Založ si blog

Zabudli sme na Človeka. ..

Posledné dva dni cítim únavu. Takú tú podivnú, ktorá ma vždy prinúti intenzívnejšie premýšľať o zmysle bytia Človeka.
O zmysle vlastného bytia ľudia málokedy premýšľajú, pretože ich myseľ zamestnávajú mnohé iné myšlienky. A tým myšlienkam dávajú väčší priestor ako sebe samému. Často síce myslia na seba, ale nemyslia na Človeka v sebe.
Zabudli sme na Človeka. Na Človeka, ktorý je v nás, v našom srdci, v našej duši.
Často premýšľam, ako je možné, že sme do vlastných životov dobrovoľne vpustili ten neuveriteľný balast, ktorý oberá ľudí o radosť zo života. Vpustili sme si do nich napríklad politiku, šírenú médiami tak, že sa ľuďom zaryla pod kožu spôsobom, že mnohí podľahli klamstvu, aká je pre ich život nevyhnutná a kvôli nej zabúdajú na podstatné veci.
Premýšľam o tom, aké je jednoduché vďaka klamstvám manipulovať ľuďmi. Aké je jednoduché šíriť nevraživosť a nenávisť, vyvolávať hádky a rozbroje, ničiť vzťahy, rozdeľovať rodiny, priateľstvá, kamarátstva.
Premýšľam o tom aké je jednoduché lžami a polopravdami vyvolávať v ľuďoch nepokoj, strach, obavy, ale aj hnev a zlosť. Sledujeme médiá, čítame a počúvame správy a hádame sa, nadávame, hneváme sa. A prečo?
Pretože sme zabudli na Človeka v nás. Na Človeka, ktorý potrebuje k tomu, aby sa vyvíjal a rástol spoznať hodnoty akými sú láska, ľudskosť, spravodlivosť, čestnosť. Potrebuje hľadať múdrosť a poznanie, aby dokázal byť skutočným Človekom, ktorý dokáže prevziať zodpovednosť za svoj život a konanie.
Byť Človekom nie je jednoduché.
Byť Človekom znamená učiť sa celý život žiť. Učiť sa ľudskosti, napriek bolestivým pádom a utrpeniu. Byť Človekom znamená vedieť, čo je to Láska a aký má význam.
Byť Človekom znamená túžiť po poznaní a pochopení vlastného bytia, vedieť oddeliť balast od podstaty života.
Byť Človekom znamená pochopiť význam Dobra a podstatu Zla.
Byť Človekom znamená skutočne žiť…

S úctou Devana…

Článok bol pôvodne zverejnený na slovanskenoviny.sk

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

česká poslanecká snemovňa

Českí poslanci schválili štátny rozpočet, bude mať schodok 252 miliárd korún

29.11.2023 23:35

Predsedníčka poslaneckého klubu Babišovho ANO Schillerová počas rozpravy hovorila o "najhoršom nekrízovom rozpočte v novodobých dejinách krajiny".

pápež františek

Pápeža Františka trápi pľúcny zápal, jeho stav je však stabilný, uviedol Vatikán

29.11.2023 22:11

Šesťdesiatosemročná hlava katolíckej cirkvi kvôli niekoľko dní trvajúcim zdravotným problémom na odporúčanie lekárov zrušila účasť na klimatickom summite v Dubaji.

Kolóna / Kamióny / Polícia /

Autodopravcovia zablokujú v piatok hraničný priechod s Ukrajinou, protestovať chcú do odvolania

29.11.2023 19:36

Únia autodopravcov Slovenska kritizuje dohodu, ktorou EÚ umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením.

Ivan Korčok

Korčok: Ľudia chcú rovnováhu, preto kandidujem. Vyzývam Pellegriniho na férovú súťaž

29.11.2023 19:00

Ivan Korčok v rozhovore pre Pravdu vysvetľuje, prečo vyzýva lídra Hlasu na férovú súťaž, na čom by sa zhodol s premiérom a či si myslí, že by sa v prípade vybočenia zahraničnej politiky slovenská diplomacia zmobilizovala.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5343393x
Priemerná čítanosť článkov: 3912x

Autor blogu