Celé dni sa píše a hovorí o tom, že 17. november je sviatkom víťazstva demokracie nad komunistickou totalitou. Všimla som si, že v našich médiách sa veľmi málo píše a hovorí o pôvodnom sviatku 17. novembra, ktorí sme oslavovali ako Medzinárodný deň študentstva.
Preto ma prekvapilo, že sa skoro vôbec nepíše o 80. výročí nacistických represií, ktorí sa udiali v Česku.
V deň výročia vzniku Československej republiky, 28. októbra 1939, bola v Prahe protinacistická demonštrácia, ktorá bola vyvrcholením odporu proti okupácii, na ktorej bol zastrelený robotník Václav Sedláček a postrelený študent medicíny Jan Opletal, ktorý zraneniam podľahol 11. novembra 1939.
Pohreb Jana Opletala sa konal 15. novembra na Albertove a jeho pozostatky boli prevezené na rodnú Moravu. Posledná rozlúčka však prerástla v mohutnú demonštráciu proti nacistickým praktikám a okupácii.
V noci zo 16. na 17. november prebehla rozsiahla nacistická akcia proti českej inteligencii a študentom. Množstvo študentov bolo zatknutých a viac ako 1200 ich bolo bez súdu poslaných do koncentračného tábora v Sachsenhausene a 9 študentských vodcov bolo popravených. Následne boli zatvorené vysoké školy na dobu troch rokov.
O tejto prezentácii nacistickej moci sa písalo po celom svete a 17. novembra 1941 sa vo svete konali spomienkové akcie. 17. november sa stal Medzinárodným dňom študentstva.
17. novembra 1989 bolo 50. výročie nacistických represálií a dnes je to 80 rokov odo dňa, keď nacisti použili zatýkanie a popravovanie na zastrašovanie obyvateľstva.
V súčasnosti sa táto udalosť prekryla inou a začalo sa zabúdať na zverstvá nacistickej moci.
Náhoda, alebo zámer?
Novodobé dejiny začali zľahčovať históriu nacistického teroru a postupne sa prepisujú.
Normálnym sa stalo oslavovať začiatok Druhej svetovej vojny, kde si mnohí padli do náručia, ale na ktoré neboli pozvaní predstavitelia krajiny, ktorá oslobodila Európu spod nacistickej okupácie.
Pamätníci vymierajú a tak ako vždy, dejiny píšu víťazi. Teraz sú to tí, ktorí zvíťazili nad komunistickou totalitou. Ich horlivá propaganda však mnohých obyčajných ľudí, ktorí „komunistickú totalitu“ zažili na vlastnej koži čoraz viac presviedča, že to nebolo víťazstvo nad totalitou. Pretože systém, ktorí títo ľudia oslavujú, má na svedomí podobné zverstvá, ako mali samotní nacisti.
Nesmieme zabúdať na žiadnu z obetí, ktoré má svedomí systém, ktorý násilným spôsobom šíri slobodu a demokraciu do krajín, ktoré o to vôbec nestoja.
Každá z týchto obetí má rovnakú hodnotu, ako mali nacistami popravení študenti 17. novembra 1939. Pretože všetci boli zabití v nezmyselných vojnách o moc a bohatstvo.
Zdroje:
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/17-11-1939-zavreni-ceskych-vysokych-skol-svedectvi-pametniku-ze-sbirky-post-bellum/
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/17-listopad-1939-a-jeho-vyhlaseni-mezinarodnim-dnem-studentstva/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Uzav%C5%99en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%BDch_vysok%C3%BDch_%C5%A1kol_17._listopadu_1939
https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/448401-17-november-povod-statneho-sviatku-siaha-do-roku-1939/
https://zurnal.pravda.sk/esej/clanok/526195-dejiny-v-sluzbach-politickej-objednavky/
Zastydlá puberta je oveľa horší problém, ...
Dedko a aké znevazovanie slovenskej histórie? ...
fashington vyraba nekonecnu vojnu, ktoru nazyva ...
boja sa pravdy vlastnych obcanov a to je ...
Je ráno 18.11 konečne ako stály poslucháč ...
Celá debata | RSS tejto debaty