Prezidentské „hry o tróny“. . .

Terajšia prezidentská kampaň mi ich veľmi pripomína. Tak, ako seriálový trhák, je plná neprekonateľnej túžby po moci a mocenských bojov. Bojov, plných intríg a podrazov, zrady a falošnosti, chamtivosti a nenásytnosti, ale aj skrytého násilia, vyhrážania sa, osobných pômst a nevyhli sme sa ani vražde a jej zneužívaniu na politické ruvačky.
Žiaľ, medzi fantasy seriálom a predvolebnou kampaňou je veľký rozdiel. Ak sa nám seriál, alebo film nepáči, jednoducho vypneme televízor, alebo počítač a vieme, že je to aj tak len fikcia, ktorá s nami nemá nič spoločné. Ale prezidentská kampaň a voľby prezidenta sa týkajú všetkých občanov Slovenskej republiky a tí sú nútení, sledovať ich až do konca, aj keď mnohí ani len nerozumejú, čo sa v skutočnosti deje.
Mnohí voliči vedia len to, že pekná pani Čaputová je právnička a je spájaná so skládkou v Pezinku. Média ju vykresľujú ako hrdinskú bojovníčku za práva slabších a nezávislú kandidátku. Ale môže byť podpredsedníčka novej mimoparlamentnej strany, ktorá sa angažovala v neziskovej organizácii VIA IURIS, nezávislou kandidátkou na post hlavy štátu?
Slovensko predsa nie je Pezinská skládka, aj keď v štáte je skutočne veľký neporiadok a chaos.
Dokáže byť človek, ktorý sa jednorazovo preslávil jednou akciou, tým správny kandidátom na prezidenta?
Odstúpenie „horúceho kandidáta“ p. Mistríka tiež vypovedá o mnohom. Aj o tom, že sú veľké tlaky na to, aby sa na post hlavy štátu dostal ten „správny človek“, ktorý bude robiť len to, čo sa od neho bude žiadať.
Vystúpenie súčasného p. prezidenta, kde sa nepriamo vyhráža inému kandidátovi na prezidenta, ktorý poukázal na slabiny p. Čaputovej, bolo ukážkou arogancie moci a charakteru tých, ktorými je p. prezident Kiska obklopený, ale aj dehonestáciou prezidentského úradu.
O čo v týchto voľbách ide?
Ide o veľmi veľa.
Stačí pozorne sledovať médiá a udalosti, ktoré prezentujú. Nedávna návšteva amerického ministra zahraničia M. Pompea v Bratislave, či stretnutie a jednanie prezidentov B9 v Košiciach, ktoré usporiadal náš pán prezident a ktoré sa konalo v spoločnosti generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberka. Stretnutie českého premiéra A. Babiša s D. Trumpom, ale aj avizované stretnutie nášho premiéra Pellegriniho s prezidentom Trumpom v Bielom dome.
O mnoho vypovedajú aj správy z Ukrajiny, napríklad tá, kde sa kde ukrajinský generál Muženko tvrdí, že Rusko sa snaží napadnúť Ukrajinu.
Mám veľké obavy, že Slováci nevenujú svoju pozornosť na skutočný význam terajších prezidentských volieb a nechajú sa oklamať tak, ako pred piatimi rokmi.
Aj vtedy sme boli pokusnými králikmi, na ktorých si „mocní sveta“, odskúšali, čomu všetkému sú ľudia ochotní uveriť, aby to mohli aplikovať aj v iných krajinách. Mnohí až teraz vidia a vedia, kto je v skutočnosti náš súčasný pán prezident a že do „dobrého anjela“ má veľmi ďaleko…
Občania a voliči by sa mali zamyslieť nad tým, ktorí prezidentskí kandidáti sú priamo proti umiestneniu vojenskej základne NATO na Slovensku. Inak sa zo Slovenska stane skutočná skládka, nie ako tá v Pezinku, ale plná vojenskej techniky a jadrových zbraní.

O konsolidácii, dezolátoch, múdrosráčoch a opiciach…

12.09.2025

Tak sa nám na Slovensku znova protestuje, tentoraz znova proti Ficovi, ale aj konsolidácii a hlavne zdražovaniu. Hovorí sa, že „pamäť davu“ trvá približne dva týždne a práve na to vsadili organizátori terajších protestov, pretože ľudia už naozaj zabudli, aké zdražovanie nastalo počas vlád bývalej liberárno-progresívnej garnitúry, ktorá občanov Slovenska [...]

„idú svoje ako Hitler v bunkri…“

11.09.2025

Pred pár dňami som sledovala koncert Andreu Bocelliho, ktorý bol venovaný tridsiatemu výročiu jeho účinkovania na hudobnej scéne. Krásna hudba, kultivovaný prejav umelcov a aj publika ma preniesol do úplne sveta, aký dnes poznáme. Na druhý deň ma však hneď prvá správa, ktorá sa objavila na mobile vrátila späť do reality. Denník N priniesol bombastickú [...]

Čo by povedali Remarque, Hemingway, či Simmel?

12.08.2025

Pred malou chvíľou, keď som polievala záhon s paprikami, obďaleč ponad pole preletel dosť nízko veľký vojenský vrtuľník… Vojenské vrtuľníky nám tu často lietajú, pred rokmi dokonca jeden neďaleko od nás, len pár kilometrov vzdušnou čiarou, havaroval. Na vrtuľníky som si počas rokov trochu zvykla, pretože v neďalekom krajskom meste je ich [...]

gašpar

Šéf SIS Pavol Gašpar za nepriznané luxusné auto nedostane pokutu ani nepríde o funkciu

24.09.2025 15:12

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Národnej rady SR sa dnes odmietol zaoberať podnetmi nadácie Zastavme korupciu.

irán závod rakety Párčín

Irán obnovuje raketové továrne po izraelskom útoku. Satelitné zábery odhalili kľúčový detail

24.09.2025 14:33

Obnova raketového programu je pre Irán kľúčová - pripúšťa totiž ďalšie kolo vojny s Izraelom.

blanar

Je prirodzené, že nás nepozvali, tvrdí o protidronovom vale Blanár: Ruským stíhačkám či dronom sme ešte nečelili

24.09.2025 14:25, aktualizované: 15:02

Premiér Fico priblížil, že na neformálnom samite v Kodani zaradia na rokovanie premiérov tému dronovej opony.

hlina, Gröhling, protest

SaS: Predstavujeme strategický plán pre reštart východného Slovenska. Stojí na troch pilieroch

24.09.2025 14:07

Reštart východu stojí podľa neho na troch pilieroch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,438
Celková čítanosť: 6058870x
Priemerná čítanosť článkov: 4213x

Autor blogu