Založ si blog

Ekologická aktivistka Greta a jej pravda. ..

Pred pár dňami prevzala šestnásťročná ekologická aktivistka Greta Thunbergová ocenenie „Veľvyslankyňa svedomia“ od organizácie Amnesty International. Generálny tajomník AI Kumi Naidoo, vyhlásil, že je to ocenenie nielen pre Gretu, ale aj pre všetkých mladých, ktorým nie je osud planéty ľahostajný a ktorí protestujú proti klimatickým zmenám.
Toto ocenenie, ako prvý, od AI dostal pred rokmi Václav Havel.
Greta sa preslávila, nielen protestmi mladých „Piatky pre budúcnosť“, ale medializovanou plavbou na plachetnici na septembrový klimatický summit OSN v New Yorku, ale aj rôznymi vystúpeniami napríklad na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, či v Európskom parlamente, alebo na Svetovom summite R20 vo Viedni.
31. augusta Greta spolu s inými mladými ľuďmi protestovala pred budovou OSN a potom sa stretla s predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN M.F. Espinosovou.
Zaujímavú správu však priniesol portál iRozhlas s názvom „Jak zachránit planetu a nezničit blahobyt“ a to, že v duchu bude spolu s Gretou a študentmi protestovať aj poradca generálneho tajomníka OSN, popredný expert na globálny rozvoj Jeffrey Sachs, ktorého nemecký týždenník Die Zeit označil za vodcovskú osobnosť vedeckej komunity, ktorá rieši spôsoby, ako prestať zaťažovať planétu skleníkovými plynmi tak, aby neutrpelo svetové hospodárstvo a bol zabezpečený rozvoj blahobytu pre všetkých, aj pre vyspelé štáty, ale aj pre krajiny tretieho sveta a skončili sa tak vojny o nerastné suroviny- fosílne palivá.
Áno, je to ten J. Sachs, ktorého ekonomické reformy boli použité v postsocialistických krajinách v deväťdesiatych rokoch a boli nazývané „šokovými terapiami“. Sachs zastáva tézu, že dopravu, autá a kúrenie, či klimatizáciu, je potrebné elektrifikovať najlepšie z obnoviteľných zdrojov, alebo atómu. A pre ostatné odvetvia priemyslu je nutné vymyslieť riešenie bez skleníkových plynov.
Krásna myšlienka, ktorú je podľa neho potrebné, čo najrýchlejšie uskutočniť.
A o to viac zaujímavá, že sa o nej mnohí dozvedajú práve v súvislosti s protestmi mladých za záchranu planéty.
Majú byť protesty mladých ľudí nátlakovou akciou najmä pre tie štáty, ktoré žijú z týchto nerastných surovín a obchodujú s nimi?
Kde je vlastne skutočná pravda?
Greta Thunbergová verí tej svojej. Verí, že svojím konaním môže zachrániť planétu.
Ale mnohí ľudia jej neveria, práve kvôli tomu, ako rýchlo sa z nej stala ekologická celebrita, ktorá je tvárou študentských protestov. Protestov detí, ktoré žijú v konzumnej spoločnosti a nechcú sa jej vzdať a v skutočnosti podporujú len sofistikovaný spôsob preberania ekonomickej nadvlády a moci, pomocou ovládnutia energetického priemyslu, na ktorom je celé ľudstvo životne závislé.
Ak by mladí ľudia chceli skutočnú zmenu, tak by protestovali najmä proti nivočeniu Zeme nadnárodnými korporáciami, ktorým ide tak, ako aj v tomto prípade, len o moc a čo najvyšší zisk a osud planéty a ľudí, ktorí na nej žijú ich v skutočnosti nezaujíma. Takto sa stávajú rovnakými ekologickými pózermi, akými sú aj bohatí ľudia, ktorí majú síce plné ústa ekológie, ale sú výkladnou skriňou kapitalizmu a konzumu, ktorého sa nemienia vzdať.
Posledné desaťročia je svet v neustálej vojne, či už v rôznych formách hybridnej, ekonomickej, či tej skutočnej.
A planéta trpí, je vyčerpaní, znivočená bezuzdným rabovaním a ničením jej bohatstva, na ktorom sa nikto z tých ľudí, ktorí ju drancovali a drancujú nepodieľali.
Ľudstvo dokázalo za necelé dve storočia zničiť to, čo vzniklo priamo pri zrode Zeme, alebo tak ako fosílne palivá, vznikalo milióny rokov a čo mohlo, nebyť chamtivosti elít, slúžiť stáročia a všetkým.
Vedci, ale aj filozofovia bijú na poplach už pár desaťročí, ale ich hlas bol často umlčaný vyšším princípom mocných sveta, mocou a ziskom za každú cenu.
Za problémom skleníkových plynov nie sú len fosílne palivá a plytvanie nimi, je za tým najmä nadmerný konzum tejto spoločnosti, ktorý jej je umelo podsúvaný ako výška životnej úrovne.
A toto si mladí ľudia nedajú vziať, pretože je to pre nich forma blahobytu. Blahobytu, na ktorý aj vďaka nim dopláca planéta.
Tak aká je skutočná pravda Grety Thunbergovej, ekologickej aktivistky, ktorá verí, že dokáže zmeniť svet k lepšiemu a zachrániť planétu?

Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/komentare/greta-thunbergova-zmena-klimatu-klima_1908310629_ako
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/greta-thunberg-aktivistka-ochrana-klimatu-amnesty-international_1909171120_vtk
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/522470-hluk-riziko-bez-toalety-ziadny-komfort-ekoaktivistka-greta-plava-do-ameriky/
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/524273-thunbergova-demonstrovala-spolu-so-stovkami-mladych-pred-centralou-osn/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs

Nezmyselné nariadenie o „Vyhradenom čase na nákup pre seniorov“.

03.04.2020

Pri všetkej úcte k našim seniorom, chcem poukázať na jedno z najnezmyselnejších nariadení, ktoré získalo účinnosť 30.3. 2020 a platí až do odvolania a tým je „Vyhradený čas na nákup pre seniorov“. Je veľmi dôležité, že sa nová vláda, aj takýmto spôsobom snaží ochrániť zdravie starších ľudí pred nákazou koronavírusom, ale už po pár dňoch je zrejmé, že [...]

Politická reality show Igora Matoviča. . .

02.04.2020

„Áno, všetky kamery na mňa! Teraz som šéfom ja! A ja vám, Slovači prihlúplej ukážem, čo znamená, dať to na Matoviča!“ Nuž áno. Nový premiér sa dočkal zaslúženej popularity po ktorej tak túžil. Konečne sa stal takým stredobodom pozornosti, akým vždy chcel byť. Len akosi zabúda, že riadenie štátu a najmä v takejto vážnej situácii, nie je reality show, v [...]

Poručíme větru, dešti. ..

01.04.2020

Dnes ráno zasa poriadne mrzlo, v pondelok počasie pripomínalo mrazivý január a nie jar a ovocinári už počítajú škody… Pred pár desiatkami rokov bol veľmi známy slogan: „Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát:“ Smelé a nafúkané slová ľudí ktorí si mysleli, že technický a technologický pokrok ovládne všetko okolo nás. V súčasnosti to nie je iné. [...]

Belgium New Commission

Šefčovič: EÚ pomôže. So Slovenskom by som nerobil experimenty

04.04.2020 18:40

EÚ podľa Šefčoviča využije každé euro na boj s koronakrízou, na naštartovanie ekonomiky a na zachovaním zamestnanosti.

Vírus / Lekár / Lekári /

Ohrozenie koronavírusom cíti podľa prieskumu 82 percent Slovákov

04.04.2020 17:35

V niektorých preventívnych opatreniach začali ľudia podľa prieskumu poľavovať.

Ide o pravdu, Šoth

Ide o pravdu s prezidentom asociácie súkromných lekárov Mariánom Šóthom

04.04.2020 15:00

Ambulancie v krízovom režime bojujú o prežitie, ako sa to dotkne pacientov? V relácii Ide o pravdu o tom hovorí prezident asociácie súkromných lekárov MUDr. Marián Šóth.

nôž, vražda, vrah, smrť, obeť, rezanie, útok, čepeľ

Útok nožom na juhovýchode Francúzska si vyžiadal najmenej dve obete

04.04.2020 13:24

Z predbežného vyšetrovania nateraz vyplýva, že podozrivý je žiadateľom o azyl zo Sudánu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 931
Celková čítanosť: 2575430x
Priemerná čítanosť článkov: 2766x

Autor blogu