Vždy máme na výber. ..

Vždy máme na výber. Môžeme si vybrať, ako sa zachovať, ako sa rozhodnúť, čo urobiť, čomu dať prednosť, kým byť.
Viem, nie je to vždy jednoduché, pretože život nás stavia do takých situácii, v ktorých si myslíme, že na výber nemáme a nie sú riešiteľné.
Môžeme si vybrať vlastnú cestu života, aj keď je plná prekážok, je len na nás ako ich budeme zdolávať. Môžeme život dať, a nie ho brať, napriek tomu, že ten náš môže byť v ohrození.
Môžeme dať prednosť čestnosti a spravodlivosti a ťažšiemu a náročnejšiemu životu, pred bezcharakternosťou a bezsvedomitosťou, ktoré často prinášajú osobný profit,ekonomický aj spoločenský.
Môžeme sa otočiť človeku v núdzi chrbtom a tváriť sa, že ho nevidíme, alebo mu nezištne pomôžeme a podáme ruku. Môžeme podávanú ruku prijať, alebo aj do nej napľuť.
Môžeme dať prednosť nenávisti a nepriateľstvu a ubližovať ľuďom okolo seba, alebo si vyberieme láskavosť, priateľstvo a úctivé správanie sa.
Môžeme sa uzavrieť do seba a správať sa chladne a nezúčastnene, alebo vystrieme k ľuďom ruky a objímeme ich, keď nás potrebujú.
Môžeme chodiť zamračení a šíriť zlú náladu, alebo sa len jednoducho usmiať na iných, aby mali krajší deň.
Môžeme svojím správaním sa šíriť strach a trápiť iných, alebo môžeme prinášať ľuďom pokoj a radosť.
Môžeme dať prednosť zlu a ničiť všetko a všetkých okolo seba, alebo dobru a stavať a budovať vzťahy, založené na vzájomnej úcte a láske.
Môžeme pochváliť, alebo pohaniť.
Môžeme ľúbiť, alebo nenávidieť.
Môžeme len brať, alebo môžeme dávať.
Môžeme dať prednosť múdrosti a duchovne a duševne rásť, alebo si vybrať pohodlný život v nevedomosti a hlúposti.
Aj v tých najťažších chvíľach máme na výber. Keď stratíme ľudí, ktorých ľúbime, keď stratíme zdravie a zomierame, keď prídeme o prácu a máme problém prežiť. Keď sa ocitneme v ohrození života, alebo vidíme trpieť najbližších. Keď nás zatlačia do kúta a myslíme si, že niet východiska. Vždy máme na výber. Môžeme sa vzdať, alebo sa postaviť a čeliť problémom. Môžeme dať prednosť zbabelosti, alebo odvahe. Môžeme dať prednosť slobode, alebo sa rozhodnúť pre dobrovoľné otroctvo.
Viem, že sa mnohým budú zdať tieto slová zvláštne, možno provokatívne, alebo si budú myslieť, že sú to len frázy a budú mi oponovať, že je veľmi ťažké vybrať si. Áno, niekedy je skutočne veľmi ťažké vybrať si, pretože nikto z nás nie je neomylný a často robíme chyby. Ale aj tu máme na výber. Chyby môžeme len ospravedlniť a vyhovárať sa, alebo sa môžeme rozhodnúť prevziať zodpovednosť a napraviť ich.
Ale najdôležitejšie je, vybrať si, kým chceme byť. Či chceme byť obyčajným človekom, prežívajúcim starosti, radosti, smútok, bolesť, ale aj tiché šťastie, pády aj vzlety, plným lásky a citov, alebo chceme byť chladným, krutým, egoistickým netvorom a s prázdnou dušou a pohľadom, oblečeným do ľudskej kože, s arogantným úškrnom na tvári namiesto úsmevu.
Vždy máme na výber…

Hľadanie…

26.04.2026

Vystrela som prázdne dlane k nekonečnu nádeje a prosila som v tichu večnosti, o malý, maličký zázrak, aby som Ťa smela nájsť tam, kde sme naše životy rozdelili miliónmi svetelných rokov spomienkami na budúcnosť... Devana Slnovratovo 19. 4. 2026 Báseň bola pôvodne zverejnená na: Belobog.sk

Myšlienky 29

07.04.2026

Všetci tí pyšní „vládcovia sveta a zeme“, ktorí vedome pre svoj vlastný prospech a zisk ničia ľudstvo a devastujú celú planétu, zabúdajú na jednu dôležitú vec. Zabúdajú na to, že samotná planéta Zem sa môže začať brániť voči ich vražednej svojvôli a zastaviť ich šialenstvo a besnenie. Devana 7. 4. 2026 Zamyslenie bolo [...]

Láska nad zlato…

03.04.2026

V súčasnosti si len málo ľudí uvedomuje, koľko pravdy a múdrosti sa skrýva v našich rozprávkach. Dnes som si pozrela rozprávku Soľ nad zlato, natočenú v roku 1982 a odrazu som videla v biede kráľovstva kráľa Pravoslava, ktorý vyhnal svoju najmladšiu dcéru, lebo ho ľúbila „iba ako soľ“, biedu nášho skutočného sveta. Pretože tento náš svet, naša [...]

Belgium EU Hungary

Magyar obhajuje výber svojho švagra za ministra spravodlivosti

01.05.2026 22:52

Manželka budúceho ministra prinesie „obeť“ a odstúpi z pozície sudkyne, aby sa predišlo „čo i len zdaniu“ prepletenia zložiek moci.

požiar svidnik

VIDEO: Vo Svidníku po výbuchu odletela strecha a vypukol veľký požiar

01.05.2026 21:58, aktualizované: 22:46

Explózia nastala blízko obytných domov, obyvateľov evakuovali. „Plyn bol odstavený, výbuch kotolne nehrozí,“ uviedla primátorka.

Zelenskyj

Zelenskyj reaguje na šokujúce zábery: Zvýšime platy, „večných“ vojakov postupne uvoľníme

01.05.2026 20:50

Ukrajinský prezident oznámil, že v júni by sa mali zlepšiť podmienky vojakov na fronte.

Ratko Mladic

Smrť mu dýcha na chrbát. Právnici opäť žiadajú slobodu pre Ratka Mladiča, mäsiara z Bosny

01.05.2026 20:33

Medzi zločiny pripisované Mladićovi patrí aj masaker v Srebrenici, pri ktorom bolo zavraždených približne 8 000 bosnianskych mužov a chlapcov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,455
Celková čítanosť: 6401292x
Priemerná čítanosť článkov: 4400x

Autor blogu