Založ si blog

Mrazivo znejúce slová. . .

Svet okolo nás sa mení, mení sa aj doba, mení sa spoločnosť, ale to čo pretrváva, sú ľudské charaktery. Tie ostávajú rovnaké, bez ohľadu na to čo sa deje okolo nich.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí zneužívajú iných. Žijú z ich práce, bohatnú z ich biedy a utrpenia.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí pre svoje mocenské chúťky ničia a plienia Zem, ale aj zabíjajú a ničia ľudské životy.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí týmto pánom oddane slúžia a dokážu sa pre svoj vlastný prospech predávať za misu šošovice a budú zrádzať iných za tridsať strieborných, ale zabúdajú na to, že v skutočnosti zrádzajú samých seba a zabúdajú najmä na to, aká vysoká je daň za zradu.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí ťažko pracujú a v biede a chudobe prežívajú život, ktorý dostali darom. Živoria a zomierajú ako stádo pre vyššie ciele tých, ktorí im vládnu. „Vyššie ciele“ v podobe moci, majetku, chamtivosti, egoizmu a neľudskosti.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí sa dokážu pochopiť skutočný zmysel života, ľudskosti a lásky a dokážu sa vzoprieť bohu Mamonu, ktorý veky riadi životy ľudí po celom svete.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí aj napriek osobnému nepohodliu a stratám, túžia po dôstojnom živote tých najbiednejších a ukazujú cestu ľudskosti a spravodlivosti a bojujú zaň.
Vždy boli a budú ľudia, ktorí dávajú ľuďom aspoň malé svetielko nádeje v dobách temna.
Včera večer som si listovala v mojej obľúbenej zbierke básní a znova som si prečítala pár veľmi silných veršov perzského básnika Háfíza, ktorý patrí k mojim obľúbeným, práve kvôli tomu, ako v pár veršoch dokázal povedať veľa. Veľa pravdy, veľa krásy. Do pár veršov dokázal skryť krásu aj bolesť života, celý príbeh lásky.
Včera som v tej malej knižočke, vydanej desať rokov pred tým ako som sa narodila, našla na jednej strane nádherné ľúbostné verše, ktoré mi vytiahli slzy z duše a na druhej strane, mrazivo znejúce slová, ktoré tak ako pred 600 rokmi patria aj do našej doby a ukázali nahotu tohto sveta…

 

Panovníci s čelenkami

 

Panovníci s čelenkami,
neľúbení, neľúbiaci –
žobráci ste s korunami,
hoc vás halí hrdý háv.

Žobráci, vy hnaní snami,
milovaní, milujúci –
kniežatá ste bez koruny,
cisári ste bez dŕžav.

Háfíz, Slávik zo Širázu (1300-1389)

Pani Radičová, a kto je za to zodpovedný?

02.12.2020

Vyjadrenia bývalej premiérky pani Radičovej o tom, že táto vláda nemá žiadnu politickú kultúru som si prečítala s veľkým záujmom. Ale… Napriek tomu, že sa pani Radičová vyjadruje veľmi kultivovane a zmierlivo a určite má o politickej kultúre svoje predstavy, nepovedala to podstatné a to, kto je zodpovedný za politickú nekultúru na Slovensku. Základy tejto [...]

Papalášizmus nie je najväčším problémom nášho štátu. ..

30.11.2020

Aj keď sa to tak v dnešných dňoch zdá. Správanie sa politikov je len demonštráciou arogancie moci. Demonštráciou moci napríklad aj človeka, ktorý prednedávnom tvrdil, že poslanci sú zamestnancami ľudu a ich pracoviskom je Národná rada SR. Moci, ktorú získali v „slobodných a demokratických voľbách“, v ktorých boli zvolení za zástupcov ľudu a vďaka ktorej sa [...]

Aktivista a biznisman Matovič, nikdy nebol a nebude politikom. ..

27.11.2020

Prečo? Pretože počas svojho pôsobenia na slovenskej politickej scéne sa nikdy nesprával ako politik. Ešte aj v súčasnosti, keď je na poste premiéra, sa neustále prezentuje ako nejaký občiansky aktivista, ktorý neustále s niekým a s niečím bojuje. Doteraz vystupoval v úlohe neúnavného bojovníka proti vláde Smeru a Robertovi Ficovi, voči ktorému používal nepodložené [...]

Zuzana Čaputová

Dohovorte krízovému štábu, prosí ZMOS prezidentku

03.12.2020 14:08

Zuzana Čaputová by mala dohovoriť všetkých, ktorí sa podieľajú na rozhodovaní Ústredného krízového štábu. Žiada ju o to Združenie miest a obcí Slovenska.

Arménsko / Azerbajdžan / Náhorný Karabach /

Pri poslednom konflikte o Karabach zomrelo vyše 5-tisíc ľudí, hlavne vojakov

03.12.2020 13:27

Boje o odtrhnutý región Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom mali tiež za následok desaťtisíce vysídlených.

matovič kollár remišová sulík

Za ľudí žiada pre otváranie škôl mimoriadnu koaličnú radu

03.12.2020 12:48, aktualizované: 13:55

Predsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová tvrdí, že deti nemôžu byť rukojemníkmi politických sporov.

Peter Žiga

Žiga: Nikdy som žiadne vyšetrovanie neovplyvňoval, som pripravený vypovedať

03.12.2020 12:46

Žigovho príbuzného, ktorý je syn jeho bratranca, mali podľa medializovaných informácií nedávno obviniť z karuselových podvodov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,087
Celková čítanosť: 3434608x
Priemerná čítanosť článkov: 3160x

Autor blogu