„Večne spievajú lesy“. . .

„Večne spievajú lesy“, je svetoznáma trilógia nórskeho spisovateľa a novinára Trygveho Gulbranssena.
Je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Prvý krát som ju čítala ako malé dieťa, ktoré ešte nerozumelo svetu a životu, ale už vtedy zanechala vo mne veľmi silný dojem. Odvtedy som ju čítala mnoho krát a vždy v nej nájdem odpovede na mnohé otázky a problémy, ktoré ma trápia.
Tri knihy, „Večne spievajú lesy“, „Od smrtnej hory fúka“ a „Niet inej cesty“, sú ságou rodiny, ktorá je bytostne spätá s horami. Žije v nich a žije s nimi. Je to príbeh ľudskej cesty života ukázaný v plnej nahote. Príbeh plný drsnosti, tvrdosti, bolesti ale aj ľudskosti, lásky a nachádzania pokory, nielen tej voči životu a Bohu, ale aj voči prírode, človeku a najmä voči sebe samému.
Aj v dnešnej povrchnej dobe je veľkou inšpiráciou hľadania hodnôt v našich vlastných životov. Pretože táto doba je dobou strácania. Strácania nielen morálnych hodnôt, lásky, porozumenia medzi ľuďmi, prirodzenej úcty, ale aj strácania vzťahu s prírodou a človeka samého so sebou.
Tak, ako sa človek správa k živému svetu, ktorý ho obklopuje, tak sa správa nielen k ľuďom okolo seba, ale najmä k sebe samotnému. Ak sa správa povrchne a pohŕdavo k prírode, taký je aj jeho vzťah k ľuďom.
Život spätý s prírodou, neznamená, ako si to myslia mnohí zástancovia a obdivovatelia technického a technologického pokroku, návratom na stromy. Je to rovnocenný vzťah medzi človekom a životom na Zemi. Vzťah založený na úcte voči životu, na vzájomnom dávaní.
Svet okolo nás nám dáva všetko to, čo potrebujeme k životu, ale človek v snahe zlepšovať vlastný život, začal už len brať a prestal dávať. Len brať, však nestačí. Ak jeden len berie, stráca sa vo vzťahu prirodzená rovnováha. Náš vzťah s prírodou a Zemou by mal byť taký, aký máme s ľuďmi. Ak vo vzťahu s človekom nedokážeme dávať, tak taký vzťah postupne odumiera.
Ľudia odrazu začali zisťovať, že čistý vzduch nie je samozrejmosťou, voda začína byť vzácna a potraviny niekedy viac škodia, ako zabezpečujú život a zdravie. Je to tým, že človek stráca prirodzený kontakt s prírodou a svetom, ktorý ho obklopuje. Snaží sa ho už len ovládať a využívať ho. Sťažuje sa na vrtochy počasia a prírodné úkazy, ale za mnohé môže sám, svojou nezodpovednosťou a pýchou. Pocitom nadradenosti nad svetom, ktorému nerozumie. Neuvedomuje si, že vlastným správaním ničí v podstate sám seba.
Jedna pasáž knihy sa mi hlboko zaryla do mysle, aj do duše. Je to rozhovor starého Daga so svojou švagrinou Dorotou večer pred jej smrťou. Rozprávali sa o hodnotách života a povinnostiach muža. O moci peňazí, ale aj o tvrdosti v konaní voči iným a spravodlivosti. Sú to slová, ktoré tvrdému mužovi dokázala povedať jemná žena: „Najväčšia povinnosť Dag, je milosrdenstvo.“
Aj v tejto dobe sa ľudia správajú ku sebe nemilosrdne, neláskavo, bez súcitu, pochopenia a správajú sa tak aj k planéte.
A možno stačí naozaj len málo. Byť milosrdný, láskavý a ľudský. Možno sa stačí započúvať do slov piesní stromov, lesov a Zeme, aby človek dokázal pochopiť význam a dar života, lásky, ľudskosti a milosrdenstva. Pretože lesy tu spievali aj vtedy, keď tu človek ešte ani nebol, alebo bol len obyčajným živočíšnym druhom, odkázaným na pomoc prírody. A budú spievať aj potom, keď človek zničí svoj vlastný druh.

Myšlienky na nedeľu – O učiteľoch…

02.02.2025

Často sa stáva, že sa v našom živote objaví niekto, kto nám spôsobí veľa problémov, starostí, utrpenia a bolesti. V prvom momente nechápeme, prečo sa to všetko deje a premýšľame nad dôvodmi svojho trápenia. Časom však pochopíme, že títo ľudia sú v skutočnosti našimi najdôležitejšími „učiteľmi“ a prichádzajú do nášho života práve vtedy, [...]

Myšlienky na nedeľu – O Bohu…

19.01.2025

Keď sa stane niečo zlé, nešťastie, či tragédia, mnohí ľudia sa pýtajú, kde bol Boh, keď sa to stalo, alebo premýšľajú nad tým, či Boh vôbec existuje a či sa vôbec dokáže pozerať na ľudské utrpenie. Ak začneme Boha hľadať tam, kde nie je, alebo iba tam kde ho „uväznili“ ľudia samotní, aby ho nemuseli hľadať, tak nikdy Boha nenájdeme a nikdy [...]

„Preventívna milosť“ pre A. Fauciho?

13.01.2025

Pred pár dňami sa v médiách, aj v tých slovenských objavili úvahy o tom, že dosluhujúci prezident Biden zvažuje udeliť „preventívnu milosť“ Dr. A. Faucimu, hlavnému koordinátorovi „boja proti Covidu“. Fauciho nezmyselné nariadenia preberali kompetentní aj na Slovensku a spôsobili nimi obrovské škody. Podstata týchto nariadení, ktoré [...]

Robert Fico, Puč, prevrat, majdan

Ukrajinec, ktorého mali vyhostiť pre spojitosť s prevratom požiadal o azyl, vyhosťovanie tak prerušili

03.02.2025 19:30

V súvislosti s údajnou prípravou rozvratu ústavného zriadenia podľa ministra vnútra beží vo viacerých veciach trestné stíhanie.

vojna na Ukrajine

Rusko v januári zabralo ďalších 430 kilometrov štvorcových ukrajinského územia

03.02.2025 19:00

Rusko zintenzívnilo útočné operácie na Ukrajine vlani v lete.

operácia, robot, Banská Bystrica

V strednej Európe nemá Rooseveltka konkurenciu. Má najviac „robotov“, ktorými naraz operuje vo viacerých sálach

03.02.2025 19:00

Prístroj za milióny eur je pre špičkové pracovisko robotickej chirurgie banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice obrovským prínosom. Pacienti sa po zákrokoch rýchlejšie zotavujú, domov idú na tretí deň.

Musk

Musk tvrdí, že vláda ukončí činnosť najväčšej americkej agentúry pre poskytovanie zahraničnej pomoci

03.02.2025 18:55

Trump poveril Muska škrtmi v štátnej správe a obmedzením federálnych regulácií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,419
Celková čítanosť: 5773504x
Priemerná čítanosť článkov: 4069x

Autor blogu