Založ si blog

Ekologická aktivistka Greta a jej pravda. ..

Pred pár dňami prevzala šestnásťročná ekologická aktivistka Greta Thunbergová ocenenie „Veľvyslankyňa svedomia“ od organizácie Amnesty International. Generálny tajomník AI Kumi Naidoo, vyhlásil, že je to ocenenie nielen pre Gretu, ale aj pre všetkých mladých, ktorým nie je osud planéty ľahostajný a ktorí protestujú proti klimatickým zmenám.
Toto ocenenie, ako prvý, od AI dostal pred rokmi Václav Havel.
Greta sa preslávila, nielen protestmi mladých „Piatky pre budúcnosť“, ale medializovanou plavbou na plachetnici na septembrový klimatický summit OSN v New Yorku, ale aj rôznymi vystúpeniami napríklad na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, či v Európskom parlamente, alebo na Svetovom summite R20 vo Viedni.
31. augusta Greta spolu s inými mladými ľuďmi protestovala pred budovou OSN a potom sa stretla s predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN M.F. Espinosovou.
Zaujímavú správu však priniesol portál iRozhlas s názvom „Jak zachránit planetu a nezničit blahobyt“ a to, že v duchu bude spolu s Gretou a študentmi protestovať aj poradca generálneho tajomníka OSN, popredný expert na globálny rozvoj Jeffrey Sachs, ktorého nemecký týždenník Die Zeit označil za vodcovskú osobnosť vedeckej komunity, ktorá rieši spôsoby, ako prestať zaťažovať planétu skleníkovými plynmi tak, aby neutrpelo svetové hospodárstvo a bol zabezpečený rozvoj blahobytu pre všetkých, aj pre vyspelé štáty, ale aj pre krajiny tretieho sveta a skončili sa tak vojny o nerastné suroviny- fosílne palivá.
Áno, je to ten J. Sachs, ktorého ekonomické reformy boli použité v postsocialistických krajinách v deväťdesiatych rokoch a boli nazývané „šokovými terapiami“. Sachs zastáva tézu, že dopravu, autá a kúrenie, či klimatizáciu, je potrebné elektrifikovať najlepšie z obnoviteľných zdrojov, alebo atómu. A pre ostatné odvetvia priemyslu je nutné vymyslieť riešenie bez skleníkových plynov.
Krásna myšlienka, ktorú je podľa neho potrebné, čo najrýchlejšie uskutočniť.
A o to viac zaujímavá, že sa o nej mnohí dozvedajú práve v súvislosti s protestmi mladých za záchranu planéty.
Majú byť protesty mladých ľudí nátlakovou akciou najmä pre tie štáty, ktoré žijú z týchto nerastných surovín a obchodujú s nimi?
Kde je vlastne skutočná pravda?
Greta Thunbergová verí tej svojej. Verí, že svojím konaním môže zachrániť planétu.
Ale mnohí ľudia jej neveria, práve kvôli tomu, ako rýchlo sa z nej stala ekologická celebrita, ktorá je tvárou študentských protestov. Protestov detí, ktoré žijú v konzumnej spoločnosti a nechcú sa jej vzdať a v skutočnosti podporujú len sofistikovaný spôsob preberania ekonomickej nadvlády a moci, pomocou ovládnutia energetického priemyslu, na ktorom je celé ľudstvo životne závislé.
Ak by mladí ľudia chceli skutočnú zmenu, tak by protestovali najmä proti nivočeniu Zeme nadnárodnými korporáciami, ktorým ide tak, ako aj v tomto prípade, len o moc a čo najvyšší zisk a osud planéty a ľudí, ktorí na nej žijú ich v skutočnosti nezaujíma. Takto sa stávajú rovnakými ekologickými pózermi, akými sú aj bohatí ľudia, ktorí majú síce plné ústa ekológie, ale sú výkladnou skriňou kapitalizmu a konzumu, ktorého sa nemienia vzdať.
Posledné desaťročia je svet v neustálej vojne, či už v rôznych formách hybridnej, ekonomickej, či tej skutočnej.
A planéta trpí, je vyčerpaní, znivočená bezuzdným rabovaním a ničením jej bohatstva, na ktorom sa nikto z tých ľudí, ktorí ju drancovali a drancujú nepodieľali.
Ľudstvo dokázalo za necelé dve storočia zničiť to, čo vzniklo priamo pri zrode Zeme, alebo tak ako fosílne palivá, vznikalo milióny rokov a čo mohlo, nebyť chamtivosti elít, slúžiť stáročia a všetkým.
Vedci, ale aj filozofovia bijú na poplach už pár desaťročí, ale ich hlas bol často umlčaný vyšším princípom mocných sveta, mocou a ziskom za každú cenu.
Za problémom skleníkových plynov nie sú len fosílne palivá a plytvanie nimi, je za tým najmä nadmerný konzum tejto spoločnosti, ktorý jej je umelo podsúvaný ako výška životnej úrovne.
A toto si mladí ľudia nedajú vziať, pretože je to pre nich forma blahobytu. Blahobytu, na ktorý aj vďaka nim dopláca planéta.
Tak aká je skutočná pravda Grety Thunbergovej, ekologickej aktivistky, ktorá verí, že dokáže zmeniť svet k lepšiemu a zachrániť planétu?

Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/komentare/greta-thunbergova-zmena-klimatu-klima_1908310629_ako
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/greta-thunberg-aktivistka-ochrana-klimatu-amnesty-international_1909171120_vtk
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/522470-hluk-riziko-bez-toalety-ziadny-komfort-ekoaktivistka-greta-plava-do-ameriky/
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/524273-thunbergova-demonstrovala-spolu-so-stovkami-mladych-pred-centralou-osn/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

polícia

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882101x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu