Založ si blog

Ak chce niekto ponížiť ženu, urobí z nej pobehlicu. . .

Dopozerala som seriál o Božene Němcovej a mám z neho veľmi zmiešané pocity…
Božena je v ňom stvárnená ako nezodpovedná žena, ľahkých mravov. Autori seriálu sa zamerali na jej milostný život a množstvo sexuálnych scén, ktoré mali za úlohu zakryť veľkú podobnosť s tým, čo sa deje v súčasnosti.
Ak chce niekto ponížiť ženu, urobí z nej pobehlicu.
A to sa stalo aj v tomto seriáli. Je úplne jedno, koľko milencov mala Božena Nemcová, aký mala milostný život. Bola to jej súkromná záležitosť. Dôležité je, čo po sebe zanechala. Dôležité je, kým bola, ako premýšľala, čo cítila v srdci. Dôležité je jej dielo a to, čo v nás zanechalo a zanecháva. Bez nej by sme nemali nádherné rozprávky, Babičku, Chyžu pod horami a iné krásne diela, ktoré formovali naše detské duše a vnímanie krásy sveta a dobra a okolo nás.
Dôležité je že bola skutočnou vlastenkou a odvážnou ženou, ktorá sa nebála svojimi postojmi vzoprieť absolutistickému režimu, ktorý prenasledoval a tvrdo postihoval národne a vlastenecky cítiacich ľudí. Nebála sa a nehanbila sa verejne priznať k ľuďom, ktorých opustili priatelia práve kvôli tomu, že boli prenasledovaní vtedajšou mocou.
Žiaľ autori seriálu, v ňom dali viac priestoru niekedy až tvrdým sexuálnym scénam, alebo tomu, že pila nejaké čaje proti počatiu, domácemu násiliu a vykreslili ako podivnú bohémku, ktorá mala potešenie v milostných avantúrach a sexe. Dali prednosť balastu pred krásou jej tvorby a vlasteneckej duše. Tento seriál ukazuje krutú realitu hodnôt terajšieho sveta, keď je aj takýmto spôsobom dehonestované vlastenectvo a človek samotný.
Božena bola neobyčajný človek vo svojej dobe a túžila po slobode, skutočnej slobode, po ktorej túžime aj my, ktorí vidíme, že dnešný svet má veľmi ďaleko od skutočnej slobody.

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

Monika Jankovská

Proces s Monikou Jankovskou v kauze Fatima odročili na september

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Čína Rusko Putin Návšteva pching

Putin a Si Ťin-pching sa zrejme zúčastnia na summite G20 na Bali

19.08.2022 08:56

Mnohé západné krajiny usilujú o to, aby Indonézia, ktorá tento rok skupine predsedá, Rusko zo zasadnutia vylúčila kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727278x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu