Založ si blog

Čas prichádzajúcej jesene. . .

Tento rok akosi priskoro opadáva lístie z orecha, aj z brezy a počasie si robí čo chce.
V jeden deň bolo horúco a motýle, ako keby sa zbláznili, lietali bez cieľa a ani nehľadali sladkú potravu.
Chvíľku som ich pozorovala a spoločnosť na záhrade mi robila mačička tuláčka, celá biela, s čierným chvostíkom, ktorá lovila myši.
Aj ona ma pozorovala a opatrne si udržiavala od mňa odstup. Tvárila som sa, že si ju nevšímam, aby sa ma nebála, ale jej hlad bol väčší ako strach zo mňa. Pozerala som sa na ňu, ako ticho, nepohnuto sedí a striehne a o chvíľku sa napchávala úlovkom. Okolo mňa poletovalo modré šidielko a hľadalo si miesto na pristátie. Krásne teplé popoludnie, plné vôní sušiacej sa trávy a bylín, ale aj slnka a lenivého vetra.
Na druhý deň som vymenila kraťasy a tielko za hrubé nohavice a sveter. Fúkal silný, studený vietor a po oblohe sa prevaľovali prvé jesenné mraky, aj keď leto malo byť v plnom prúde. A večer prišla zvláštna búrka, aké bývajú len začiatkom jesene. Priniesla ešte väčšie ochladenie, nie také rýchle, letné, osviežujúce, ktoré prečistí horúci vzduch v sparnom dni, ale chlad, ktorý zaliezal až pod kožu.
Z tmavej oblohy padali ťažké kvapky, najskôr len sem tam, potom trochu silnejšie a dážď trval ešte dlho potom, keď prestalo hrmieť a blýskať sa a búrka sa lenivo presunula o kus ďalej.
A dnes je už zasa horúce počasie a znova behám po záhrade bosá, v tielku a kraťasoch.
Jeseň pomaly prichádza v nepatrných náznakoch, aj keď je ešte horúce leto. Prichádza s dlhotrvajúcimi rannými hmlami, ktoré nechávajú na tráve hustú rosu.
Prichádza s prvými žltnúcimi listami na breze a hlúčikmi lastovičiek na elektrických drôtoch.
Ale aj s prvým dozrievajúcim hroznom, ktoré vonia slnečnými lúčmi, tmavými sladkými slivkami, oranžovými tekvičkami a rozkvitnutými jesennými astrami.
Podobným spôsobom prichádza aj čas jesene nášho života. Ešte sme plní leta života a cítime sa mladí.
Ale zrazu sa objavia vejáriky smiechu okolo očí a vo vlasoch strieborné vlákna babieho leta.
Občas čo to pobolí, objaví sa nejaká choroba a z nás padá sila a energia ako lístie zo stromov.
Ale aj tak je to prekrásne obdobie života, plné nášho dozrievania. Už nie sme mladí, ale ani nie sme starí.
Dokážeme prežívať životné situácie inak ako keď sme boli mladí a vychutnávať si život plnými dúškami.
Dokážeme prežívať lásku a blízkosť milovaného človeka, oveľa intenzívnejšie ako v zbrklej mladosti.
Dokážeme hodnotiť život a vnímať jeho krásu a hĺbku a ešte stále dokážeme snívať.
Čas prichádzajúcej jesene nám dáva možnosť zberať plody nielen našej práce, ale aj života a pozorujeme svoje potomstvo, ako sa snaží žiť vlastný život a vylieta z teplého a bezpečného hniezda a snaží sa stavať vlastné hniezdo.
Čas prichádzajúcej jesene má svoje čaro a pôvab. Je plný farieb a chutí zrelosti prírody aj života.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Nemecko, pokus o prevrat, pokus o puč, krajná pravica, zatýkanie

The Guardian: Medzi podozrivými z prípravy puču v Nemecku je aj známy šéfkuchár

10.12.2022 09:55

Ďalšou podozrivou osobou je bývalý policajt, ktorý kedysi chránil židovskú komunitu pred teroristickými útokmi.

Jaroslav Naď

Naď: Zmluva na pásovú techniku je vo finálnej fáze, cena vozidiel sa môže znížiť

10.12.2022 09:14

Za 152 pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel by malo Slovensko zaplatiť vyše 1,688 miliardy eur.

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Putin sa podľa analytikov snaží očierniť Kyjev v očiach Západu. Vzdušná ochrana Ukrajiny je pre USA i Poľsko prioritou

10.12.2022 07:30, aktualizované: 10:15

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4885777x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu