Čas slnečníc. . .

Nedávno som cestovala autobusom do blízkeho mesta. Pri ceste bolo veľké pole rozkvitnutých slnečníc.
Slnečnice sú spolu s ružami mojimi najobľúbenejšími kvetmi. Neovplývajú elegantnou krásou ako ruže, ale ich pôvab spočíva v tom, že sú to také malé slniečka a dýchajú a voňajú letným slnkom, jeho teplom a roztopašnosťou.
Často slnečnice pestujem vo svojej záhrade. Majú veľké množstvo kultivarov a rada som sadila okolo plota nízke plnokveté, spolu s červenou kanou vytvárali veľmi pekné a zaujímavé spojenie.
Jeden rok som si tiež kúpila v záhradníctve balíček semienok osvedčenej odrody a vysiala som ich k malému plôtiku okolo chodníka do kvetinovej záhrady.
Slnečnice rástli jedna radosť, prišlo leto a ešte stále nesadzovali kvety len rástli do výšky. Namiesto osemdesiatich centimetrov vyrástli do výšky viac ako dva metre. Na balíčku, ktorý som odložila s pár semienkami, bolo jasne napísané – plnokvetá slnečnica Teddy Bear.
Nuž možno sa stala chyba na baliacej linke, ale ja som mala v záhrade košaté maxislnečnice, ktoré tak ako tie malé, tiež vzbudzovali obdiv. Len som ich musela priviazať k opore. Kvitli do neskorej jesene a nakoniec som ich musela zosekávať malou sekerou a korene odstraňovať do hĺbky rýľom.
Vlani som ich zasiala znova, ale za jednu noc mi malé rastlinky dokázali zlikvidovať slizniaky, o ktorých som ani netušila, že ich mám v kvetinovej záhrade.
Ale slnečnice mi najviac pripomínajú bezstarostnosť leta a výlety s našimi deťmi, keď sme cestovali okolo veľkých polí plných rozkvitnutých slnečníc. Veselé klbčenie a jašenie sa vzadu v aute, smiech a zvedavé otázky, najmä tie: „Kedy tam už budeme?“
Ale aj obrovské kytice, ktoré mi deti nosili, keď sa chodili bicyklovať a ktoré sa nezmestili do vázy ale musela som ich dávať do veľkých štvorlitrových skiel.
Onedlho sa čas slnečníc skončí. Odkvitnú a ostanú na poliach kým ich neskosia, ale budú plné vzácnych semienok. So slnečnicami skončí aj leto, prídu chladné rána plné hmly a slnko stratí svoju silu. Ale v nás z neho stále kúsok ostane. Tak ako budú slnečnice plné semienok, ostanú v nás semienka spomienok na leto. Na jeho vône a chute, na jeho hravosť a teplo, na leňošenie a oddych, ktoré nám pomôžu prekonať tmavé a chladné dni jesene a zimy. A my sa vďaka nim budeme tešiť na novú jar a leto.

Čas mieru a ticha…

31.12.2025

Silvestrovský deň a večer sú v našej kultúre považované za čas hlučnej zábavy a radosti. Ja však v tieto chvíle často premýšľam aj o vážnejších veciach… Myslím na mojich drahých, ktorí sú odo mňa vzdialení a radosť spolu zdieľame na diaľku… Myslím na mnohých ľudí a premýšľam nad tým, či som im neublížila, alebo ich neranila [...]

Čas svetla nádeje…

23.12.2025

Podvečerné šero, ktoré sa vznášalo nad krajinou ako vtáčie krídla vystriedala mäkká nočná tma a ukryla všetko vo svojom mäkkom objatí. V predsviatočnom čase sa začali rozsvecovať prvé vianočné svetielka a postupne začali tmu presvetľovať svojimi drobnými plamienkami nádeje. Prajem všetkým nám, aby láska, ktorá sa v tomto čase znova vrátila medzi nás, [...]

Iba áno. . .

07.12.2025

V jeden obyčajný deň, povieme iba áno a nájdeme všetko to, čo sme v nás dvoch hľadali už od stvorenia prvých svetov a času nekonečnosti vo večnosti... V jeden obyčajný deň, povieme iba áno a zobudíme naše duše, otvoríme dokorán oči života, aby sme uvideli dokonalosť lásky ukrytej pred hlukom ticha v nás samotných... Devana Slnovratovo 7. 12 2025 Báseň bola [...]

Ebeczkého kúria, Hajnáčka

Ošarpaná pamiatka vstane z popola. Urobia z nej vstupnú bránu do vzácneho geoparku, kde očakávajú nával turistov

10.01.2026 06:00

Šľachtické sídlo v obci pri Rimavskej Sobote zo začiatku devätnásteho storočia je síce národnou kultúrnou pamiatkou, no dlhodobo chátrala.

CORRECTION Switzerland UN Human Rights

Zaslúžená smrť a odporný dedinský politický stratég. Vyhostí protikremeľská Litva odporcu Putinovho režimu?

10.01.2026 06:00

„Takýto človek nemá v Litve miesto," reagovala litovská premiérka Inga Ruginienéová na ostré slová ruského opozičného politika Leonida Volkova.

Téryho chata, Vysoké Tatry, zima, sneh túra, hory, vysokohorská turistika

Slovensko má za sebou najchladnejšiu noc za päť rokov. Prílev arktického vzduchu sa ešte nekončí, na horách hrozí víchrica

09.01.2026 21:49

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí vrátane lyžiarskych stredísk na silný vietor od sobotnej noci aj počas celej nedele.

Donald Trump, USA

O ťažbe ropy vo Venezuele budú rozhodovať USA, oznámil Trump šéfom ropných firiem

09.01.2026 21:37

Podľa Trumpa Venezuela už odovzdala Spojeným štátom 30 miliónov barelov ropy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,446
Celková čítanosť: 6246463x
Priemerná čítanosť článkov: 4320x

Autor blogu