Založ si blog

Voľby ako sociálny experiment…

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

Predvolebná kampaň vrcholí. Slovensko je oblepené billboardmi, plných retušovaných obrázkov politikov a prázdnych fráz. Televízie vysielajú posledné debaty. Kandidáti sa predháňajú, kto z nich toho nasľubuje čo najviac, alebo si kopne do súpera.  Vyťahujú sa čoraz väčšie škandály a politická špina tých, ktorí sa hrajú na vládnutie celé roky. Žiaľ, v mnohých  táto kampaň zanecháva iba pachuť  hnusu.

Prečo?

Pretože mnohí voliči dokážu predať vlastnú slobodu a štát  za misku gulášu, párky a falošné úsmevy, alebo za fatamorgánu finančnej odmeny. Ďalší bez premýšľania veria predvolebným sľubom a z politikov si vytvorili „zlaté teľatá“, modly, okolo ktorých tancujú svoje rituálne tančeky. Iní zasa hľadajú Jánošíkov,  spasiteľov a záchrancov, ktorí vyriešia ich problémy.

Nepremýšľajú o tom, že aj tieto voľby sú iba sociálnym experimentom, zameraným na testovanie naivity, manipulovateľnosti, hlúposti, ľahostajnosti, servilnosti, závisti a nenávisti väčšiny občanov nášho štátu. A tí za oponou, ktorí vodia politické bábky, si znova iba mädlia ruky a tešia sa z toho, aká je radosť vládnuť takým ľuďom.

Nájde sa pár statočných, smelých, múdrych, mravných ľudí, ktorí sú ochotní pracovať v prospech štátu a občanov?

Nájdu sa ľudia, ktorým ešte záleží na vlastnom štáte?

Nájdu sa ľudia, ktorí chápu to, čo sa deje v každých voľbách?

Alebo je jednoduchšie žiť v otroctve?

Kto si povie: „Voľ nebyť, ako byť otrokom.“?

Mor ho!

 

Devana

Slnovratovo 26. septembra 2023

 

Článok bol zverejnený na: Belobog.sk

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Šefčovič

Šefčovič: Časti sveta budú neobývateľné a utečenci sa pohnú. Musíme so zelenou dohodou uspieť

30.11.2023 06:00

Podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča práve vplyvný portál Politico zaradil na šieste miesto, keď vybral 28 najvplyvnejších Európanov.

autobusová stanica, Zvolen

Šoféri autobusov na strednom Slovensku by mali prísť o výhodný benefit. Cítia obrovskú krivdu

30.11.2023 06:00

Veľké znechutenie dali najavo vodiči autobusov v Banskobystrickom kraji po tom, ako sa dozvedeli, že od januára majú prísť o benefit v podobe zvýhodneného cestovného. Využívať ho zvykli nielen oni, ale tiež ich manželky a deti.

Faerské ostrovy

Východ slnka a more na Faerských ostrovoch majú svoje neopakovateľné čaro, ktoré sa oplatí vidieť

30.11.2023 05:00

Zábery priamo z Tórshavnu s výhľadom na more nám poslal náš mReportér Tomáš.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5343470x
Priemerná čítanosť článkov: 3912x

Autor blogu