Založ si blog

Tridsať rokov výhovoriek, nezodpovednosti a veľkolepých osláv. . .

Tridsať rokov stále dookola počúvame, aký bol minulý režim zaostalý, totalitný, neľudský, ako bránil ľuďom cestovať, opustiť republiku a ako ich prenasledoval.
Tridsať rokov stále dookola počúvame, že za našu súčasnú politickú aj ekonomickú situáciu môže bývalý komunistický režim, ktorý tak zle hospodáril, že roky bolo čo predávať, privatizovať, rozdávať.
Tridsať rokov stále dookola počúvame, aké šťastie nás postretlo, keď sloboda a demokracia zvíťazili nad lžou a nenávisťou a hlavne nad komunistickým totalitným režimom. Preto sa každoročne robia oslavy tohto víťazstva.
Tridsať rokov…
Je to dosť dlhá doba. Nielen v ľudskom živote, ale aj v histórii štátu. Dosť dlhá doba na nápravu chýb, ale aj na zveľadenie majetku štátu, spoločnosti.
Pri veľkolepých oslavách 30. výročia Zamatovej revolúcie som sa zamyslela nad tým, ako by bol vyzeral náš štát, keby nenávidení komunisti v roku 1975, po tridsiatich rokoch po skončení Druhej svetovej vojny, ešte stále fňukali a hľadali výhovorky, ako sa nič nedá robiť, lebo za to v akom stave je štát sú zodpovední nacisti a fašisti. Bolo by zaujímavé prejsť si archívy a nájsť informácie o tom, čo sa v roku 1975 vybudovalo v prospech celej spoločnosti, štátu a jeho občanov a porovnalo sa to s rokom 2019.
V čase nenávidenej komunistickej totality sa tiež oslavovalo. Oslavoval sa 1. máj Sviatok práce, pretože práca dávala ľuďom sociálne istoty a budúcnosť. Oslavoval sa 9.máj Sviatok oslobodenia a 28. október, deň vzniku samostatného Československa.
Skutočný význam týchto sviatkov pochopili mnohí ľudia až teraz, keď práca nie je samozrejmosťou a nehanebne sa prekrúcajú dejiny oslobodenia Európy od nacistického a fašistického besnenia.
Nepamätám si veľkolepé oslavy 7. novembra a ani 25. februára, tak ako sa to deje teraz, 17. novembra.
Ale je vôbec čo oslavovať?
Oslavovať víťazstvo demokracie, za ktorú sa skrýva kapitalizmus, bezbrehé vykorisťovanie a konzum, dokážu len tí, ktorým tento systém a režim vyhovuje a žijú z neho. Oslavovať môžu len tí, ktorí vďaka tomuto režimu nemusia niesť zodpovednosť za vlastné konanie a činy. Tí, ktorí namiesto zodpovednej a poctivej práce len hľadajú výhovorky a spôsoby, ako zabezpečiť seba na úkor iných.
Tí, ktorých tento režim vyčlenil na okraj spoločnosti, ako sú sociálne vylúčené spoločenstvá, nezamestnaní, chudoba, pracujúca chudoba ale aj ľudia bez sociálnych istôt, budúcnosti, nemajú dôvody na oslavy.
Oslavovať niečo, čo prinieslo mnohým občanom len chudobu a neistotu a obralo ich o ľudskú dôstojnosť je scestné a pokrytecké, práve tou dehonestáciou systému, ktorý im dôstojnosť a budúcnosť dával.
Žiaľ nikto z tých, ktorí nemajú dôvod na oslavy nemôže čakať zlepšenie politickej a ekonomickej situácie od ľudí, ktorí sa ani netaja tým, že im ide len o moc v štáte a vlastný blahobyt, a nie o jeho občanov.
A ktovie, ako dlho sa ešte budú tí, ktorí chcú vládnuť vyhovárať na komunistickú totalitu, odmietať zodpovednosť a ako budú vyzerať oslavy víťazstva demokracie o pár rokov…

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Daniel Lipšic

Lipšic sa zastal prokurátorov, Fico ho označil za hanbu právneho štátu

07.12.2022 11:35

Fico tvrdí, že viacerí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry kryjú zločiny.

rusko

Pavol Rusko sa v kauze Maják nádeje dohodnúť nechce, cíti sa byť nevinný

07.12.2022 11:25

Rusko mal použiť účelovo viazané finančné prostriedky na sociálnu pomoc vo výške 101-tisíc eur na iný účel.

parlament, Mazurek, Suja, Mizík,

Siedmi poslanci z ĽSNS podporia pád vlády. Dôvodom migrácia

07.12.2022 11:22

„Neexistuje argument, ktorý by nás presvedčil, aby sme nehlasovali za vyjadrenie nedôvery," reagoval Beluský.

polícia

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882173x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu