Založ si blog

Význam ľudských práv v súčasnosti.

Ľudské práva v súčasnej spoločnosti, ktorá sa veľmi rýchlo mení a „napreduje“ vďaka moderným technológiám, by mali byť témou, ktorá by oslovila čo najviac ľudí a vyvolala diskusiu nielen na Slovensku, ale v celom svete.
Od narodenia prvého dieťaťa „zo skúmavky“ po umelom oplodnení a použitia génovej editácie na CRISPR-Cas9, na zmenu genetickej výbavy jedinca, uplynulo iba štyridsať rokov. Vlani v novembri oznámil čínsky biofyzik Che Ťien-kchuej, že sa narodili dvojičky, ktorým v embryonálnom stave touto metódou „vylepšil DNA“ tak, že títo jedinci budú odolní proti AIDS, nakoľko ich rodičia boli nakazení vírusom HIV a ich deťom hrozila rovnaká nákaza.
Metóda CRIPS Cas9 sa používa niekoľko rokov rôznych oblastiach, či v už poľnohospodárstve, mikrobiológii, ale začala sa používať aj v medicíne na liečbu niektorých ochorení.
Tak, ako všetky výdobytky moderných technológií, tak aj výdobytky biotechnológií, môžu mať pozitívny vplyv na vývoj spoločnosti, ale môžu byť hrubo zneužité najmä na potlačenie základných ľudských práv.
A práve na túto zaujímavú tému zorganizovala občianska iniciatíva DAV DVA konferenciu s názvom „Ľudské práva v období nových biotechnológií“, ktorá sa konala včera v Košiciach. Prednášku pre verejnosť pripravil JUDr. Branislav Fábry, PhD.
Veľmi pútavým spôsobom vysvetlil význam a spôsob použitia biotechnológií, napríklad aj spomínanej génovej editácie a jej možného využitia v budúcnosti, nielen na liečbu rôznych ochorení, ale aj vylepšenie ľudského genómu a vytváranie „nového dokonalého človeka“.
Odpoveďami na otázky, ktoré sa dotýkajú dopadu týchto nových biotechnologických odborov na prospech jednotlivca a spoločnosti, sa zaoberá vedný obor „Bioetika“.
P. Branislav Fábry, sa vo svojej prednáške zaoberal aj mnohými bioetickými problémami ako sú napríklad eutanázia, potraty a právo na život, alebo aj predlžovanie života, či umelé vylepšovanie ľudí a celkové dopady týchto problémov na spoločnosť, keď na ich základe môže v budúcnosti vzniknúť nový druh kastovníctva a bude bežné porušovanie základných ľudských práv, najmä ľudskej dôstojnosti, o ktorej sa v súčasnosti veľmi málo hovorí. Spomenul aj mnoho iných zaujímavých informácií o ľudských právach, ktoré by si zaslúžili samostatnú prezentáciu.
Osobne si myslím, že je najvyšší čas, začať hovoriť o týchto témach a problémoch aj v našej spoločnosti, práve kvôli tomu, že veda a spoločnosť napredujú a menia sa veľmi rýchlo a ľudia nie sú pripravení na mnohé zmeny, ktoré ich v blízkej budúcnosti čakajú.
A na záver chcem vysloviť veľkú vďaku organizátorom, ale aj samotnému Braňovi Fábrymu, že začali otvárať aj tieto, na prvý pohľad nie veľmi dôležité, ale v skutočnosti životne dôležité témy ľudských práv, ktoré sú prekrývané zástupnými problémami, možno aj preto, aby ľudia nezačali klásť nepríjemné otázky, ktoré sa týkajú ich samotných.

Zdroje:
https://www.w4t.cz/nejvetsi-transformace-v-dejinach-lidstva-jiz-zacala-genove-editace-povede-k-revoluci-zivota-na-zemi-70555/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bioetika
a iné…

Ovplyvňujú „fake news“ politické dianie na Slovensku?

13.09.2019

Áno a veľmi hrubým a neprimeraným spôsobom. Fake news sú účelovo vytvorené dezinformácie, ktoré majú za úlohu ovplyvniť a manipulovať, či už verejnú mienku občanov a podvodným spôsobom viac »

Bránim sa. ..

11.09.2019

Bránim sa nehe v Tvojich očiach. Zatvorím tie svoje a cítim ju v každej slze, stekajúcej mi po lícach , keď na Teba myslím... Bránim sa teplu Tvojich dlaní, skrytom v každom lúči slnka, ktoré viac »

Je ešte futbal futbalom a šport športom?

10.09.2019

Včera večer som si na chvíľu sadla k televízoru, chcela som sledovať futbalový zápas Maďarsko – Slovensko, ale po chvíli som to vzdala. Nezvládnutá situácia v sektore pre hostí, ťažkoodenci, viac »

benzín, tankovanie, nafta, auto

Útoky dronov znížili ťažbu ropy v Saudskej Arábii o polovicu

15.09.2019 07:23

Sobotňajšie útoky na dve ropné zariadenia spoločnosti Saudi Aramco na východe Saudskej Arábie znížili produkciu ropy o 5,7 miliónov barelov denne.

Robert Fico

Má Fico rafinovaný plán, ako zostaviť aj ďalšiu vládu?

15.09.2019 06:00

Kto bude vládnuť po voľbách, ktoré budú koncom februára 2020? Čo znamenajú Ficove slová, že ak "použije rozum", bude vládnuť ďalej?

košice obchvat

Obchvat Košíc je takmer pred odovzdaním. Pozrite si najnovšie zábery

15.09.2019 06:00

Stavba D1 Budimír - Bidovce je jeden z mála úsekov, ktorý by mal byť odovzdaný v plánovanom termíne.

Čína, oslavy nového roka, čínsky lunárny nový rok, draky, masky, lampióny

Analytik: Čína vyhrá obchodnú vojnu, zbaví sa závislosti od technológií USA

14.09.2019 20:50

Čína už nikdy nebude dôverovať Spojeným štátom a v priebehu siedmich rokov dosiahne technologickú nezávislosť, predpokladá analytik.