Založ si blog

„Biely tiger“

Včera som mala možnosť s ľuďmi, ktorí sú mi blízki, sledovať ruský vojnový film „Biely tiger“.

Zvláštny príbeh s hlbokým protivojnovým posolstvom, ktorý vo mne zanechal  mnoho pocitov a cestou domov som o ňom stále premýšľala.

 

Foto: ČSFD.cz

 

Po bitke nájdu v rozstrieľanom tanku obhorené telo jeho vodiča. Vojaci zisťujú, že tankista ešte stále žije. Odvezú ho do poľnej nemocnice, kde mu lekári nedávajú šancu na prežitie viac ako dve hodiny, pretože má popáleniny na  90tich percentách tela. Tankista prežije a popáleniny sa zázračne hoja. Prežil však traumu, po ktorej si nepamätá nič zo svojho predošlého života, nevie ako sa volá, nevie či mal rodinu. Pamätá si len priamy zásah od nepriateľského tanku s povesťou fantóma, ktorý vzbudzuje hrôzu tým, že sa z ničoho nič objavuje v na bojisku a ničí všetky ruské tanky, jeden po druhom presnými zásahmi. Vojaci nazývajú tank „Biely tiger“ a v armáde o ňom kolujú legendy a vzbudzuje hrôzu nielen v ruskej, ale aj nacistickej armáde.

Vojak, ktorý prežil jeho útok  a dostane  nové meno – Ivan  Ivanovič  Najďonov sa vráti naspäť do armády a rozhodne sa tank zničiť. Ivana Najďonova  mnohí považujú za blázna, pretože  hovorí s tankami a  modlí sa k „tankovému bohu“. Veliteľ mu však verí.

„Biely tiger“ sa vždy objaví nečakane a pustoší  úplne všetko. Ivan Ivanovič sa o jeho zničenie pokúsi viackrát a tank  vždy zmizne. Velitelia si myslia, že je zlikvidovaný, ale Ivan tvrdí, že nie je…

Po dobití Berlína a podpísaní kapitulácie, veliteľ nájde za mestom Ivana, ktorý opravuje svoj tank a pripravuje ho na boj s „Bielym tigrom“. Veliteľ mu tvrdí, že je zničený, pretože od posledného boja pri Visle sa už neukázal. Ivan mu odpovedá, že tank znova vyčkáva na chvíľu, kedy bude môcť znova zaútočiť. A bude čakať  aj 20, 50, 100 rokov, keď znova udrie plnou silou a bude ničiť a zabíjať…

Symbolika vo filme ma veľmi zaujala.

Zlo a agresia fašizmu a nacizmu, vojnové besnenie, ničenie a vraždenie symbolizuje „Biely tiger“, fantóm, ktorý sa čaká niekde v úzadí, aby mohol udrieť v plnej sile.

Odvahu a statočnosť zastaviť ho,  zasa človek, ktorý už mal byť mŕtvy, ale dokázal vstať a postaviť sa mu na odpor.

Zlo je veľmi silné, agresívne a ničivé v každej svojej podobe  a najmä v tej vojnovej.  Jeho cieľom je plieniť, likvidovať, vraždiť a darí sa mu to, lebo vždy nájde dosť ochotným poskokov a zapredancov, ktorí sú mu kvôli chamtivosti a osobnému prospechu ochotní slúžiť a páchať tie najhoršie zverstvá.

Dôležité je nevzdať sa a postaviť sa Zlu, napriek tomu, že nás prekvapí a ochromí tak, že sa často nemôžeme ani pohnúť. Môže nás ničivo  zasiahnuť a zraniť svojou intenzitou  a siahnuť nám na život, až to vyzerá, že sme skoro mŕtvi. Ale ak sa človek nevzdá a nepoddá sa mu, rany ktoré Zlo spôsobilo sa dokážu zahojiť  a dokáže sa mu vzoprieť aj človek, o ktorom si Zlo myslí, že ho zničilo, zabilo, umlčalo.

Veľmi hlboké posolstvo je aj v závere filmu, kde Hitler hovorí o vojne neznámej osobe ukrytej v tieni o tom, že vojna, ktorú Nemecko rozpútalo pod jeho vedením, bola snom Európy. Snom, o ktorom okrem nemeckého národa, nedokázal  nikto nahlas hovoriť. Tým snom bolo zničenie  Židov  a toho divného národa a  štátu na východe Európy,  Ruska.

A práve „Biely tiger“ je symbolom fašistickej a nacistickej vojenskej agresie, ktorého cieľom znova zaútočiť a vraždiť Slovanov a zničiť  a ovládnuť Rusko. Tento „Biely tiger“ čaká celé roky v úzadí, ukrytý v lese rečí o slobode a demokracii a v súčasnosti sa znova pripravuje na ničivý úder. Pre nás všetkých je  životne dôležité nájsť v sebe odvahu a  vzoprieť sa vojnovej agresii, zastaviť ju. Pretože, tak ako vo filme hovorí Ivan Najďonov o „Bielom tigrovi“,  že  je „mŕtvy“ a preto bez milosti ničí a zabíja, tak aj tí, ktorí sa dnes usilujú rozpútať vojnu s Ruskom a podporujú vojnové besnenie sú vo svojom vnútri „mŕtvi“. Sú to bytosti bez duše, bez citov, prahnúce po krvi nevinných obetí. Bytosti, ktoré vo vidine vlastného prospechu zaslepene  slúžia záujmom Zla.

 

S úctou Devana

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

rusko

Pavol Rusko sa v kauze Maják nádeje dohodnúť nechce, cíti sa byť nevinný

07.12.2022 11:25

Rusko mal použiť účelovo viazané finančné prostriedky na sociálnu pomoc vo výške 101-tisíc eur na iný účel.

parlament, Mazurek, Suja, Mizík,

Siedmi poslanci z ĽSNS podporia pád vlády. Dôvodom migrácia

07.12.2022 11:22

„Neexistuje argument, ktorý by nás presvedčil, aby sme nehlasovali za vyjadrenie nedôvery," reagoval Beluský.

polícia

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882158x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu