Založ si blog

Krehkosť bytia…

 

Ilustračný obrázok: Dušan Lukášik

Stála som pod naším veľkým smrekom na záhrade a pozorovala som sivobielu hmlu dažďa, do ktorej sa ponárala okolitá krajina. V diaľke lenivo bublalo hrmenie búrky a drobné  kvapky vody husto  padali na trávu, ktorá sa pod ich náporom skláňala k zemi. Cítila som, ako si zopár z nich našlo cestičku aj pomedzi husté ihličie a cupkalo po kapucni bundy, do ktorej som sa zababušila. Stiahla som si kapucňu z hlavy a nechala padať dážď do vlasov  a na tvár…

V tej chvíli som pocítila aké krehké je ľudské bytie, aký je život niekedy príliš krátky a niekedy príliš dlhý. Príliš krátky na všetko, čo by sme chceli vykonať,  vytvoriť. Príliš krátky na to aby sme zmúdreli a dosiahli skutočné poznanie. Príliš krátky  na to, aby sme napravili všetky svoje omyly.  Príliš krátky na lásku a ľudskosť.  A naopak, príliš  dlhý na utrpenie, ktoré si často spôsobujeme sami svojimi chybami a hlúposťou. Príliš dlhý na bolesť, ktorú sme iným zapríčinili svojou nerozumnosťou, egoizmom, pýchou, chamtivosťou, nenávisťou a neľudskosťou.

Áno, bytie človeka je krehké, veľmi krehké a uvedomíme si to vždy, keď niekoho strácame, alebo sme už stratili, alebo keď odchádzame aj my samotní. Alebo si na jeho krehkosť spomenieme, keď niekoho stratíme až priveľmi náhle.

V jeden deň je náš život zaliaty slnkom šťastia a my sa kúpeme v jeho žiare a teple a na druhý deň sa môžeme ocitnúť v sivomliečnej hmle búrky života, ktorá nás dokáže zasiahnuť  tak prudko, že sa nestačíme ani nadýchnuť.

A možno stačí málo… Možno stačí pochopiť význam a zmysel života, nášho aj toho, ktorý nás obklopuje. Prijať krehkosť bytia seba samých, vlastnú smrteľnosť a snažiť sa stať skutočným Človekom. Človekom, ktorý aj búrku života vníma  ako dar, ktorý mu pomôže napredovať a formovať  vlastnú dušu. Pretože po každej búrke napokon vyjde Slnko a my sa budeme znova tešiť z jeho krásy a náš život bude plný jeho svetla.

Devana

Slnovratovo 24. september 2023

 

Článok bol zverejnený na: Belobog.sk

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Henry Kissinger

Zomrel slávny americký diplomat Henry Kissinger, dožil sa sto rokov. Za Vietnam dostal Nobelovku

30.11.2023 06:00

Zomrel niekdajší americký minister zahraničia a bezpečnostný poradca dvojice amerických prezidentov Henry Kissinger. Mal 100 rokov.

Šefčovič

Šefčovič: Časti sveta budú neobývateľné a utečenci sa pohnú. Musíme so zelenou dohodou uspieť

30.11.2023 06:00

Podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča práve vplyvný portál Politico zaradil na šieste miesto, keď vybral 28 najvplyvnejších Európanov.

autobusová stanica, Zvolen

Šoféri autobusov na strednom Slovensku by mali prísť o výhodný benefit. Cítia obrovskú krivdu

30.11.2023 06:00

Veľké znechutenie dali najavo vodiči autobusov v Banskobystrickom kraji po tom, ako sa dozvedeli, že od januára majú prísť o benefit v podobe zvýhodneného cestovného. Využívať ho zvykli nielen oni, ale tiež ich manželky a deti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5343497x
Priemerná čítanosť článkov: 3912x

Autor blogu