Založ si blog

Jednoducho žiť. ..

Už si nepamätám, kedy som po prvý krát počula ruskú pieseň „Жить“, ale jej slová sa mi hlboko vryli do mysle.
Pred pár dňami, keď som pracovala v záhrade a počúvala popri tom hudbu, v dni zaliatom slnkom, v miernom vetre a čerstvom vzduchu a pri práci na zakladaní novej úrody, som ju znova počúvala. A slová piesne spolu s hudbou, dostali novú silu, význam.
Vieme a chceme ešte vôbec žiť?
Vieme, čo v skutočnosti znamená slovo „žiť“?
Vieme, čo je ozajstný život?
Chceme byť ľuďmi?
Mnohí z nás zabudli žiť, len prežívajú. Aj preto, že veria tomu, že prežívanie je život. Sú kŕmení mediálnymi „odpadkami“, ktoré im tvrdia, že práve konzumný život, založený na tom, koľko toho človek má v peňaženke, či na konte, či naškrečkované , je ten pravý život.
Iní sú zasa nútení prežívať kvôli tomu, že nemajú budúcnosť a žijú zo dňa na deň, pretože v skutočnosti sú len nádenníkmi tohto režimu, ktorý im iný život neumožňuje . Premýšľajú o tom, či budú mať dosť peňazí na zaplatenie živobytia na ďalší deň, týždeň, či budú mať na zaplatenie splátok dlhu za strechu nad hlavou. Žijú v napätí, či budú mať prácu a ako dlho. Koľkí z nás práve preto nepoznajú hodnotu života.
Je takéto živorenie bez istôt a budúcnosti, životom?
Komu záleží na tom, aby ľudia žili práve takto?
Je normálne, že život a nielen ten ľudský, stráca hodnotu?
Je normálne podporovať násilie a vraždenie nevinných ľudí?
Vyzerá to tak, že áno. Koľkí z nás večer sedia pred televízormi a ľahostajne pozerajú správy podhodené médiami, plné krutosti, násilností, zbytočnej smrti? Koľkí takto pozerajú filmy, ktoré sú „zábavou pre novodobý plebs“, plné vražedných scén, kde strieka krv a ľudia zomierajú desivými spôsobmi a vzduchom lietajú kúsky ľudských tiel? Koľkí sa potom ľahostajne prizerajú ľudskému utrpeniu aj v realite. Veď zobrať niekomu život je také jednoduché a vrahovia majú v dnešnej dobe väčšie práva ako ich obete. Psychopati rôzneho druhu sa môžu plne realizovať bez toho, aby sa báli trestu za svoje násilnícke správanie a ich obete naopak žijú v neustálom strachu a strese. A pritom by chceli len málo. Jednoducho žiť.
Žiť… Ktovie… Asi sa budeme musieť naučiť znova žiť. Ale najskôr musíme vrátiť životu jeho skutočnú hodnotu. To dokážeme len vtedy, keď pochopíme podstatu života.
Tá sa skrýva aj v malej hrudke hliny, ktorú som pred pár dňami držala v prstoch a rozdrobila na prach.
Spolu s vodou a slnkom dokáže dať život malému semienku rastliny, ktorá potom vyrastie a môže byť základom pre ďalší život, nielen ako potrava pre ľudí, či zvieratá, ale aj pre vlastné zachovanie v podobe nových semienok.
Podstata života nie je v tom, ako dlho budeme žiť, ale ako čas života využijeme nielen pre seba, ale aj pre život okolo nás.
Podstatu života spoznáme vtedy, keď sa ho naučíme zachovávať, chrániť a brániť a nie ho brať, ničiť a zabíjať. Keď pochopíme, že všetok život a nielen ten ľudský, okolo nás má svoj význam a svoju hodnotu. A k tomu potrebujeme málo a predsa veľa, naučiť sa vo svete jednoducho žiť…
Жить

Čo má zmysel. . .

05.05.2021

Pred chvíľou som vybehla na pár minút von… Búrka sa skončila a už len ticho prší. Pes lenivo vyšiel zo svojho kráľovstva a ticho sa ku mne posadil. Vzduch sa vyčistil a trochu sa ochladilo. Pred dvomi hodinami som bola ešte na záhrade a rýchlo som dokončovala rozrobenú prácu. Všetky semienka sú už v zemi, a zemiaky tiež a spolu so skorou zeleninkou, ktorá vzišla aj [...]

Aké je jednoduché obviňovať, súdiť a odsudzovať bez dôkazov. . .

29.04.2021

Mnohých ľudí strasie nepríjemným pocitom a hnusom, keď sa niekde spomenie hon na čarodejnice, inkvizícia, alebo novšie praktiky prenasledovania a vraždenia, ktoré boli požívané napríklad v druhej svetovej vojne nacistami a fašistami. Áno, cítia odpor a hnus z ľudského správania, ktorého výsledkom bolo bezprávie a utrpenie nevinných ľudí. Ale koľkí z týchto [...]

Iba na chvíľku. ..

28.04.2021

Iba na chvíľku, dlhú ako večnosť v nás som zatvorila oči, aby som cítila svetlo Tvojej lásky, ktoré ma pod privretými viečkami šteklilo ako teplo slnka v prvých jarných dňoch rodiacich sa v srdci… Iba na chvíľku, krátku ako život sám som sa nadýchla, aby som cítila nehu Tvojich bozkov, ktorými ma hladil vietor po tvári a perách rozpálených túžbou [...]

stoltenberg

Nové spoločné jednotky rýchleho nasadenia nemajú podporu v EÚ

06.05.2021 20:50

Bojové skupiny EÚ už má. Existujú od roku 2004 a odvtedy neboli ani raz nasadené.

vrbetice výbuch česko

Kremľu nie je známe, že by pre neho pracovali agenti z kauzy Vrbětice

06.05.2021 19:34

Obom agentom Vladimir Putin udelil najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Vladimír Pčolinský

SIS za šéfovania Pčolinského odpočúvala výrazne viac

06.05.2021 18:16

Podľa Juraja Krúpu dôvody nárastu počtu žiadostí o odposluchy nikdy nebudú známe.

Peter Visolajský

Situácia s nedostatkom personálu je naozaj kritická, upozorňujú lekári

06.05.2021 17:42

Ak by sme chceli dosiahnuť priemer Európskej únie, teda 8,4 sestry na tisíc obyvateľov, potrebovali by sme o 14-tisíc sestier viac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,159
Celková čítanosť: 3795860x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu