Čas odchádzania. . .

Keď sme mladí, smrť je pre nás vzdialeným a nepodstatným pojmom.
Veď kto by myslel na smrť, keď má život pre sebou?
Ak sa s ňou v tom období stretneme, prežívame toto stretnutie úplne inak, ako vo veku, keď si začneme uvedomovať vlastnú smrteľnosť.
Čas odchádzania je jedným z najťažších období v živote všetkých nás, pretože je to čas, kedy sa musíme rozlúčiť s tými, ktorí odišli, navždy.
Prichádza spolu s prežitými rokmi. Obdobie, keď sme mladí, zdraví a mnohí sa cítia nesmrteľní, uplynie veľmi rýchlo a nakoniec neostáva nič iné, len začať postupne príjímať smrť do našich životov.
Často sa dokážeme vysporiadať s vlastnou smrteľnosťou a tým, že čas nášho odchodu sa blíži, ale nevieme a nedokážeme sa zmieriť s časom odchádzania našich najbližších, kamarátov, priateľov, ľudí, ktorých máme radi a milujeme. Nedokážeme si predstaviť život bez nich, bez ich smiechu, lásky.
Predstava, že ich už nikdy nestretneme, neporozprávame sa, neobjímeme ich, veľmi bolí. A ich definitívny odchod, bolí ešte viac.
Čas odchádzania je čas smútku, bezradnosti, beznádeje, bolesti. Prežívame ho rovnako intenzívne, keď nám odíde niekto náhle a kladieme si otázky, prečo to tak je, ale aj vtedy, keď sa musíme rozlúčiť s človekom, o ktorom vieme, že zomiera a sme na jeho odchod pripravení.
Čas odchádzania je aj časom, keď máme možnosť viac premýšľať o zmysle života. Premýšľať o tom, ako žijeme, čo dávame svojim blízkym, čo dali oni nám.
Je to často aj čas zmien v našich životoch. Musíme sa učiť žiť bez milovaných ľudí. Mnohí z nás menia svoje hodnotové rebríčky, alebo sa cítia osamelo aj v prítomnosti iných.
Čas odchádzania by mal byť časom pokory. Pokory, nie pred smrťou, ale pred životom. Pretože práve vtedy máme možnosť vidieť hodnotu vlastného života.
Smrť je koniec. Spravodlivý a konečný pre všetkých.
Ale dokáže byť aj novým začiatkom pre živých.
Ak pochopíme význam smrti, pochopíme aj zmysel života.
A čas odchádzania napriek všetkej bolesti a smútku, ktorými prejdeme, sa stane časom spomienok a vďačnosti, za to že sme smeli byť súčasťou života tých, ktorí odišli skôr ako my.
Pre všetkých tých, ktorí už odišli a tých, ktorí ostali…

Čo by povedali Remarque, Hemingway, či Simmel?

12.08.2025

Pred malou chvíľou, keď som polievala záhon s paprikami, obďaleč ponad pole preletel dosť nízko veľký vojenský vrtuľník… Vojenské vrtuľníky nám tu často lietajú, pred rokmi dokonca jeden neďaleko od nás, len pár kilometrov vzdušnou čiarou, havaroval. Na vrtuľníky som si počas rokov trochu zvykla, pretože v neďalekom krajskom meste je ich [...]

Nezábudky

10.08.2025

Vybrala som z duše malú modrú spomienku na chvíľu, keď si mi priniesol plnú hrsť drobných nezábudiek, láska v nás stíchla, a utkala nové sny prepletené tenučkými vláknami našich životov... Devana Slnovratovo 10. 8. 2025 Báseň bola pôvodne zverejnená na: Belobog.sk

Je Slovensko suverénnym štátom?

01.08.2025

Túto a mnohé iné otázky si kladú mnohí občania štátu po prevalení sa škandálu, o ktorom informovala britská investigatívna platforma Declassified UK. Ľudia sa v skutočnosti nedozvedeli nič nové, pretože už roky je verejným tajomstvom, že „táto krajina“ je druhotriednou kolóniou, ktorú ovláda „piata kolóna“ mimovládnych organizácií, [...]

pellegrini

Prezident Pellegrini odišiel na návštevu Japonska. Zavíta aj do Hirošimy, navštívi Atómový dom

07.09.2025 19:25

Prezident sa stretne aj s premiérom Išibom, ktorý oznámil svoju rezignáciu.

Viktor Orbán

Orbán na pikniku, ktorý netradične vysielali naživo: Rusko vyhrá vojnu na Ukrajine, tá bude následne rozdelená

07.09.2025 19:11

Spojené štáty si zas podľa maďarského premiéra uvedomili, že Európa je slabá.

Donald Trump

USA majú recept, ako dotlačiť Putina k rokovaniam. Rátajú s úplným zrútením ruskej ekonomiky

07.09.2025 18:01, aktualizované: 19:34

Trump tvrdí, že je pripravený na ďalšie sankcie voči Rusku.

kolaz brownfieldy danubius a palma

Chátrajúcim priemyselným zónam odzvonilo: PKO a Palma dostanú nový život, no prinesú bývanie len pre vyvolených

07.09.2025 18:00

Bratislavu čaká ďalšia premena bývalých priemyselných zón, no byty v nich sa šplhajú na milióny.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,436
Celková čítanosť: 6021106x
Priemerná čítanosť článkov: 4193x

Autor blogu