Založ si blog

Ekologická aktivistka Greta a jej pravda. ..

Pred pár dňami prevzala šestnásťročná ekologická aktivistka Greta Thunbergová ocenenie „Veľvyslankyňa svedomia“ od organizácie Amnesty International. Generálny tajomník AI Kumi Naidoo, vyhlásil, že je to ocenenie nielen pre Gretu, ale aj pre všetkých mladých, ktorým nie je osud planéty ľahostajný a ktorí protestujú proti klimatickým zmenám.
Toto ocenenie, ako prvý, od AI dostal pred rokmi Václav Havel.
Greta sa preslávila, nielen protestmi mladých „Piatky pre budúcnosť“, ale medializovanou plavbou na plachetnici na septembrový klimatický summit OSN v New Yorku, ale aj rôznymi vystúpeniami napríklad na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, či v Európskom parlamente, alebo na Svetovom summite R20 vo Viedni.
31. augusta Greta spolu s inými mladými ľuďmi protestovala pred budovou OSN a potom sa stretla s predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN M.F. Espinosovou.
Zaujímavú správu však priniesol portál iRozhlas s názvom „Jak zachránit planetu a nezničit blahobyt“ a to, že v duchu bude spolu s Gretou a študentmi protestovať aj poradca generálneho tajomníka OSN, popredný expert na globálny rozvoj Jeffrey Sachs, ktorého nemecký týždenník Die Zeit označil za vodcovskú osobnosť vedeckej komunity, ktorá rieši spôsoby, ako prestať zaťažovať planétu skleníkovými plynmi tak, aby neutrpelo svetové hospodárstvo a bol zabezpečený rozvoj blahobytu pre všetkých, aj pre vyspelé štáty, ale aj pre krajiny tretieho sveta a skončili sa tak vojny o nerastné suroviny- fosílne palivá.
Áno, je to ten J. Sachs, ktorého ekonomické reformy boli použité v postsocialistických krajinách v deväťdesiatych rokoch a boli nazývané „šokovými terapiami“. Sachs zastáva tézu, že dopravu, autá a kúrenie, či klimatizáciu, je potrebné elektrifikovať najlepšie z obnoviteľných zdrojov, alebo atómu. A pre ostatné odvetvia priemyslu je nutné vymyslieť riešenie bez skleníkových plynov.
Krásna myšlienka, ktorú je podľa neho potrebné, čo najrýchlejšie uskutočniť.
A o to viac zaujímavá, že sa o nej mnohí dozvedajú práve v súvislosti s protestmi mladých za záchranu planéty.
Majú byť protesty mladých ľudí nátlakovou akciou najmä pre tie štáty, ktoré žijú z týchto nerastných surovín a obchodujú s nimi?
Kde je vlastne skutočná pravda?
Greta Thunbergová verí tej svojej. Verí, že svojím konaním môže zachrániť planétu.
Ale mnohí ľudia jej neveria, práve kvôli tomu, ako rýchlo sa z nej stala ekologická celebrita, ktorá je tvárou študentských protestov. Protestov detí, ktoré žijú v konzumnej spoločnosti a nechcú sa jej vzdať a v skutočnosti podporujú len sofistikovaný spôsob preberania ekonomickej nadvlády a moci, pomocou ovládnutia energetického priemyslu, na ktorom je celé ľudstvo životne závislé.
Ak by mladí ľudia chceli skutočnú zmenu, tak by protestovali najmä proti nivočeniu Zeme nadnárodnými korporáciami, ktorým ide tak, ako aj v tomto prípade, len o moc a čo najvyšší zisk a osud planéty a ľudí, ktorí na nej žijú ich v skutočnosti nezaujíma. Takto sa stávajú rovnakými ekologickými pózermi, akými sú aj bohatí ľudia, ktorí majú síce plné ústa ekológie, ale sú výkladnou skriňou kapitalizmu a konzumu, ktorého sa nemienia vzdať.
Posledné desaťročia je svet v neustálej vojne, či už v rôznych formách hybridnej, ekonomickej, či tej skutočnej.
A planéta trpí, je vyčerpaní, znivočená bezuzdným rabovaním a ničením jej bohatstva, na ktorom sa nikto z tých ľudí, ktorí ju drancovali a drancujú nepodieľali.
Ľudstvo dokázalo za necelé dve storočia zničiť to, čo vzniklo priamo pri zrode Zeme, alebo tak ako fosílne palivá, vznikalo milióny rokov a čo mohlo, nebyť chamtivosti elít, slúžiť stáročia a všetkým.
Vedci, ale aj filozofovia bijú na poplach už pár desaťročí, ale ich hlas bol často umlčaný vyšším princípom mocných sveta, mocou a ziskom za každú cenu.
Za problémom skleníkových plynov nie sú len fosílne palivá a plytvanie nimi, je za tým najmä nadmerný konzum tejto spoločnosti, ktorý jej je umelo podsúvaný ako výška životnej úrovne.
A toto si mladí ľudia nedajú vziať, pretože je to pre nich forma blahobytu. Blahobytu, na ktorý aj vďaka nim dopláca planéta.
Tak aká je skutočná pravda Grety Thunbergovej, ekologickej aktivistky, ktorá verí, že dokáže zmeniť svet k lepšiemu a zachrániť planétu?

Zdroje:
https://www.irozhlas.cz/komentare/greta-thunbergova-zmena-klimatu-klima_1908310629_ako
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/greta-thunberg-aktivistka-ochrana-klimatu-amnesty-international_1909171120_vtk
https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/522470-hluk-riziko-bez-toalety-ziadny-komfort-ekoaktivistka-greta-plava-do-ameriky/
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/524273-thunbergova-demonstrovala-spolu-so-stovkami-mladych-pred-centralou-osn/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Sachs

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Izrael, Pásmo Gazy, Hamas

V Pásme Gazy sú ťažké boje, na severe aj na juhu

02.12.2023 06:20

Z Pásma Gazy sú v noci na sobotu hlásené ťažké boje. Zameriavajú sa na oblasť miest Gaza na severe a Chán Júnis na juhu.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Fico opäť ukazuje svoj politický talent. Pomôže mu aj v Bruseli?

02.12.2023 06:05

Minister Eštok v spore s Čurillovcami tvrdí, že zákon neporušil, zároveň ho chce koalícia meniť. Priznáva si tým sama chybu?

F-16 4

F-16 na Záhorí? Exminister obrany Sklenár vysvetlil, čo by spôsobil presun stíhačiek zo Sliača do Kuchyne

02.12.2023 06:00

Presun stíhačiek F-16 z letiska Sliač do Kuchyne by nebol jednoduchý.

ukrajinsky Suchoj Su-25

Rusi jasali predčasne, zo zničeného ukrajinského lietadla sa vykľula atrapa

02.12.2023 06:00

Rusi sa pochválili zničením ukrajinského lietadla Su-25. Video zachytáva, ako stroj na letisku dostane priamy zásah dronom. Má to len jeden háčik, Rusi sa nechali nachytať atrapou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5345019x
Priemerná čítanosť článkov: 3913x

Autor blogu