Založ si blog

Význam ľudských práv v súčasnosti.

Ľudské práva v súčasnej spoločnosti, ktorá sa veľmi rýchlo mení a „napreduje“ vďaka moderným technológiám, by mali byť témou, ktorá by oslovila čo najviac ľudí a vyvolala diskusiu nielen na Slovensku, ale v celom svete.
Od narodenia prvého dieťaťa „zo skúmavky“ po umelom oplodnení a použitia génovej editácie na CRISPR-Cas9, na zmenu genetickej výbavy jedinca, uplynulo iba štyridsať rokov. Vlani v novembri oznámil čínsky biofyzik Che Ťien-kchuej, že sa narodili dvojičky, ktorým v embryonálnom stave touto metódou „vylepšil DNA“ tak, že títo jedinci budú odolní proti AIDS, nakoľko ich rodičia boli nakazení vírusom HIV a ich deťom hrozila rovnaká nákaza.
Metóda CRIPS Cas9 sa používa niekoľko rokov rôznych oblastiach, či v už poľnohospodárstve, mikrobiológii, ale začala sa používať aj v medicíne na liečbu niektorých ochorení.
Tak, ako všetky výdobytky moderných technológií, tak aj výdobytky biotechnológií, môžu mať pozitívny vplyv na vývoj spoločnosti, ale môžu byť hrubo zneužité najmä na potlačenie základných ľudských práv.
A práve na túto zaujímavú tému zorganizovala občianska iniciatíva DAV DVA konferenciu s názvom „Ľudské práva v období nových biotechnológií“, ktorá sa konala včera v Košiciach. Prednášku pre verejnosť pripravil JUDr. Branislav Fábry, PhD.
Veľmi pútavým spôsobom vysvetlil význam a spôsob použitia biotechnológií, napríklad aj spomínanej génovej editácie a jej možného využitia v budúcnosti, nielen na liečbu rôznych ochorení, ale aj vylepšenie ľudského genómu a vytváranie „nového dokonalého človeka“.
Odpoveďami na otázky, ktoré sa dotýkajú dopadu týchto nových biotechnologických odborov na prospech jednotlivca a spoločnosti, sa zaoberá vedný obor „Bioetika“.
P. Branislav Fábry, sa vo svojej prednáške zaoberal aj mnohými bioetickými problémami ako sú napríklad eutanázia, potraty a právo na život, alebo aj predlžovanie života, či umelé vylepšovanie ľudí a celkové dopady týchto problémov na spoločnosť, keď na ich základe môže v budúcnosti vzniknúť nový druh kastovníctva a bude bežné porušovanie základných ľudských práv, najmä ľudskej dôstojnosti, o ktorej sa v súčasnosti veľmi málo hovorí. Spomenul aj mnoho iných zaujímavých informácií o ľudských právach, ktoré by si zaslúžili samostatnú prezentáciu.
Osobne si myslím, že je najvyšší čas, začať hovoriť o týchto témach a problémoch aj v našej spoločnosti, práve kvôli tomu, že veda a spoločnosť napredujú a menia sa veľmi rýchlo a ľudia nie sú pripravení na mnohé zmeny, ktoré ich v blízkej budúcnosti čakajú.
A na záver chcem vysloviť veľkú vďaku organizátorom, ale aj samotnému Braňovi Fábrymu, že začali otvárať aj tieto, na prvý pohľad nie veľmi dôležité, ale v skutočnosti životne dôležité témy ľudských práv, ktoré sú prekrývané zástupnými problémami, možno aj preto, aby ľudia nezačali klásť nepríjemné otázky, ktoré sa týkajú ich samotných.

Zdroje:
https://www.w4t.cz/nejvetsi-transformace-v-dejinach-lidstva-jiz-zacala-genove-editace-povede-k-revoluci-zivota-na-zemi-70555/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bioetika
a iné…

Danko „gate“. ..

29.01.2020

Tak a máme novú aféru, ktorú média predhodili publiku lačnejúcemu po lacnej zábave. Ale je to skutočne lacná zábava? Dozvedeli sme sa, že pán Danko si telefonoval so slovenskou Žužou Hari, viac »

Chcela by som. ..

26.01.2020

Chcela by som... Mnoho a takmer nič, smiať sa, plakať, pobozkať Ťa, jednoducho iba žiť... Chcela by som... Málo a pritom veľa, unavená milovaním zaspávať nahá vedľa Tvojho tela... Chcela viac »

Tak ako to vlastne je?

23.01.2020

Čítala som správy v mainstreamových médiách o utorkovom proteste „antifašistických bojovníkov“ v Levoči, ktoré organizovali strany pána Kisku a Trubana. A potom som si pozrela video, ktoré viac »

Libya

Turecko označilo Francúzsko za hlavného pôvodcu nestability v Líbyi

29.01.2020 22:06

V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO.

tehotná žena, žena pred pôrodom

Rakúšanky budú chodiť rodiť do Bratislavy

29.01.2020 20:47

Rodičky, ktorých pôrod sa skomplikuje, by mali začať voziť z rakúskeho Hainburgu do bratislavských nemocníc.

Andrea Kalavská

Kalavská: Slovenské zdravotníctvo je starý tanker

29.01.2020 18:51

Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská to povedala na konferencii tieňových ministrov zdravotníctva.

kia

Žilinskej Kii hrozí zastavenie výroby

29.01.2020 18:15

Štrajk autodopravcov zašiel už do krajností. Blokáda hraníc vyústila do obmedzenia automobiliek, na ktoré je odkázané slovenské hospodárstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 889
Celková čítanosť: 2213841x
Priemerná čítanosť článkov: 2490x

Autor blogu