Založ si blog

Pár slov o pravidlách a zákonoch. . .

Už viac krát sa mi stalo, že mi bolo vytknuté, že v mojich kostrbatých veršíkoch nedodržiavam rôzne pravidlá a zákonitosti, ktoré sa používajú pri písaní poézie.
Mnoho z tých pravidiel mám naštudovaných a obdivujem ľudí, ktorí ich pri písaní poézie dokážu striktne dodržiavať. Ale ja nechcem a ani nemienim súťažiť s renomovanými básnikmi či poetkami.
Pre mňa je poézia spoveďou duše, vyjadrením jej radosti, či bolesti. Vyjadrením pocitov a okamihov života, lásky, šťastia aj utrpenia.
Kedy a kde sú pravidlá a zákony potrebné?
V súčasnej spoločnosti sa mnoho ľudí snaží určovať pravidlá práve tam, kde by mala byť skutočná sloboda. Nie taká tá „umelá sloboda“, ktorá sa musí kryť do škatuľky určitej formy.
Ako bude vyzerať svet, keď budú jednotné pravidlá na ľudské šťastie, lásku, milovanie, smútok či krásu a umenie?
V podstate už týmito pravidlami žijeme.
Za ľudské šťastie sú považované hmotné veci či naplnenie vlastných túžob, ktoré prinášajú človeku chvíľkové potešenie a slasť, ale často končia sebectvom, chamtivosťou a závisťou.
Ľudia sa naučili umelo usmievať sa, lebo sa to patrí v spoločnosti, ale v ich očiach je chlad a neúprimnosť.
Z obyčajného smútku, ktorý je v súčasnej materiálnej spoločnosti považovaný za niečo zvláštne sa nakoniec vyvinie trvalý smútok vo forme choroby duše – depresie, ktorú odborníci liečia medikamentmi, ale nedokážu liečiť jej skutočný pôvod, liečia len človeka samotného, lebo tak sú nastavené pravidlá.
Z lásky sa stalo bezvýznamné slovo, za ktorým si mnohí ľudia predstavujú len telesný vzťah dvoch ľudí, ale stráca sa jej pôvodný význam, ktorý je v tejto spoločnosti nežiaduci.
Z milovania sa nepísanými pravidlami stal akt telesnej rozkoše, ktorý sa pomaly stáva športovým výkonom, založeným na dĺžke trvania pohlavného aktu, či rozmeroch pohlavných orgánov, alebo na použití sexuálnej polohy a vytráca sa cit, intimita, súzvuk lásky a duší dvoch ľudí.
Za ľudskú krásu sa považuje len telesný vzhľad, často krát umelo vylepšený, bez duše.
Z umenia sa stáva stoka, ktorá má ľudí najmä zabávať, alebo šokovať…
A zrazu zisťujeme, že tomu všetkému niečo chýba. Chýba hlbší zmysel, prirodzenosť, duša a človek, ktorý takéto zvláštne a umelo vytvorené pravidlá neuznáva, je považovaný za čudáka.
Naopak, porušujú sa pravidlá, ktoré by mali byť prirodzenými pre fungovanie spoločnosti a to sú morálne zásady a etické princípy.
Spoločnosť tak musí vymýšľať zákony, ktoré by mali dávať pevné hranice morálneho a etického fungovania spoločnosti.
Žiaľ, v súčasnosti zažívame na vlastnej koži, vytváranie množstva zákonov a rôznych nariadení, ktoré majú za úlohu beztrestne obchádzať nielen morálne zásady, ale aj zákony samotné.
Aká je to spoločnosť, ktorá sa snaží určiť umelé hranice tam, kde by mala mať duša slobodu a voľnosť?
Aká je to spoločnosť, ktorá potrebuje ku svojmu fungovaniu tisíce pravidiel a zákonov, ale pohŕda základnými morálnymi zásadami a princípmi, na ktorých sú postavené ľudské práva a obyčajná ľudskosť?
Aká je to spoločnosť, ktorá sa snaží umelými, účelovo vytvorenými zákonmi a pravidlami presvedčiť ľudí, že lož je pravdou, otroctvo slobodou, chamtivosť a nenásytnosť šťastím, uspokojenie sexuálneho chtíča láskou, povrchnosť krásou, hnus umením, egoizmus individualizmom a zlo dobrom?
Prečo potrebuje spoločnosť také pravidlá a množstvo zákonov?

Psia dušička. . .

15.10.2019

Psia dušička je niečo, čo ma nikdy neprestane prekvapovať. Ale aj snaha psíka, prekabátiť ma, či ochraňovať pred všetkými. Vždy ma rozosmeje, keď vidím nášho beťára ako sa snaží značkovať viac »

Sú politici nadľudia?

14.10.2019

Žiaľ, mnohí uverili tomu, že sú niečo viac, ako ich voliči. Zachutila im moc a finančná odmena za to, že vôbec nemusia niesť zodpovednosť za svoje konanie. Moc a peniaze v mnohých vyvoláva viac »

Duní Dunaj a špina za špinou sa valí. ..

10.10.2019

Celých tridsať rokov na tento náš maličký štátik v srdci Európy. A posledných pár rokov je tej špiny toľko, že normálny človek – občan tejto republiky postupne stráca ešte aj tie posledné viac »

vodovodný kohútik, pohár vody

Z novostavby pri Žiline tečie kontaminovaná voda

15.10.2019 22:47

Kontamináciu by mali podľa zistených informácií spôsobovať dve neskolaudované žumpy.

Most Strazske

Padajúci most v Strážskom možno zbúrajú

15.10.2019 22:09

Okamžite bol uzatvorený pre automobilovú dopravu a odborníci musia zistiť rozsah jeho poškodenia. Vylúčené nie je ani jeho zbúranie a postavenie nového.

Sýria / vojak / vojaci /

Putin a Erdogan diskutovali o situácii v Sýrii

15.10.2019 21:44, aktualizované: 23:19

Telefonát medzi ruským a tureckým prezidentom sa uskutočnil z iniciatívy tureckej strany.

Ukrajina / vojak /

Plán na stiahnutie ťažkých zbraní na východe Ukrajiny zostal na mŕtvom bode

15.10.2019 20:28

Zástupcovia separatistov, Ukrajiny a Ruska v kontaktnej skupine totiž nenašli na utorňajšom kole rozhovorov v bieloruskej metropole Minsk spoločnú reč.