Založ si blog

Politická sebareflexia. . .

Dnes som pozerala začiatok diskusnej relácie „O päť minúť dvanásť“ v RTVS, konkrétne úvodné vystúpenie pána Beblavého ku kauze Gorila. Stačila chvíľa a viac som nemala ani chuť a ani záujem sledovať túto reláciu.
V podstate pán Beblavý, svojimi slovami ukázal, ako funguje politická sebareflexia na Slovensku a najmä tých politikov, ktorí preskakujú zo strany do strany, ako blchy do kožuchov v snahe nájsť ten lepší.
Zjednodušene povedané, ak niečo nejde podľa ich predstáv, alebo strana v ktorej sú, je zapletená v rôznych škandáloch, či samotní figurujú v rôznych kauzách, je jednoduchšie, obrazne povedané „zamiesť vlastnú špinu pod koberec“, alebo z nej obviniť iných, zbaviť sa zodpovednosti a „začať odznova“.
Začať odznova, ako keby sa nič predtým nebolo stalo a oni boli čistí ako ľalie.
Túžba po moci a mať stále viac, je veľmi silnou drogou. Človek, ktorý jej podľahne, stráca schopnosť vnímať realitu, presne tak ako chorobne závislý človek. Nevidí chybu v sebe, ale len v tých ostatných a ani si ju neprizná.
Priznať si chybu a niesť zodpovednosť za svoje konanie dokáže v politike len málo ľudí, tak ako málo ľudí, dokáže bojovať s vlastnou závislosťou.
Je zvláštne vidieť ľudí, ktorí sa snažia prevziať moc v tomto štáte, akým spôsobom sú odtrhnutí od reality života bežných ľudí. Je to spôsobené aj tým, že zabudli na princípy demokracie, ktorej majú plné ústa a na to, že nie sú volení preto, aby sa správali ako páni veľkomožní a vládli Slovači, ale ich úlohou je riadiť tento štát. Tí, ktorí sú demokraticky zvolení do svojich funkcií, členovia vlády a poslanci skladajú do rúk prezidenta tento sľub:
„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“
Je smutné vidieť, ako mnohí z tých, ktorí sedia v parlamente a zložili tento sľub, pracujú len vo svoj prospech a občania a štát sú pre nich len zdroj obživy a robia všetko preto, aby sa znova dostali k moci.
Vytiahnutie kauzy Gorila a údajné uniknutie nahrávky z tejto kauzy, ukazuje v plnej nahote, že politická, ale aj ľudská sebareflexia je u mnohých politikov nežiaduca a nepotrebná.
Moc a peniaze im dávajú pocit nadradenosti nad občanmi. Preto sa niet čo čudovať, že sa mnohí z nich o občanoch nášho štátu vyjadrujú hrubo, pohŕdavo a beztrestne ich urážajú za ich názory.
Na tomto správaní vidieť, ako týmto ľuďom chýba nielen sebareflexia, zmysel pre realitu, ale najmä prevzatie zodpovednosti za svoje konanie.
Zabúdajú však na jedno, a to, že tak ako je každá závislosť cestou do pekla, tak takou istou cestou do pekla, je závislosť na moci a peniazoch. Len s tým rozdielom, že pri chorobnej závislosti jedinca trpia jeho blízki, kým pri chorobnej závislosti politikov po moci a mamone, trpia štáty a ich obyvatelia.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sebareflexia
https://sk.wikipedia.org/wiki/Poslaneck%C3%BD_s%C4%BEub
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Maroš Žilinka

Ako vziať Žilinkovi paragraf 363? Po zmene volá prezidentka, aktivisti aj politici

30.11.2022 20:00

Okrem prezidentky, neziskových organizácií a množstva poslancov chce zmenu aj expremiér Igor Matovič. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku obvinil, že nesleduje spravodlivosť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876461x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu