Založ si blog

Čas egoizmu. . .

Prišiel pomaly…
Spolu s heslami o individualizme. O tom, ako sa má každý jedinec starať sám o seba, presadzovať vlastné ciele a myšlienky. O tom, aký je jedinec výnimočný a čo všetko zvládne sám.
O tom, že kolektív ľudí je zbytočný a práva jedinca sú nadradené nad práva kolektívu, či spoločnosti.
A zrazu sa stretávame s bezohľadnými, dokonca až krutými spôsobmi, ktoré využívajú novodobí individualisti na dosahovanie toho, čo chcú. A spoločnosť to toleruje a ani nevníma, že je to zbraň proti nej samotnej.
Áno, potichu sa z individualizmu stal egoizmus.
Často si všímam jeho rôzne formy, od tých najmenších až po tie, ktoré zasahujú veľkú časť spoločnosti.
Človek by mal mať zdravé sebavedomie. Pomáha mu prežiť, tvoriť, prekonávať prekážky, duchovne a ľudsky rásť.
Žiaľ, uprednostňovaním individualizmu pred zdravím sebavedomím, človek začal strácať zmysel hodnoty ako sú empatia, súcit, úcta voči človeku a prírode, ale aj obyčajná láska.
Je bežné vidieť medzi ľuďmi, ako si na úkor iných dvíhajú vlastné ego. Dokážu bezcitne ponižovať ľudí okolo seba, neberú ohľad na to, ako im ublížia, ako ich rania. Mnohí sa s tým stretávajú v práci, aj v bežnom živote.
Takí ľudia si nedokážu priznať vlastnú chybu, manipulujú ľuďmi, odmietajú prevziať zodpovednosť za svoje konanie a v nedokážu sa slušne ospravedlniť.
Bežne sa s takým správaním stretávam už pri deťoch, tie kopírujú správanie sa vlastných rodičov.
Iný, veľmi závažný spôsob, ktorý je v našej spoločnosti rozšírený, je politický a mocenský egoizmus.
Kariérizmus, široké lakte, korupcia, bezohľadnosť, sú bežné prostriedky , ktoré používajú egoisti na dosiahnutie svojich cieľov v túžbe po moci a mamone. Nezaujímajú ich osudy ľudí, ich život, dopady ich správania sa na celú spoločnosť.
Vidíme to aj na našej politickej scéne. Vybavovanie si účtov navzájom, mediálne lynčovanie nepohodlných, kydanie špiny, snaha o likvidáciu štátu a jeho majetku a suverenity, bez ohľadu na to, aký to má dopad na jeho občanov.
Žiaľ, mnohí egoisti v svojej zaslepenosti vlastnou dôležitosťou nedokážu pochopiť, že sebectvo je cesta do pekla. Nielen toho osobného, ale aj spoločenského.
Aj zvieratá, ktoré ľudstvo považuje za menejcenné tvory vedia, že základom prežitia je spoločenstvo.
Spoločenstvo, ktoré funguje na prirodzených hierachických princípoch, kde má každý svoje vlastné miesto a poslanie.
Egoizmus a individualizmus, ktoré sú v súčasnej spoločnosti rozšírené a podporované, sú dôvodom rozkladu spoločnosti. Morálneho, aj kultúrneho.
A pritom stačí veľmi málo na jej zachovanie. Pochopiť vlastné zlyhania a chyby a vrátiť sa ku hodnotám, ktoré pomáhajú ľuďom prežiť.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Si Ťin-pching

Potlačí režim covidové protesty? Si Ťin-pching má problém, tvrdí expert z Harvardu

01.12.2022 07:00

Čo demonštrácie proti covidovým opatreniam znamenajú pre čínsky komunistický režim?

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00, aktualizované: 07:32

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876587x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu