Založ si blog

Politická sebareflexia. ..

Dnes som pozerala začiatok diskusnej relácie „O päť minúť dvanásť“ v RTVS, konkrétne úvodné vystúpenie pána Beblavého ku kauze Gorila. Stačila chvíľa a viac som nemala ani chuť a ani záujem sledovať túto reláciu.
V podstate pán Beblavý, svojimi slovami ukázal, ako funguje politická sebareflexia na Slovensku a najmä tých politikov, ktorí preskakujú zo strany do strany, ako blchy do kožuchov v snahe nájsť ten lepší.
Zjednodušene povedané, ak niečo nejde podľa ich predstáv, alebo strana v ktorej sú, je zapletená v rôznych škandáloch, či samotní figurujú v rôznych kauzách, je jednoduchšie, obrazne povedané „zamiesť vlastnú špinu pod koberec“, alebo z nej obviniť iných, zbaviť sa zodpovednosti a „začať odznova“.
Začať odznova, ako keby sa nič predtým nebolo stalo a oni boli čistí ako ľalie.
Túžba po moci a mať stále viac, je veľmi silnou drogou. Človek, ktorý jej podľahne, stráca schopnosť vnímať realitu, presne tak ako chorobne závislý človek. Nevidí chybu v sebe, ale len v tých ostatných a ani si ju neprizná.
Priznať si chybu a niesť zodpovednosť za svoje konanie dokáže v politike len málo ľudí, tak ako málo ľudí, dokáže bojovať s vlastnou závislosťou.
Je zvláštne vidieť ľudí, ktorí sa snažia prevziať moc v tomto štáte, akým spôsobom sú odtrhnutí od reality života bežných ľudí. Je to spôsobené aj tým, že zabudli na princípy demokracie, ktorej majú plné ústa a na to, že nie sú volení preto, aby sa správali ako páni veľkomožní a vládli Slovači, ale ich úlohou je riadiť tento štát. Tí, ktorí sú demokraticky zvolení do svojich funkcií, členovia vlády a poslanci skladajú do rúk prezidenta tento sľub:
„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“
Je smutné vidieť, ako mnohí z tých, ktorí sedia v parlamente a zložili tento sľub, pracujú len vo svoj prospech a občania a štát sú pre nich len zdroj obživy a robia všetko preto, aby sa znova dostali k moci.
Vytiahnutie kauzy Gorila a údajné uniknutie nahrávky z tejto kauzy, ukazuje v plnej nahote, že politická, ale aj ľudská sebareflexia je u mnohých politikov nežiaduca a nepotrebná.
Moc a peniaze im dávajú pocit nadradenosti nad občanmi. Preto sa niet čo čudovať, že sa mnohí z nich o občanoch nášho štátu vyjadrujú hrubo, pohŕdavo a beztrestne ich urážajú za ich názory.
Na tomto správaní vidieť, ako týmto ľuďom chýba nielen sebareflexia, zmysel pre realitu, ale najmä prevzatie zodpovednosti za svoje konanie.
Zabúdajú však na jedno, a to, že tak ako je každá závislosť cestou do pekla, tak takou istou cestou do pekla, je závislosť na moci a peniazoch. Len s tým rozdielom, že pri chorobnej závislosti jedinca trpia jeho blízki, kým pri chorobnej závislosti politikov po moci a mamone, trpia štáty a ich obyvatelia.
Zdroje:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sebareflexia
https://sk.wikipedia.org/wiki/Poslaneck%C3%BD_s%C4%BEub
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14036

„Večne spievajú lesy“. . .

19.11.2019

„Večne spievajú lesy“, je svetoznáma trilógia nórskeho spisovateľa a novinára Trygveho Gulbranssena. Je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh. Prvý krát som ju čítala ako malé dieťa, viac »

O čom spievajú stromy. ..

18.11.2019

Stromy sú ako my, ľudia. Niektoré rastú osamote a svojou zvláštnou osamelosťou vytvárajú jedinečný charakter krajiny. Iné rastú v skupinách a tvoria malé i veľké spoločenstvá. Dopĺňajú viac »

Zabudlo sa na pôvodný význam 17. novembra?

17.11.2019

Celé dni sa píše a hovorí o tom, že 17. november je sviatkom víťazstva demokracie nad komunistickou totalitou. Všimla som si, že v našich médiách sa veľmi málo píše a hovorí o pôvodnom viac »

bicykle Bratislava zdieľanie

Prešovčanov rozhádali bicykle

20.11.2019 17:42

Pochybnosti vyvolali prístrešky na bicykle v Prešove.

Bratislava - doprava

Kauza mladíkov, ktorí v MHD zbili manželov. Svedkovia si protirečili

20.11.2019 17:38

Verdikt by mohol padnúť na začiatku budúceho roka.

Vladimir Putin

Putin veští začiatok rozpadu EÚ v roku 2028, odídu štáty východnej Európy

20.11.2019 17:37

V roku 2028 štáty východnej Európy podľa Putina budú také bohaté, že sa z príjemcov pomoci stanú platiteľmi. Vtedy sa môžu inšpirovať brexitom.

Co písala Pravda

Pravda pred 30 rokmi: Študenti diskutujú s pedagógmi

20.11.2019 17:00

Prečítajte si, čo písal denník Pravda pred tridsiatimi rokmi 20. novembra.