Založ si blog

Zabudli sme na Človeka. ..

Posledné dva dni cítim únavu. Takú tú podivnú, ktorá ma vždy prinúti intenzívnejšie premýšľať o zmysle bytia Človeka.
O zmysle vlastného bytia ľudia málokedy premýšľajú, pretože ich myseľ zamestnávajú mnohé iné myšlienky. A tým myšlienkam dávajú väčší priestor ako sebe samému. Často síce myslia na seba, ale nemyslia na Človeka v sebe.
Zabudli sme na Človeka. Na Človeka, ktorý je v nás, v našom srdci, v našej duši.
Často premýšľam, ako je možné, že sme do vlastných životov dobrovoľne vpustili ten neuveriteľný balast, ktorý oberá ľudí o radosť zo života. Vpustili sme si do nich napríklad politiku, šírenú médiami tak, že sa ľuďom zaryla pod kožu spôsobom, že mnohí podľahli klamstvu, aká je pre ich život nevyhnutná a kvôli nej zabúdajú na podstatné veci.
Premýšľam o tom, aké je jednoduché vďaka klamstvám manipulovať ľuďmi. Aké je jednoduché šíriť nevraživosť a nenávisť, vyvolávať hádky a rozbroje, ničiť vzťahy, rozdeľovať rodiny, priateľstvá, kamarátstva.
Premýšľam o tom aké je jednoduché lžami a polopravdami vyvolávať v ľuďoch nepokoj, strach, obavy, ale aj hnev a zlosť. Sledujeme médiá, čítame a počúvame správy a hádame sa, nadávame, hneváme sa. A prečo?
Pretože sme zabudli na Človeka v nás. Na Človeka, ktorý potrebuje k tomu, aby sa vyvíjal a rástol spoznať hodnoty akými sú láska, ľudskosť, spravodlivosť, čestnosť. Potrebuje hľadať múdrosť a poznanie, aby dokázal byť skutočným Človekom, ktorý dokáže prevziať zodpovednosť za svoj život a konanie.
Byť Človekom nie je jednoduché.
Byť Človekom znamená učiť sa celý život žiť. Učiť sa ľudskosti, napriek bolestivým pádom a utrpeniu. Byť Človekom znamená vedieť, čo je to Láska a aký má význam.
Byť Človekom znamená túžiť po poznaní a pochopení vlastného bytia, vedieť oddeliť balast od podstaty života.
Byť Človekom znamená pochopiť význam Dobra a podstatu Zla.
Byť Človekom znamená skutočne žiť…

S úctou Devana…

Článok bol pôvodne zverejnený na slovanskenoviny.sk

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Tel Aviv, Izrael, výbuch

Izraelský Tel Aviv otriasol výbuch, išlo zrejme o dron. Hlásia mŕtveho a ranených

19.07.2024 06:17, aktualizované: 06:25

Na sociálnych sieťach a v izraelských médiách sa objavili videá zachytávajúce výbuch, ktorému tesne predchádza svištivý zvuk.

Volodymyr Zelenskyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Ukrajina je pripravená aj na Trumpa, tvrdej práce sa nebojíme

19.07.2024 06:15, aktualizované: 08:06

Musíme spolupracovať so Spojenými štátmi, aj keby prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Donald Trump

Trump prijal republikánsku nomináciu na prezidenta, hovoril aj o atentáte

19.07.2024 06:00, aktualizované: 07:36

Bývalý americký prezident Donald Trump v závere štvordňového zjazdu Republikánskej strany prijal nomináciu do novembrových prezidentských volieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5581377x
Priemerná čítanosť článkov: 4001x

Autor blogu