Založ si blog

Skutočné príčiny Zamatovej revolúcie.

Pred dvoma týždňami, som úplnou náhodou videla v RTVS reláciu „Fetiše Nežnej revolúcie“.
Úvodná grafika ma vrátila hlboko do minulosti, do čias môjho detstva a pripomenula mi moje výtvarné prvopočiatky na hodinách výtvarnej výchovy, na ktoré som bola vo veku asi desať rokov, mimoriadne pyšná.
A potom to začalo…
Obrázky z čias, keď som bola dieťa a mladá žaba, sa prelínali so sugestívnym komentárom pána Richarda Stankeho.
A ja som došla ku skutočnému poznaniu, prečo vlastne musel prísť Zamatový prevrat, hups, revolúcia.
Áno, bola to tá sivosť a uniformita, ktorou komunisti ovládali mladých ľudí a oni sa nemohli obliekať tak, ako chceli.
Pán Stanke sa pýtal: Kde asi spravili súdruhovia komunisti chybu?
Keď generácia mladých budovateľov vybehla na námestia a kričala: Máme toho dosť! Dosť stovky odtieňov šedej! Dosť straníckych oblekov! Dosť stalinských fúzov a leninských briadok! Dosť brežnevovských obočí! Dosť husákovských okuliarov! Dosť uniforiem! DOSŤ!
Zamatový prevrat aj dobu pred ním, si na rozdiel od mladšej generácie pamätám. Ale nepamätám sa, že by som niekedy nosila stalinské fúzy, ani som nikdy nemala leninskú briadku, či brežnevovské obočie, na rozdiel od dnešných mladých dievčat, ktoré nosia nad očami namaľované akési podivné tvary, robené podľa jednej šablóny. Dokonca som nenosila ani husákovske okuliare a ani stovky odtieňov šedej, aj keď teraz je v móde 50 odtieňov sivej. A nenosili ich ani moji vrstovníci, či o pár rokov starší mladí ľudia. Pravdou je, že chlapci nosili vojenské uniformy, keď absolvovali povinnú vojenskú službu. Ale tie nosia vojaci vo všetkých krajinách. A medzi nami babami, niektorým chalanom tá uniforma aj celkom svedčala a nejednej sa rozbúchalo srdiečko pri pohľade na fešáka v nej. Zatiaľ čo teraz prítomnosť vojenským uniforiem, neveští nič dobrého. A keď sa budú na Slovensku pretŕčať chlapci v amerických uniformách, tak budú búchať srdiečka nielen dievčatám, ale aj nebojácnym chlapom . Žiaľ, z iných citových pohnútok, ako sú sympatie.
Ale potom prišiel vrchol môjho poznania o skutočných príčinách Zamatového prevratu.
Hovoril jeden z protagonistov Nežnej a to pán M.M. Šimečka a položil veľmi zásadnú otázku: Prečo sa tie revolúcie musia robiť v zime?
Pretože jemu v tom novembri bolo zima, mrzli mu nohy a bolo mu zima na protestoch v tom hnusnom sychravom počasí. Jemu bolo vlastne stále zima, celý život mu bola zima, lebo za komunistov bola iba zima.
No a teraz stojíme pred iným, závažným problémom, a tým je globálne otepľovanie. Čo ak celý tento proces, spustila práve Zamatová revolúcia, pretože za komunistov bola doba ľadová.
Nuž čo, vďaka pravde a láske a vytúženej slobode oteplelo všetko. Nielen medziľudské a sexuálne vzťahy, ale aj klíma. Vedci, ktorí skúmajú tento jav, by sa mali pozrieť aj na tieto skutočnosti, veď jeden nikdy nevie…
V hlbokom rozpoložení som si išla do kuchyne naliať trochu piva, ktoré pijem len výnimočne, aby som dokázala vnútorne prijať fakty o tom, že Ján Budaj vďaka svojej čiapke a exotickému výzoru, bol sexsymbolom revolúcie, aj napriek tomu, že pracoval v kotolni, len netuším, či bol sexsymbolom aj v Štb. Pán Gál o tom nič nepísal.
Reči o tom, ako predstavitelia revolúcie chodili na rokovania vo svetroch, ma už ani tak veľmi nezaujímali.
Skôr ma zaujímalo to, čo si po tých rokoch myslia protagonisti „Nežnej“ o nás bežných ľuďoch, ktorí sme toto všetko zažili a vieme, aký bol režim pred ňou, ale aj to, kam sme to dopracovali 30 rokov po nej.
Našťastie bdelé média stále dookola opakujú vlastnú mantru o totalitnom režime komunizmu. Len nechápem, že po tridsiatich rokoch tej dobroty, ktorú tu máme, ešte stále musia ľudí strašiť komunistickou totalitou. Alebo, že by bolo všetko inak?
Jedno je však isté. Aj Goebbels by tíško závidel, keby videl a počul vysielanie v našich verejnoprávnych médiách…

