Založ si blog

„Draft“ – chlieb a hry…

 

Pár dní  slovenské médiá a soc. siete žijú úspechom trojice mladých hokejistov.

Áno, sú to  bezpochyby šikovní mladí muži, ktorí sú v tom, čo robia výborní. A mnohí naši  hokejoví fanúšikovia sú na nich veľmi pyšní. Veď pochádzajú zo Slovenska.

Mne však celé to hokejové divadlo pre masy pripomenulo scény z filmu „Gladiátor“. A to najmä tú, kde sa obchodovalo s gladiátormi. Aj tí slúžili ako zdroj zábavy pre plebs, ktorý sa chodil dívať na ich súboje do arén tak, ako sa chodia pozerať dnešní fanúšikovia na zápasy svojich obľúbených športových klubov, ale aj  priamo športovcov. A rovnako ako kedysi boli gladiátori miláčikmi publika, tak sú súčasní vrcholoví športovci miláčikmi toho svojho.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Žiaľ, sláva „novodobých gladiátorov“ býva vrtkavá a nie je dlhá. Kým sú na vrchole svojej kariéry, tak sa na nich mnohí  priživujú. Ich majitelia, sponzori, politici  a najmä médiá, ktoré z nich vyrábajú bulvárne celebrity. A ľudia ich milujú, ale iba  dovtedy kým neprídu iní, šikovnejší schopnejší…

Pred pár rokmi som napísala článok s názvom „Je ešte futbal futbalom a šport športom?“ ku ktorého napísaniu ma inšpiroval futbalový zápas medzi Maďarskom a Slovenskom.  V debate pod článkom zazneli mnohé názory v tom duchu, že šport je náhradou za vojnové ťaženia, či samotnú vojnu.

Nuž áno, veď mnohí fanúšikovia  sa v hľadisku správajú ako na bojisku a takisto aj v hokeji sme si zvykli na agresívne správania samotných hráčov, ktorí sa na ľade často mlátia hlava-nehlava.  A kvôli čomu? Kvôli potešeniu z hry a z dobrého výsledku, alebo pre potešenie divákov?

V článku som sa zamýšľala nad tým, že „vrcholový šport“ sa  okrem toho, že je výnosným biznisom zneužíva na politické ciele a slúži ako druh hybridnej vojny proti nepohodlným štátom.

Má takýto šport ešte niečo spoločné so „športom“, ktorý poznáme ako radosť z pohybu, hry, zdravého súperenia?

Nie, nemá absolútne nič spoločné. Pretože vrcholoví športovci sa stali naozaj tými „novodobými gladiátormi“, ktorí sú už iba dobre zaplateným a dobre plateným tovarom. A vrcholové súťaže sa stali tými pomyselnými arénami, kde športovci bojujú o svoje vlastné prežitie, pre pobavenie publika. Je to možno aj tým, že mnohé športy vznikli, ako náhrada bojových aktivít.

A práve takáto súčasná  prezentácia „športu“ v podobe vysokých zárobkov a mediálnej slávy deformuje pohľad mladých talentovaných ľudí na podstatu športu.

Preto je načase začať  pomenovávať veci a skutočnosti pravým menom. Pretože radosť z pohybu, prekonania seba samého, ale aj radosť so spoločnej hry a spolupráce, či zlepšenia kondície a zdravia  a rešpektovania daných pravidiel, nemá nič spoločné so súčasným športovým biznisom.

V skutočnosti je športový biznis „hrami“ pre plebs,  tak ako to bolo kedysi v Rímskej ríši. „Hrami“, bez pravidiel, bez morálky, ktoré zneužívajú vládnuce elity na odpútanie pozornosti od veľmi vážnych problémov. V súčasnosti aj takého problému, že kvôli ich nemorálnosti padá celý ich  systém a vedome pripravujú plebs o „chlieb“.

Budú však ľuďom, keď nebudú mať z čoho žiť,  stačiť iba tie „hry“, ktoré sa na nich spolu s tými „športovými“ valia zo všetkých strán?

Alebo začnú premýšľať, kde sa stala chyba?

Prečo napríklad mnohé talentované deti nemajú možnosť rozvíjať svoje schopnosti?

Prečo  boli  ľudia  zatvorení počas covidovej pandémie dva roky ako zvieratá v klietkach a nemali možnosť  napríklad aj  športovať kvôli vlastnému potešeniu?

Prečo je možné, že je „šport“, takým obrovským a výnosným biznisom, kde jednotlivci zarábajú nehorázne sumy?

Prečo sa stal „šport“  jedným z druhov hybridnej vojny,  politikárčenia a mocenského vydierania?

Prečo  sa toto všetko deje?

Áno, na Slovensku máme veľmi šikovných  a talentovaných mladých ľudí v mnohých oboroch. Len škoda, že sa na nich kvôli „chlebu a hrám“ úplne zabúda a nie sú spoločnosťou ocenení a docenení.

A to je tiež jedna z príčin pádu súčasnej systému a civilizácie.

 

Článok bol zverejnený na: belobog.sk

 

 

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

mikuláš, santa claus, vianoce, zima,

Nervózny Mikuláš v Poprade kričal na rómske deti. Kradli nám sladkosti, bráni sa

07.12.2022 08:01

Na sociálnych sieťach sa šíri video z mikulášskej slávnosti v popradskej mestskej časti Matejovce.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882016x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu