Čo všetko sa dá zneužiť?

Nedávno som pri prechádzaní mestom videla také tie malé reklamné pútače a na nich predstaviteľov našej „žurnalistickej elity“ v bojových postojoch s časopisom v ruke a s heslom “ Printom proti korupcii“.
Pripomenulo mi to nedávne pochody, ktoré vraj zorganizovalo pár mladých študentov, ktorí by sa mali venovať viac štúdiu, svojim záľubám a láske ako politike.
Stále mám pocit, že sa nechali rovnako nalákať a využiť na niečie politické ciele a dosiahnutie moci, ako to bolo aj so študentami v 89-tom.
Často premýšľam o tom, čo všetko sú tí, ktorí bažia po moci schopní urobiť, len aby ju získali.
Najjednoduchšie je zneužiť ľudskú naivitu, dôveru a hlúposť.
Pred Zamatovým prevratom ľudia u nás naivne verili tomu, že na Západe je všetko krásne a dokonalé a ak aj niekto povedal pravdu, ako to tam je v skutočnosti, neverili mu.
Po prevrate precitli, že to s tou sľubovanou slobodou nebude také ružové, ako im bolo vtĺkané do hláv, pretože slobodu získali len tí, ktorí ovládli túto krajinu.
Aby ľudia nezačali verejne prejavovať svoju nespokojnosť tak im boli boli predhodené médiami, ako to bolo v antike „chlieb a hry“. Niečo také na ovládnutie lúzy zaberá dokonale. Len u nás je viac tých hier ako chleba, ale ľudia si to neuvedomujú.
Parlamentná pôda stala gladiátorskou arénou, kde politici zvádzajú súboje, ktoré majú takticky premyslenú choreografiu tak, aby im ľudia verili, že je to len pre ich dobro. Dav sa zabáva a ani si neuvedomuje ako sa na na ňom zabávajú samotní aktéri toho predstavenia.
Na dosiahnutie moci sa dá zneužiť ľudský strach. Tí, ktorí toto všetko dokázali prekuknúť a a nezaradili sa do stáda, sú pomaličky zastrašovaní. Robí sa tak všade. So zvláštnym nátlakom sa človek môže stretnúť v zamestnaní, komunite, ale aj v rodine.
Ale najúčinnejšie sa dajú zneužiť negatívne ľudské vlastnosti, ktoré sú v tejto dobe doslova pretláčané do popredia a dokonca aj vyzdvihované.
Egoizmus, predátorstvo, chamtivosť, sociopatia sú prednosťami manažérov na vysokých postoch.
Závisť a nenávisť sú tými najúčinnejšími zbraňami, ako dosiahnuť moc.
Nie je nič jednoduchšie ako niekoho označiť nálepkou nepohodlného a nepriateľa a rozdúchavať temné vášne davu. Dav dokáže urobiť to, s čím si manipulátori nešpinia ruky.
Dialo sa tak v minulosti, deje sa to teraz a bude sa to diať, pokiaľ ľudia nepochopia, ako sú zneužívaní a manipulovaní.
Aby človek dokázal čeliť takému nátlaku, musí byť veľmi silný vo svojom vnútri.
Ale hlavne musí mať určené svoje priority a hodnoty, ktoré mu takú silu dávajú.
Preto sa robí všetko kvôli tomu, aby bolo vnútorne silných a nemanipulovateľných ľudí čo najmenej.

Slavjan

04.05.2026

„Duša národa ešte stále žije“, pomyslela som si, keď sa začítala a neskôr započúvala do básnickej zbierky Radovana Masára „Slavjan“. Básnická zbierka „Slavjan“ nie je rozprávkovým dielom plným mytológie a idealizácie Slovanov, naopak je to to dielo, ktoré ukazuje drsnú a krutú pravdu o národe pred ktorou si mnohí ľudia, politici a najmä [...]

Hľadanie…

26.04.2026

Vystrela som prázdne dlane k nekonečnu nádeje a prosila som v tichu večnosti, o malý, maličký zázrak, aby som Ťa smela nájsť tam, kde sme naše životy rozdelili miliónmi svetelných rokov spomienkami na budúcnosť... Devana Slnovratovo 19. 4. 2026 Báseň bola pôvodne zverejnená na: Belobog.sk

Myšlienky 29

07.04.2026

Všetci tí pyšní „vládcovia sveta a zeme“, ktorí vedome pre svoj vlastný prospech a zisk ničia ľudstvo a devastujú celú planétu, zabúdajú na jednu dôležitú vec. Zabúdajú na to, že samotná planéta Zem sa môže začať brániť voči ich vražednej svojvôli a zastaviť ich šialenstvo a besnenie. Devana 7. 4. 2026 Zamyslenie bolo [...]

Hormuzský prieliv, lode, Reuters, NEPOUZIVAT

VIDEO: Zúfalstvo, pri Hormuze sa potĺkajú bezradné lode. Irán zatiaľ rozšíril zónu kontroly o stovky kilometrov

14.05.2026 01:00

Kontrola Hormuzského prielivu je pre Irán dlhodobý strategický cieľ, nádejajú sa, že by tak zarobili dvakrát viac než na predaji ropy.

Aupark, prístavba, zelená stena,

Lúpež ako z filmu v Bratislave: Neznámy páchateľ rozbil vitrínu a odniesol si šperky

13.05.2026 22:20

Polícia sa v tejto súvislosti obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc.

Posledné objatie Nicolasa Sarkozyho a jeho manželky Carly Bruni-Sarkozy.

Sarkozymu hrozí tvrdý pád: prokuratúra žiada sedem rokov väzenia a zákaz návratu do politiky

13.05.2026 21:38

V kauze financovania kampane Líbyou žiadajú pre francúzskeho exprezidenta väzenie.

netanjahu

Tajná schôdzka počas vojny s Iránom. O čom Netanjahu rokoval s lídrom Emirátov?

13.05.2026 21:15

Schôdzka sa podľa agentúry Reuters konala koncom marca a trvala niekoľko hodín.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,456
Celková čítanosť: 6454530x
Priemerná čítanosť článkov: 4433x

Autor blogu