Zdroje:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14733/201517
http://www.fedorgal.cz/blog/index.php?itemid=171

Nikdy nezabudnem. ..

27.09.2020

Nikdy nezabudnem, na prvý nádych života, ktorý si mi daroval v malom nežnom bozku pri východe smútku, keď sa stmievalo v mojom srdci… Nikdy nezabudnem, na tichý šepot našich duší, hľadajúcich sa v posledných zábleskoch nádeje v burácaní búrky osudu… Nikdy nezabudnem, na Tvoj pohľad, keď sa čas milovania, premenil na večnosť lásky, ktorá naplnila prázdnotu [...]

Viem. ..

21.09.2020

Viem, ako chutí život a viem, ako bolí každý nádych a výdych vo chvíľach bez lásky, keď človek už len ticho čaká na posledné pohladenie času a večnosti… Viem, že čas nedokážem zastaviť a obzrieť sa je tak ťažké, vidieť seba samú a zbadať záblesk šťastia vtedy, keď už nič nečakám, len zimu a chlad… Viem, ako veľmi bolí znova sa narodiť do sveta, [...]

Už len v diaľke. ..

20.09.2020

Už len v diaľke, počujem Tvoj hlas strácajúci sa v jej hĺbke, šepkať tiché slová, nežné ako bozky zhasínajúceho slnka v smútku posledného úsmevu… Cítim, že si niekde, už len v diaľke a prosím milosrdný čas o pár chvíľ večnosti, keď sa sám zastaví a naše duše splynú v objatí nekonečného plynutia milovania a lásky v nás… Viem, že keď sa [...]

Roman Mikulec

Minister vnútra Mikulec vypísal výberové konanie na policajného prezidenta

28.09.2020 13:21

Nový šéf polície sa bude napriek avizovaným zmenám zatiaľ vyberať podľa aktuálnych pravidiel.

cichanovská bielorusko

Cichanovská vyzvala Macrona, aby bol mediátorom pri riešení krízy v Bielorusku

28.09.2020 12:49, aktualizované: 14:17

Bieloruská opozičná líderka Cichanovská uviedla, že francúzsky prezident by mohol do dialógu zapojiť aj Rusko.

Igor Matovič

Matovič: Budem nositeľom zlých správ pre mnohých ľudí

28.09.2020 12:38, aktualizované: 13:01

Premiér nechce povedať, či by mohlo dôjsť k takým opatreniam, aké sa prijali počas prvej vlny pandémie.

Juraj Šeliga

Šeliga podáva na Kotlebu podnet a trestné oznámenie

28.09.2020 12:09

Kotleba sa v nedeľu pohyboval po budove Rozhlasu a televízie Slovenska bez rúška a nerešpektoval upozornenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,034
Celková čítanosť: 3215846x
Priemerná čítanosť článkov: 3110x

Autor blogu