Založ si blog

Nič nie je zadarmo. ..

V spoločnosti, kde sa meria všetko hodnotou peňazí, nič nie je zadarmo. Čo tam po nejakých hodnotách, či sociálnych istotách. Stačí nájsť primeraný dôvod na to, aby sa dalo siahnuť najzraniteľnejším skupinám občanov na posledné zvyšky akých, takých sociálnych vymožeností.
Teraz máme slávny koronavírus, ktorým sa dá ospravedlniť skoro všetko, pandémia nadvýroby, pandémia morálnej krízy, chamtivosti, bezcitnosti, egoizmu, nečestnosti… Všetky tieto pandémie spôsobujú nárast chudoby, neistoty, zločinnosti, ale na druhej strane podporujú ešte väčšie bohatnutie bohatých.
Že ide v prvom rade o ľudské zdravie a životy? Akú hodnotu má pre bohatých zdravie bedače? A akú hodnotu majú pre nich obyčajné ľudské životy? Ľudia tomu už prestávajú veriť.
Ani v našom štáte nie je nič zadarmo.
Vlaky zadarmo pre dôchodcov, pre študentov? Ešte to tak! V záujme ich zdravia bolo nutné zrušiť tieto sociálne výhody. Podľa slov pána premiéra sa vraj dôchodcovia len tak prevážali na výlety do Tatier a on nemohol dovoliť, aby sa nakazili. Nuž áno, celé húfy dôchodcov okupovali tých pár poloprázdnych vlakov, ktoré ešte premávajú a chodili vo februárovej a marcovej pľušti na výlety niekam, kde už v tom čase bolo všetko pozatvárané. Študenti sedia na zadkoch doma, školy a internáty sú zatvorené, krčmy, vinárne, kaviarne a všetky miesta, kam by si mohli ísť vyraziť sú zatvorené tiež. Ale bolo ich treba ochrániť pred nákazou, lebo cestovanie od nikam do nikam, je vysoko rizikové.
Obedy zadarmo pre školopovinné deti? Taký luxus, no fuj! Hlavne teraz, keď aj tak deti nechodia do školy. Ale vraj učia sa doma, či?
Som zvedavá, čo všetko si súčasná vláda zdôvodní a ospravedlní koronavírusom. Čo príde na rad najbližšie?
Dôchodky? Minimálna mzda? Rodičovský príspevok a prídavky na deti? Výška životného minima a iné sociálne dávky?
Keď nebudú peniaze pre blaho vyvolených, tak nie je problém siahnuť chudobine aj na to málo, na čo mali zatiaľ právo a nárok, pretože nič nie je zadarmo. Uvidíme, ako dlho vydrží tá sľubovaná finančná pomoc, pre tých, ktorí sa už teraz ocitajú bez práce.
Nuž zadarmo nie sú ani tie bombastické výhody, ktoré táto vláda vraj dosiahla pre ľudí. Napríklad odklad splátok úverov. Splátky možno síce odložiť, ale úroky porastú aj počas tejto doby a ľudia ich budú musieť zaplatiť. Ale je to až taká obrovská pomoc? Skôr by som povedala, že je to populistický krok a poriadne zavádzanie obyvateľstva, pretože vyššie úvery, či už hypotéky, alebo aj spotrebné, si klienti bánk poisťujú aj kvôli prípadu, že ochorejú, stratia prácu, alebo aj pre prípad úmrtia.
A keď máme hovoriť o tom, že nič nie je zadarmo a všetko niečo stojí, tak by bolo dobré pripomenúť, že zadarmo neboli ani voľby, zadarmo nie sú štedré štátne príspevky stranám po voľbách, o ktorých sa teraz čuší. Zadarmo nie sú štedré platy pánov politikov, množstva štátnych úradníkov a mnohých iných, ktorých tento štát platí.
Verím tomu, že zadarmo neboli ani billboardy, ktoré teraz zdobia štát, že vraj „spolu to zvládneme“…
Vážne to zvládneme, keď sa ocitáme na prahu obrovského prepadu ekonomiky, ale aj morálnych hodnôt, keď vidíme, ako sa ukazujú skutočné ľudské charaktery?
Vážne to zvládneme po tom obrovskom mediálnom výplachu mozgov a zastrašovaní ľudí?
Zvládneme to, keď sme už teraz tak názorovo rozdelení, že mnohí ani len nechcú pripustiť iný názor, ako ten svoj?
Zvládneme to, keď budú ľudia umierať nie na nákazu vírusom, ale od hladu a biedy?
Zvládneme to, keď si mnohí zakrývajú oči pred skutočnosťou, že sme len druhotriednou kolóniou s montážnymi halami a lacnou pracovnou silou pre vyspelý Západ?
Zvládneme to, keď sa práve tí, ktorí z nás tridsať rokov žijú a vyciciavajú nás začnú správať rovnako sebecky, ako to bolo v prípade zdravotníckej pomoci pre štáty?
Zvládneme to, keď nič nie je zadarmo?

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Si Ťin-pching

Potlačí režim covidové protesty? Si Ťin-pching má problém, tvrdí expert z Harvardu

01.12.2022 07:00

Čo demonštrácie proti covidovým opatreniam znamenajú pre čínsky komunistický režim?

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Príď na Ukrajinu. Zelenskyj vyčíta Muskovi, že hovorí o tom, čo nevidí

01.12.2022 06:00

"Ak chcete pochopiť, čo tu Rusko urobilo, príďte na Ukrajinu a uvidíte to na vlastné oči," odkázal Zelenskyj Muskovi.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia Buča UARUS

Správa z Charkova: Keď zapnú prúd, bojím sa, že vyhoríme

01.12.2022 05:45

Pred desiatimi minútami nabehla elektrina, nemali sme ju šestnásť hodín. Hádajte, čo som urobila ako prvé?

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4876501x
Priemerná čítanosť článkov: 3789x

Autor blogu