Založ si blog

Význam ľudských práv v súčasnosti.

Ľudské práva v súčasnej spoločnosti, ktorá sa veľmi rýchlo mení a „napreduje“ vďaka moderným technológiám, by mali byť témou, ktorá by oslovila čo najviac ľudí a vyvolala diskusiu nielen na Slovensku, ale v celom svete.
Od narodenia prvého dieťaťa „zo skúmavky“ po umelom oplodnení a použitia génovej editácie na CRISPR-Cas9, na zmenu genetickej výbavy jedinca, uplynulo iba štyridsať rokov. Vlani v novembri oznámil čínsky biofyzik Che Ťien-kchuej, že sa narodili dvojičky, ktorým v embryonálnom stave touto metódou „vylepšil DNA“ tak, že títo jedinci budú odolní proti AIDS, nakoľko ich rodičia boli nakazení vírusom HIV a ich deťom hrozila rovnaká nákaza.
Metóda CRIPS Cas9 sa používa niekoľko rokov rôznych oblastiach, či v už poľnohospodárstve, mikrobiológii, ale začala sa používať aj v medicíne na liečbu niektorých ochorení.
Tak, ako všetky výdobytky moderných technológií, tak aj výdobytky biotechnológií, môžu mať pozitívny vplyv na vývoj spoločnosti, ale môžu byť hrubo zneužité najmä na potlačenie základných ľudských práv.
A práve na túto zaujímavú tému zorganizovala občianska iniciatíva DAV DVA konferenciu s názvom „Ľudské práva v období nových biotechnológií“, ktorá sa konala včera v Košiciach. Prednášku pre verejnosť pripravil JUDr. Branislav Fábry, PhD.
Veľmi pútavým spôsobom vysvetlil význam a spôsob použitia biotechnológií, napríklad aj spomínanej génovej editácie a jej možného využitia v budúcnosti, nielen na liečbu rôznych ochorení, ale aj vylepšenie ľudského genómu a vytváranie „nového dokonalého človeka“.
Odpoveďami na otázky, ktoré sa dotýkajú dopadu týchto nových biotechnologických odborov na prospech jednotlivca a spoločnosti, sa zaoberá vedný obor „Bioetika“.
P. Branislav Fábry, sa vo svojej prednáške zaoberal aj mnohými bioetickými problémami ako sú napríklad eutanázia, potraty a právo na život, alebo aj predlžovanie života, či umelé vylepšovanie ľudí a celkové dopady týchto problémov na spoločnosť, keď na ich základe môže v budúcnosti vzniknúť nový druh kastovníctva a bude bežné porušovanie základných ľudských práv, najmä ľudskej dôstojnosti, o ktorej sa v súčasnosti veľmi málo hovorí. Spomenul aj mnoho iných zaujímavých informácií o ľudských právach, ktoré by si zaslúžili samostatnú prezentáciu.
Osobne si myslím, že je najvyšší čas, začať hovoriť o týchto témach a problémoch aj v našej spoločnosti, práve kvôli tomu, že veda a spoločnosť napredujú a menia sa veľmi rýchlo a ľudia nie sú pripravení na mnohé zmeny, ktoré ich v blízkej budúcnosti čakajú.
A na záver chcem vysloviť veľkú vďaku organizátorom, ale aj samotnému Braňovi Fábrymu, že začali otvárať aj tieto, na prvý pohľad nie veľmi dôležité, ale v skutočnosti životne dôležité témy ľudských práv, ktoré sú prekrývané zástupnými problémami, možno aj preto, aby ľudia nezačali klásť nepríjemné otázky, ktoré sa týkajú ich samotných.

Zdroje:
https://www.w4t.cz/nejvetsi-transformace-v-dejinach-lidstva-jiz-zacala-genove-editace-povede-k-revoluci-zivota-na-zemi-70555/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bioetika
a iné…

Na pamiatku Ennia Morriconeho. . .

06.07.2020

Málokedy píšem dva články za deň, ale dnes urobím výnimku a to kvôli človeku, ktorého hudba ovplyvnila môj život a nielen ten môj. Dnes v noci nás opustil Ennio Morricone, vo veku 91. Čítala som správu o jeho úmrtí na českých spravodajských portáloch a zarazilo ma, že tu na Pravde a na niektorých ďalších portáloch sa táto správa neobjavila… Často sú nám v [...]

Ide o princíp, milé dámy feministky. . .

06.07.2020

Nikdy som tomu vášmu preudofeminizmu nerozumela a ani nechcem rozumieť. Pretože s ideálmi, za ktoré bojovali ženy v minulosti nemá nič spoločné. Vám sa teraz tým čo robíte, podarilo všetko to, za čo bojovali podarilo sprzniť. A to len vašou túžbou zviditeľniť sa za každú cenu a vytvárať tak vlastný obraz ako bojujete za práva žien. Nie, vy za práva žien nebojujete, [...]

Nie je zrada ako zrada. ..

01.07.2020

Posledných pár dní sa v našej spoločnosti začalo v súvislosti s dianím v strane Smer, hovoriť o zrade. Zazneli slová o tom, že národ má rád zradu, ale nenávidí zradcov. Ale, nie je zrada ako zrada. Tú v politickom priestore, spôsobuje neprekonateľná chuť byť stále pri moci a ľudia, ktorí zrádzajú to robia za týmto účelom. Nezaujímajú ich hodnoty, nezaujímajú ich [...]

pocasie-7-7-2020

Prudký pád teploty, ale chladnejšie počasie dlho nevydrží

06.07.2020 23:00

Mrholenie, dážď či len prehánky. To všetko bude možné zažiť na viacerých miestach Slovenska spolu s poklesom teplôt.

Juraj Šeliga

Dusno v koalícii. Šeliga: Brzdime a neprilievajme olej do ohňa!

06.07.2020 19:27

„Stojíme pevne za Borisom Kollárom,“ odkázal po poslaneckom klube Peter Pčolinský (Sme rodina). Pre TV Pravda sa vyjadrili aj Juraj Šeliga (Za ľudí) a Anna Zemanová (SaS).

Chorvátsko Voľby Parlamentné

Chorvátsky premiér s „koronou“ víťazstva

06.07.2020 18:08

Parlamentné voľby v Chorvátsku boli predčasné, ale pre šéfa vlády prišli v pravý čas.

pčolinský

Pčolinský: Sme rodina pevne stojí za svojím predsedom

06.07.2020 18:02

V pondelok majú na koaličnej rade hovoriť aj o tom, či Boris Kollár navrhne, aby parlament hlasoval o jeho odvolaní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 991
Celková čítanosť: 2980829x
Priemerná čítanosť článkov: 3008x

Autor blogu