo Veľkej líbyjskej arabskej ľudovej socialistickej džamahírii sa mnohým ani nesníva. Muammar Kaddáfí bol však kapitalistickým svetom označený za diktátora a „slobodne a demokraticky“ zavraždený, pre vyššie ciele kapitalizmu. Ako vyzerá Líbya v súčasnosti?
Presne tak, ako si to predstavoval kapitalizmus.
Aj v súčasnosti sa kapitalizmus „presadzuje“ vo svete stále rovnakými prostriedkami, ktoré označuje ako šírenie „slobody a demokracie“. Robí to peniazmi, ktorými si kupuje verných lokajov, hrubou vojenskou silou, ktorá ničí celé krajiny a má na svedomí obrovské množstvo nevinných obetí, ale aj zničených ľudských životov, utrpenia bolesti.
Žiaľ, všetci tí, ktorí oslavujú kapitalizmus skrývajúci sa pod pojmom demokracia , podporujú tyranské zdieranie a ovládanie človeka človekom, vojnové násilie, biedu, utrpenie a prenasledovanie nevinných ľudí. Pretože presne také sú hodnoty kapitalizmu, ktorého hodnoty sú vo veľkom rozpore s hodnotami sociálne spravodlivej spoločnosti.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Par%C3%AD%C5%BEska_kom%C3%BAna_(1871)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rosa_Luxemburgov%C3%A1

http://www.historickarevue.com/clanok/od-ofenzivy-tet-po-porazku
A iné…

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5343379x
Priemerná čítanosť článkov: 3912x

Autor blogu