Založ si blog

Pár momentov z osláv 75. výročia SNP.

Včera ráno som si privstala, aby som sa mohla spolu s členmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a s priateľmi a kolegami zo združenia DAV DVA, zúčastniť tejto vzácnej príležitosti, pripomenúť si chvíle, keď sa Slováci vzopreli nadvláde agresora, na ktorého strane v tom období boli.
Bol to krok nesmiernej odvahy a obete, postaviť sa nacizmu a fašizmu a bojovať za slobodu a budúcnosť národa.
Pre nás členov a spolupracovníkov DAV DVA a SZPB, to bola príležitosť pripomenúť si prácu a vyjadriť úctu pôvodným Davistom, ktorí svojím odhodlaním a odvahou dokázali osloviť národ a vzburcovať ho k otvorenému a ozbrojenému odporu voči nacistickému útlaku.
Raňajšia Banská Bystrica sa kúpala v slnku, keď sme sa spoločne stretli na námestí SNP. Pre mňa osobne to boli veľmi vzácne chvíle, pretože som sa stretla s ľuďmi, s ktorými som sa ešte osobne nepoznala a spoznala som mladú, sympatickú a kultivovanú ženu, vnučku Laca Novomeského.
Obliekli sme si tričká, ktorými sme vyjadrovali svoj osobný a občiansky postoj a nesúhlas s narastajúcim militarizmom a vojnovým štvaním, ktoré v našom štáte začali podporovať ľudia, ktorí sa snažia prevziať moc za každú cenu. Mala som obavy, akým spôsobom budeme vnímaní, ale úsmevy a súhlasné gestá mnohých ľudí ma presvedčili, že sme urobili správne, keď sme aj takýmto malým protestom, práve vo chvíli, keď sme si pripomínali statočnosť a obete tých, ktorí padli za nás, ukázali, že sme proti vojenskej agresii. Krásnym momentom bolo, keď sa pri mojej mladej kolegyni pristavila staručká pani a so slzami v očiach jej rozprávala o tom, že prežila vojnu a povstanie a teraz má strach, že sa to zopakuje a bola rada, že sú ľudia, ktorí sa neboja prejaviť otvorený odpor zbrojeniu a násiliu.
Jediným rušivým momentom a možno nielen pre našu komunitu, bolo auto zaparkované pri vchode pamätníka na veľmi viditeľnom mieste, na ktorého čelnom skle boli rôzne nápisy ako napríklad: „Krym patrí Ukrajine „ a podobné, ktoré mali zjavne slúžiť ako lacná provokácia. Ešte väčším prekvapením bolo, že ľudia, patriaci k tomu autu, propagovali printovú podobu denníka N a jedným z nich bol aj známy „umelec“, ktorý sa preslávil svojou „umeleckou činnosťou“, napríklad ničením a zneuctením pomníka Padlých sovietskych vojakov v Košiciach, pán Ľuboš Lorenz.
Ale ani takáto lacná a priehľadná provokácia nedokázala pokaziť dojem z osláv.
Veľmi veľa ľudí a aj mňa osobne prekvapil prejav predsedu NR SR p. A. Danka, ktorý nielenže reálne popísal hrozbu nastupujúceho fašizmu na Slovensku, ale aj vyzvihol osobnosť SNP Dr. Gustáva Husáka a jeho prínos pre štát a spoločnosť.
A. Danko, si za svoj prejav vyslúžil potlesk, súhlas a uznanie mnohých ľudí, pretože nahlas povedal to, čo si myslí veľmi veľa ľudí, ale zo strachu pred zosmiešňovaním a novodobým prenasledovaním súčasnej liberálnej propagandy sú ticho a postupne sa z nich stáva mlčiaca väčšina.
Oslavy SNP by nemali byť len oslavami chvíľ, keď sa Slováci postavili na odpor nacistickému zlu a nemali by skĺzavať do propagácie politických názorov a predvádzaniu sa rôznych „politikov“, ktorí sa aj tento rok na nich zúčastnili.
Spomienka na SNP, by mala byť inšpiráciou pre všetkých, ktorým záleží na osude a budúcnosti nášho národa a štátu. Pretože je to spomienka na všetkých tých, ktorí obetavo bojovali za slobodu a na tých, ktorí zaplatili vlastnými životmi za to, aby sa mohli narodiť ďalšie generácie.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

mikuláš, santa claus, vianoce, zima,

Nervózny Mikuláš v Poprade kričal na rómske deti. Kradli nám sladkosti, bráni sa

07.12.2022 08:01

Na sociálnych sieťach sa šíri video z mikulášskej slávnosti v popradskej mestskej časti Matejovce.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882051x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu