Založ si blog

Čas jesenných hmiel. . .

Prichádza pomaly, nebadane spolu so skracujúcim sa dňom. Pred pár dňami bolo o piatej ráno svetlo a vychádzalo slnko a v posledných dňoch som sa zobudila už do tmy.
Často pozorujem ako jesenná hmla pomaly prichádza od neďalekej rieky a zastiera celé okolie, niekedy tak, že po chvíli nevidno stromy v záhrade.
Ako pribúdajú ranné hodiny, tak hmla postupne redne a slnko sa cez ňu po troške prediera, až kým úplne nezotrie z krajiny jej mliečno-biely mejkap.
S rannými hmlami prichádza chladnejšie počasie, aj keď cez je deň ešte stále krásne teplo.
Pripomína mi to náš ľudský život, keď pomaly starneme. Pribúdajú roky, vrásky, šediny. Ešte sa cítime plní sily a mladí, ale čas nám občas pripomenie, že po dlhom, teplom lete prichádza jeseň života. Hmla a poletujúce vlákna „babieho leta“ pripomínajú sivé vlasy, skracovanie dňa a pribúdajúca tma roky, ktoré nemôžeme zastaviť a postupné ochladzovanie sa je ako keď sa vek prejaví únavou, či chorobami.
Spomenula som si, ako som život, lásku a manželstvo prirovnala k ročným obdobiam v príhovore na sestrinej svadbe.
Bola som trošku prekvapená, ale aj veľmi potešená, keď ma poprosila, aby som tento slávnostný prejav predniesla práve ja.
Premýšľala som nad tým, čo poviem, mala som veľkú radosť z jej šťastia. Ako pribúdali povinnosti a prípravy na svadbu, myslela som na to, čo budem hovoriť, čoraz menej. Síce mi občas blikla myšlienka, napíš si niečo, ale stále som to odkladala. Bolo krásne jesenné počasie a mňa napadlo, že by som mohla použiť symboliku ročných období.
V sobotu ráno, keď sme nasadli do auta som bola pevne rozhodnutá, že ten príhovor dám dokopy a sestru nesklamem.
Ale…Po prácnom pečení koláčikov na svadbu, som bola unavená ako malé mača a driemala som skoro celú cestu.
Keď sme dorazili, nastal svadobný blázinec, pomáhala som sestre obliekať šaty, rozprávali sme sa, robili výslužky a zrazu bol čas ísť do kostola.
Nádherný obrad sa skončil a ja som na príhovor v tom zhone úplne zabudla.
Sedeli sme v reštaurácii a brat ma vyzval, aby som povedala pár slov.
V tom okamihu som dostala úplne okno. V hrôze som si zobrala pohár s prípitkom a vyzunkla som ho na ex. Manžel sa na mne trošku zabával a nenápadne mi posunul svoj pohár. Postavila som sa a nadýchla som sa, netušila som, čo mám povedať. Pozrela som von oknom. Zapadajúce slnko osvetľovalo krásne sfarbené lístie stromov. Ani neviem ako som začala rozprávať, nevnímala som čas, ani ľudí, len sestru s jej mužom. Nepamätám si, čo som hovorila, ale keď som skončila bolo úplné ticho, všetci boli dojatí a plakali…
Áno, láska , manželstvo aj život pripomína ročné obdobia a my by sme mali byť vďační za každé z nich a prežiť ich najlepšie ako vieme.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

polícia

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882121x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu