Založ si blog

Mohlo by sa to nazvať aj šírením paniky. . .

Pred pár dňami som videla v správach, ako v Taliansku ľudia vykupujú trvanlivé potraviny a regály zívajú prázdnotou. Včera vo večernom spravodajstve som videla podobnú situáciu v Česku. Dnes som bola na bežný nákup a ľudia vo veľkom nakupovali múku, ryžu, cestoviny, olej, konzervy. V drogériách idú na dračku dezinfekčné prostriedky.
Všetci títo ľudia majú obavy z toľko spomínaného koronavírusu, ktorý už zabíja aj v európskych krajinách. Denne počúvame, vidíme a čítame správy o jeho nebezpečenstve, ale aj o tom, ako štáty prijímajú opatrenia, aby zabránili nákaze a následnej epidémii, či pandémii. A ľudia postupne podliehajú vlastnému strachu a panike.
Chápem ich. Každý sa bojí o vlastné zdravie a život, nielen ten vlastný, ale aj svojich najbližších.
Popoludní som chvíľku sledovala reláciu v spravodajskej tv, ktorá sa zaoberala touto témou. Niektoré média sa síce snažia mierne upokojiť situáciu, ale podľa môjho názoru je to testovanie, ako dokážu médiá ovládať myslenie ľudí a šíriť paniku medzi nimi.
Nie, nechcem zľahčovať problémy, ktoré súvisia s koronavírusom a možnou nákazou a jej následkami, ale mali by sme uvedomiť, koľko ľudí na Slovenku a vo svete zomiera na bežnú chrípku a jej následky. Koľko ľudí zomiera na iné infekčné ochorenia, alebo na následky tzv. civilizačných ochorení. Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako je poškodzovaný imunitný systém ľudí nadmerným užívaním liekov, zlou životosprávou, ale aj sociálno- spoločenskou situáciou, keď sa mnohí ľudia obávajú straty práce a zamestnania a ochorenia, ako sú chrípka, či prechladnutie, namiesto liečenia sa, „prechádzajú“. Nepíše sa ani o tom, koľko starých ľudí v skutočnosti ročne zomiera na chudobu a choroby, ktoré by sa dali bežne liečiť, alebo keby mali zabezpečenú normálnu starostlivosť.
Bolo by vhodné zamyslieť sa nad tým, ako je možné, že vždy, keď hrozia „globálne finančné problémy“, tak „vypukne“ nejaká „epidémia“, ktorá na chvíľu zamestná ľudí, vlády a o pár týždňov o nej už nepočuť.
Včera vo večernom spravodajskom vysielaní v českej tv čt24, bol koronavírus nazvaný „čiernou labuťou ekonomiky“. To vysvetľuje mnohé.
A panika, ktorá nastala zasa to, že média sa vo veľkom podieľajú na jej šírení a testovaní toho, koľko ľudí jej podľahne a ako sa budú správať.
Je to veľmi nebezpečný jav, pretože v súčasnosti vidíme, akú moc média majú a prostredníctvom nich tí, ktorí ich vlastnia. Mediálna manipulácia verejnej mienky, či podsúvanie dezinformácii a poloprávd sa stali bežnými.
A testovanie odolnosti a zdravého rozumu ľudí bude pokračovať oveľa sofistikovanejším spôsobom.

Slúžia verejnoprávne médiá verejnosti, alebo sú trafikou pre „osobnosti“?

06.04.2020

Priznám sa, verejnoprávnu televíziu sledujem veľmi sporadicky, ak len, tak zopár relácii a to z dôvodu neobjektívnosti a jednostrannosti. Pred pár rokmi, keď sa konal 50. ročník BHS, bol jedným z účinkujúcich hostí svetoznámy dirigent Valery Gergiev, ktorý na festivale viedol londýnsku filharmóniu. Vo večernom spravodajstve zaznela namiesto prezentácie jeho umeleckých [...]

Už vládnu dva týždne a. ..

05.04.2020

A mnoho ľudí vidí, že je to vláda hochštaplerov, diletantov a egoistov. Po počiatočnej eufórii z víťazstva nad Ficom, som počula prvé názory práve od tých ktorí frfľali, že ten Fico nakoniec nebol až taký zlý a ten Pellegrini bol taký „dobri ku ľudzom, aj ku tim dochodcom“… Ale ľudia si zvolili a majú čo chceli. Pána premiéra, ktorý sa správa ako [...]

Nezmyselné nariadenie o „Vyhradenom čase na nákup pre seniorov“.

03.04.2020

Pri všetkej úcte k našim seniorom, chcem poukázať na jedno z najnezmyselnejších nariadení, ktoré získalo účinnosť 30.3. 2020 a platí až do odvolania a tým je „Vyhradený čas na nákup pre seniorov“. Je veľmi dôležité, že sa nová vláda, aj takýmto spôsobom snaží ochrániť zdravie starších ľudí pred nákazou koronavírusom, ale už po pár dňoch je zrejmé, že [...]

veľká noc, veľkonočný strom, kraslice, šibačka,

Šibačka iba doma a drahšie potraviny. Podľa analytičky nás čaká Veľká noc, aká tu ešte nebola

07.04.2020 10:46

Šibačka iba doma, drahšie potraviny a namiesto návštev komunikácia online.

Boris Kollár / NR SR

Kollár otvoril piatu schôdzu, poslancov čaká viacero vládnych opatrení

07.04.2020 10:27, aktualizované: 10:42

Poslancov tiež čaká presunuté hlasovanie o opatreniach v pôsobnosti rezortu vnútra.

stíhačka, f-16

Naď: Splátky za stíhačky F-16 bude treba prehodnotiť

07.04.2020 10:07

Bývalá vláda schválila aj vyše 55 miliónov eur na rekonštrukciu leteckej základne Sliač. Projekt však ešte nie je spracovaný.

Matovič

Mistrík: Cieľom je pripraviť validné testy do troch týždňov

07.04.2020 09:20, aktualizované: 10:50

Slovenskí vedci spojili sily a vyvinuli kvalitný test na koronavírus, informoval Robert Mistrík, člen krízového štábu. Chcú darovať 100-tisíc kusov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 933
Celková čítanosť: 2602744x
Priemerná čítanosť článkov: 2790x

Autor blogu