Založ si blog

Zrúcaniny kapitalizmu. . .

Na Slovensku máme množstvo pamiatok na minulé časy. Na niektorých, ktoré sú staré niekoľko storočí, sa podpísal čas a sú z nich už len zrúcaniny.
Omnoho viac však máme na Slovensku „zrúcanín kapitalizmu“, ktoré sú staré najviac pár desiatok rokov. Kedysi boli tie budovy a objekty pýchou socializmu a dnes sú z nich len ruiny.
Prečo je to tak?
To by mali vysvetliť najmä tí, ktorí doteraz tvrdia, že štát je „zlý vlastník“ a socialistické hospodárstvo bolo zlé a neefektívne.
Pred pár dňami som videla v jednej zo súkromných televízií reportáž, o požiari v areáli bývalých Mlynov a pekární v Košiciach. Založil ho úmyselne 14 ročný chlapec, ktorý svoje podpaľačstvo natočil na mobil a zverejnil na soc. Sieťach.
V reportáži zaznela informácia, že Mlyny a pekárne v Košiciach boli pýchou socialistického hospodárstva a boli najväčšie v Strednej Európe. Po privatizácii v 90-tych rokoch minulého storočia začali chátrať a ostali z nich už len ruiny, v ktorých vyčíňajú bandy zlodejov železného kovu a výtržníci, ktorí tam úmyselne zakladajú požiare, ktorých len vlani bolo 17.
Na objekt a to, čo z neho ostalo, bol veľmi smutný pohľad. Tak, ako je smutný pohľad na mnohé iné „zrúcaniny kapitalizmu“, ktoré chátrajú práve kvôli privatizácii a následnému vytunelovaniu týchto podnikov. Veľmi známou je zrúcanina Bavlnárskych závodov V.I. Lenina -Texikomu v Ružomberku, ktorú poznajú všetci, ktorí tam žijú, alebo prechádzajú Ružomberkom. Závod, ktorý dával prácu tisíckam ľudí, je v dezolátnom stave.
Koľko takých zrúcanín fabrík a závodov je po celom Slovensku? Bolo by zaujímavé spočítať to.
Za „zrúcaninu kapitalizmu“ možno považovať aj schátraný skelet nemocnice Rázsochy, ktorá za začala stavať v polovici 80-tych rokov minulého storočia, počas minulého režimu a doteraz nebola dokončená a stavba, v ktorej bolo preinvestovaných cca v prepočte 65 miliónov eur, má byť zbúraná.
Zrúcaninami kapitalizmu by sa dali nazvať napríklad aj cesty, ktoré boli vystavané počas socializmu a teraz len chátrajú, pretože „zlý vlastník“ nemá peniaze na opravu.
Takisto aj nemocnice, školy, poľnohospodárske družstvá a mnohé budovy, ktoré boli postavené v socializme.
Po nástupe slobody a demokracie začala na Slovensku výstavba úplne odlišných objektov. Už sa nestavajú podniky, ale len montážne haly na úrodnej pôde. Nestavajú sa byty, školy a nemocnice, ale stavajú sa monštruózne nákupné centrá, ktoré hyzdia mestá, zaberajú miesto práve pre výstavbu bytov, alebo mestskú zeleň.
O úrovni súčasného režimu, veľmi veľa hovorí aj návšteva nášho premiéra v USA, kde náš premiér, oduševnene hovoril prezidentovi Trumpovi o zvýšení výdavkov na zbrojenie do NATO a dve percentá HDP má vraj SR dosiahnuť už v roku 2022.
Nuž možno pri takejto štedrosti štátu, sa ujde aj na opravu cesty v Turčeku, ktorá je v havarijnom stave už od minulého roku. Alebo aj nie.
Kapitalizmus má iné priority, aké mal socializmus. Len tých zrúcaním a ruín akosi pribúda…

P.S. Vďaka Peter, za inšpiráciu k napísaniu článku.

Zdroje:
http://videoarchiv.markiza.sk/video/televizne-noviny/epizoda/20973-televizne-noviny
https://sk.wikipedia.org/wiki/Texicom
https://sk.wikipedia.org/wiki/Nemocnica_R%C3%A1zsochy
https://www.ta3.com/clanok/1154178/historicka-navsteva-v-bielom-dome-nasho-premiera-prijal-trump.html
https://www.ta3.com/clanok/1154175/ceste-v-turceku-hrozi-zosuv-ludia-ju-na-protest-zablokovali.html

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

Stačí? .. .

08.01.2023

Stačí povedať iba pár slov, keď sa mení svet v nás? Stačí sa iba pozerať len tak do očí, keď sa duša chveje žiaľom? Stačí sa iba usmiať na život, keď uteká ako splašené zviera? Stačí sa iba ticho modliť, keď spolu s dušou zomiera aj svet? Stačí sa iba obzrieť za tiene smútku, keď sa rodí nové svetlo? Stačí povedať iba pár slov, keď k nám [...]

Svetlo. . .

20.12.2022

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých dňoch si [...]

Zobor Nitra

Ani megakríž, ani vyhliadková veža. Nitra bude rozhodovať o lanovke

05.02.2023 11:00

Zámer lanovky s novým trasovaním pripravila cirkev. Okresný úrad v Nitre rozhodol, že treba štúdiu vplyvov na životné prostredie. Odvtedy leží projekt ladom.

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.

Igor Matovič, parlament, OĽaNO

Budú nákupy v nedeľu minulosťou? Argumentom je viera aj matky, podporu vyjadril Smer aj OĽaNO

05.02.2023 09:00

Prieskumy hovoria inak a rezort financií má výhrady. Pri návrhu sa prvýkrát skrížili cesty Smeru a OĽaNO. S návrhom nesúhlasí SaS ani Hlas.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,290
Celková čítanosť: 4936586x
Priemerná čítanosť článkov: 3827x

Autor blogu