„Dary smrti“. . .

V jednej z obľúbených kníh o Harrym Potterovi sa píše o „daroch smrti“.
Nie, nebudem sa zaoberať touto knihou, len ten jej názov ma primäl premýšľať o tom, či nám smrť dáva skutočne nejaké dary.
Každý z nás sa nejakým spôsobom stretol so smrťou. Mnohých z nás sa priamo dotkla svojim ľadovým závojom bolesti.
Či už to bolo ťažkou chorobou niekoho z blízkych, rodiny, priateľov, detí, alebo nás samotných.
Odchodom tých, ktorých sme milovali, rodičov, partnera a mnohí z nás museli prežiť tú najväčšiu bolesť, akú môže človek prežiť a to je odchod milovaného dieťaťa.
A pritom smrť je prirodzeným ukončením každého života na Zemi.
Okrem bolesti však dokáže dať človeku veľmi veľa.
Dokáže nám ukázať vzácnosť času. Toho času, ktorý sme dostali darom a občas nám preteká ako voda pomedzi prsty.
Času, ktorý dokážeme zabíjať a márniť hlúposťami a daromnosťami, ale nikdy ho nedokážeme vrátiť späť. Času, ktorý popri nás plynie stále rovnaký a nemenný a my sme oproti jeho večnosti nič, len také malé ničotné zrniečko prachu…
Smrť nám dokáže ukázať vzácnosť života, nielen toho ľudského, ktorý sme si prestali vážiť, ale všetkého, ktorý nás obklopuje.
Často si ani neuvedomujeme, čo všetko okolo nás je živé, má svoj vlastný kolobeh života. Od malého rastlinného zrniečka, ktorému vdýchne život voda a Slnko až po ten náš, ktorému vdýchneme život milovaním.
Smrť nám dokáže ukázať vzácnosť lásky, priateľstva, vzťahov.
Smrť nám ukáže krásu jednoduchých a všedných vecí, ktoré, ako nám ubieha vymeraný čas začíname vnímať úplne inak.
Smrť nám ukáže skutočnú hodnotu balastu, ktorý nás obklopuje a ktorým si sami ničíme život. A ak pochopíme vzácnosť života a času, postupne sa začneme zbavovať špinavých nánosov, ktoré nás zbytočne zahlcujú.
Ja osobne nevnímam smrť ako nepriateľa, práve naopak. Verím, že smrť je vždy začiatok niečoho nového.
Tak ako teraz, keď po dlhej a mrazivej zime príde nová jar. Teším sa na prvé krokusy, snežienky, fialky a narcisy.
Na teplé Slnko, ktoré vyťahá prvé pehy, na voňu hliny.
To je skutočný život a nie to, čo sa nám snažia nanútiť…
Smrť nám dáva dar najvyššej hodnoty, dáva nám život samotný…

Alternatíva a „alternatíva“…

23.06.2026

Minulý týždeň som na sociálnych sieťach a v niektorých alternatívnych médiách zachytila podivnú „vojnu jej predstaviteľov“, ktorá začala tzv. „alternatívu“ rozdeľovať. Nie, nebudem sa tu rozpisovať o aktéroch tejto „vojny“, ale o tom, čo ukázala nielen o tých, ktorí sa hrajú na predstaviteľov „alternatívy“, ale aj o spoločnosti [...]

Slavjan

04.05.2026

„Duša národa ešte stále žije“, pomyslela som si, keď sa začítala a neskôr započúvala do básnickej zbierky Radovana Masára „Slavjan“. Básnická zbierka „Slavjan“ nie je rozprávkovým dielom plným mytológie a idealizácie Slovanov, naopak je to to dielo, ktoré ukazuje drsnú a krutú pravdu o národe pred ktorou si mnohí ľudia, politici a najmä [...]

Hľadanie…

26.04.2026

Vystrela som prázdne dlane k nekonečnu nádeje a prosila som v tichu večnosti, o malý, maličký zázrak, aby som Ťa smela nájsť tam, kde sme naše životy rozdelili miliónmi svetelných rokov spomienkami na budúcnosť... Devana Slnovratovo 19. 4. 2026 Báseň bola pôvodne zverejnená na: Belobog.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,457
Celková čítanosť: 6561928x
Priemerná čítanosť článkov: 4504x

Autor blogu