Založ si blog

A nie je čas pozrieť sa sám na seba?

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Často čítam, či počúvam názory aká je spoločnosť zlá, skazená, ako sa správajú iní ľudia a ako sa s tým nedá nič robiť.

Presne taký názor, som čítala aj včera pod jedným z mojich príspevkov…

Áno, spoločnosť  je na takej úrovni, na akej úrovni sú ľudia, ktorí ju tvoria.

A preto nastal čas pozrieť sa sám na seba a prestať sa vyhovárať na ostaných. Pretože to, na akej úrovni je spoločnosť, záleží na každom jednom človeku.

Nastal čas pozrieť sa na to, kým  a čím som ja sám. Čo robím sám  pre seba a aj pre spoločnosť.

Nastal čas prevziať zodpovednosť za vlastné konanie, za vlastný život. Ak toto človek dokáže pochopiť, pochopí, že v skutočnosti nesie zodpovednosť za celú spoločnosť.

Ale pre človeka je jednoduchšie hľadať vinníkov vo všetkých ostatných,  ako  sa úprimne pozrieť  do zrkadla vlastného života, vidieť vlastné pochybenia a napraviť ich.

Teraz v tomto šialenom predvolebnom období vidím, ako ľudia upínajú svoje nádeje na politikov, ktorí ich presvedčili o tom, akí sú pre ich potrební pre ich každodennú existenciu.

Nie, žiaden politik a ani celebrita, či zástupca samozvanej intelektuálnej elity nevyrieši ani spoločenské, ani politické problémy a už vôbec nie problémy samotného človeka.

Všetko závisí a záleží len  a len od človeka samotného.

Ak dokáže zmeniť sám seba a prijatím zodpovednosti príjme aj skutočnú slobodu, tak vtedy dokáže meniť aj spoločnosť.

 

Devana

Slnovratovo 23. september 2023

 

Zamyslenie bolo zverejnené na: Belobog.sk

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Šefčovič

Šefčovič: Časti sveta budú neobývateľné a utečenci sa pohnú. Musíme so zelenou dohodou uspieť

30.11.2023 06:00

Podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča práve vplyvný portál Politico zaradil na šieste miesto, keď vybral 28 najvplyvnejších Európanov.

autobusová stanica, Zvolen

Šoféri autobusov na strednom Slovensku by mali prísť o výhodný benefit. Cítia obrovskú krivdu

30.11.2023 06:00

Veľké znechutenie dali najavo vodiči autobusov v Banskobystrickom kraji po tom, ako sa dozvedeli, že od januára majú prísť o benefit v podobe zvýhodneného cestovného. Využívať ho zvykli nielen oni, ale tiež ich manželky a deti.

Faerské ostrovy

Východ slnka a more na Faerských ostrovoch majú svoje neopakovateľné čaro, ktoré sa oplatí vidieť

30.11.2023 05:00

Zábery priamo z Tórshavnu s výhľadom na more nám poslal náš mReportér Tomáš.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5343493x
Priemerná čítanosť článkov: 3912x

Autor blogu