Založ si blog

Tridsať rokov výhovoriek, nezodpovednosti a veľkolepých osláv. . .

Tridsať rokov stále dookola počúvame, aký bol minulý režim zaostalý, totalitný, neľudský, ako bránil ľuďom cestovať, opustiť republiku a ako ich prenasledoval.
Tridsať rokov stále dookola počúvame, že za našu súčasnú politickú aj ekonomickú situáciu môže bývalý komunistický režim, ktorý tak zle hospodáril, že roky bolo čo predávať, privatizovať, rozdávať.
Tridsať rokov stále dookola počúvame, aké šťastie nás postretlo, keď sloboda a demokracia zvíťazili nad lžou a nenávisťou a hlavne nad komunistickým totalitným režimom. Preto sa každoročne robia oslavy tohto víťazstva.
Tridsať rokov…
Je to dosť dlhá doba. Nielen v ľudskom živote, ale aj v histórii štátu. Dosť dlhá doba na nápravu chýb, ale aj na zveľadenie majetku štátu, spoločnosti.
Pri veľkolepých oslavách 30. výročia Zamatovej revolúcie som sa zamyslela nad tým, ako by bol vyzeral náš štát, keby nenávidení komunisti v roku 1975, po tridsiatich rokoch po skončení Druhej svetovej vojny, ešte stále fňukali a hľadali výhovorky, ako sa nič nedá robiť, lebo za to v akom stave je štát sú zodpovední nacisti a fašisti. Bolo by zaujímavé prejsť si archívy a nájsť informácie o tom, čo sa v roku 1975 vybudovalo v prospech celej spoločnosti, štátu a jeho občanov a porovnalo sa to s rokom 2019.
V čase nenávidenej komunistickej totality sa tiež oslavovalo. Oslavoval sa 1. máj Sviatok práce, pretože práca dávala ľuďom sociálne istoty a budúcnosť. Oslavoval sa 9.máj Sviatok oslobodenia a 28. október, deň vzniku samostatného Československa.
Skutočný význam týchto sviatkov pochopili mnohí ľudia až teraz, keď práca nie je samozrejmosťou a nehanebne sa prekrúcajú dejiny oslobodenia Európy od nacistického a fašistického besnenia.
Nepamätám si veľkolepé oslavy 7. novembra a ani 25. februára, tak ako sa to deje teraz, 17. novembra.
Ale je vôbec čo oslavovať?
Oslavovať víťazstvo demokracie, za ktorú sa skrýva kapitalizmus, bezbrehé vykorisťovanie a konzum, dokážu len tí, ktorým tento systém a režim vyhovuje a žijú z neho. Oslavovať môžu len tí, ktorí vďaka tomuto režimu nemusia niesť zodpovednosť za vlastné konanie a činy. Tí, ktorí namiesto zodpovednej a poctivej práce len hľadajú výhovorky a spôsoby, ako zabezpečiť seba na úkor iných.
Tí, ktorých tento režim vyčlenil na okraj spoločnosti, ako sú sociálne vylúčené spoločenstvá, nezamestnaní, chudoba, pracujúca chudoba ale aj ľudia bez sociálnych istôt, budúcnosti, nemajú dôvody na oslavy.
Oslavovať niečo, čo prinieslo mnohým občanom len chudobu a neistotu a obralo ich o ľudskú dôstojnosť je scestné a pokrytecké, práve tou dehonestáciou systému, ktorý im dôstojnosť a budúcnosť dával.
Žiaľ nikto z tých, ktorí nemajú dôvod na oslavy nemôže čakať zlepšenie politickej a ekonomickej situácie od ľudí, ktorí sa ani netaja tým, že im ide len o moc v štáte a vlastný blahobyt, a nie o jeho občanov.
A ktovie, ako dlho sa ešte budú tí, ktorí chcú vládnuť vyhovárať na komunistickú totalitu, odmietať zodpovednosť a ako budú vyzerať oslavy víťazstva demokracie o pár rokov…

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

vojna na Ukrajine, Petrohrad, Rusko

ONLINE: Útok na Charkov vyšetrujú na Ukrajine ako vojnový zločin

19.05.2024 07:35

Ukrajina obvinila Rusko, že zámerne cieli na civilistov v Charkovskej oblasti a preto raketové útoky vyšetruje ako vojnový zločin.

SR Handlová vláda výjazdové rokovanie streľba Fico TNX

Vyšetrovanie atentátu na Fica by mali dokončiť o pár mesiacov, hovorí odborník. Akýkoľvek trest môže byť pre strelca doživotný

19.05.2024 07:00

Bývalý elitný vyšetrovateľ vysvetlil, ako by mali vyzerať kroky organov činných v trestnom konaní v najbližších dňoch

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517711x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu